Dolar/TL paritesi 5,96’lar bandında

banner37

İran’ın, ABD üslerini vurmasıyla piyasalarda yükselen tansiyon, her iki taraftan gelen “Savaş istemiyoruz” açıklamalarıyla dengelendi

Dolar/TL paritesi 5,96’lar bandında
banner99

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün Komutanı Kasım Süleymani ve Iraklı militan grubu HaşdiŞabi'nin Genel Komutan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'i hava saldırısı ile öldürmesi ve ardından İran’ın da ABD’nin Irak’taki iki askeri üssünü füzeyle vurması Orta Doğu’daki jeopolitik riskleri artırdı ancak her iki tarafın da savaş istemediğini açıklaması, piyasalardaki korkuyu bir miktar düşürdü.

Artan jeopolitik risklerle hafta başında gerileyen küresel hisse senetleri piyasası, dün yeniden yükseliş yaşarken; gelişen ülke paraları da değer kazandı. ABD Dolar Endeksi’nin 97,0 seviyesine çıkarak geçen haftaki kayıplarını azaltmasına rağmen, gelişen ülke paralarının (GOP) çoğu dün dolar karşısında gözle görülür bir yükseliş yaşadı. Güney Afrika randının öncülük ettiği yükselişte lira, ruble, peso ve koruna da dolar karşısında dün gün boyu pozitif bir seyirizledi.

İran’ın, Irak’taki Birleşik Devletler üslerine hava saldırısında bulunması ile dünün ilk saatlerinde düşüş yaşayan GOP’lar, seans içinde neredeyse kayıplarını sildi. Kur tarafındaki fiyatlama da sınırlı kaldı. Dolar/TL kuru, 5,9850 seviyesini görmesinin ardından 5,9470’e geriledi ve günlük bazda yüzde 0,40’lık bir kayıpla işlem gördü. Günün devamında, ABD’den gelen özel sektör istihdam verisi takip edildi; Türkiye içinde ise Hazine nakit dengesinin fiyatlamaya etkileri izlendi.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu gelişmelerin, KKTC serbest piyasalarına yansıması da olumlu oldu ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Euro 6,6525 TL, Amerikan Doları 5,9664 TL, İngiliz Sterlini ise 7,8490 TL’den alıcı buldu.

Altın ve petrolde yükseliş sürüyor

Jeopolitik risklerin yükselmesi ile altın ve petrol, dün itibarıyla son zamanların en sert hareketini gösterdi. Brent petrol, hafta başından itibaren yüzde 5 değer kazandı ve dün de 71,30 Amerikan Doları seviyesine çıkarak 22 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Ons altın ise bin 612 dolar ile 25 Mart 2013 sonrası zirveyi test etti.

Küresel piyasalarda ABD-İran gerilimi ile hafta başında hisse senetleri sert düşüş yaşarken, risk iştahının da azalması ile gelişen ülke varlıkları da geriledi fakat dün İran’dan gelen misillemeye karşın hisse senetlerinde düşüş yaşanmadı. Uzmanlar, bunun nedeni olarak ise ‘piyasaların iki ülkenin anlaşmaya varmasına güçlü olasılık vermesi’ olduğunu kaydetti. ABD ve İran, yaptıkları hamlelere karşın savaş taraftarı olmadıklarını açıkladı ve tansiyonun daha da yükselmeden bir ön sakinliğin sağlanabileceği beklentisi de piyasaların hafta başına göre iyimser olmasını sağladı.

Küresel piyasalarda altın ve petrol, İran’ın karşı hamlesinin ardından ilk atağı azalttı ve ons bin 580 dolar üzerinde işlem görürken; brent petrol ise 69 doların altında fiyatlandı. Ons tarafında bin 625 dolar ve brent petrolde ise 20 Mayıs’ta test edilen 73,50 dolar en yakın direnç olarak izleniyor. Türkiye içinde ise ons fiyatındaki atakla altın fiyatları rekor tazeledi ve gram, 310 TL’ye çıktı. Son saatte 302 TL’ye gerileyen gram fiyatlarında 296 TL destek olarak izleniyor.

Erdoğan: Uzlaşıcı rol oynamaya hazırız

Öte yandan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin tedarik güvenliğini artıracak ve Rusya'nın müşterilerine yeni bir hattan gaz vermesini sağlayacak TürkAkım boru hattının açılışını dün itibarıyla yaparken; Erdoğan, Akkuyu nükleer santralinin planlandığı gibi 2023 yılında tamamlanacağını söyledi.

Boru hattının açılışı, Orta Doğu'da ABD ile İran arasındaki gerilimin hızla tırmanarak açıktan çatışma kaygılarının güçlendiği bir döneme denk geldi. Erdoğan ile Putin, açılış töreni öncesinde Libya, Suriye ve ikili meseleleri bir buçuk saatten uzun bir süre başbaşa görüştükten sonra, törenin ardından dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla görüşmeye devam etti.

Erdoğan, Türkiye'nin müttefiki ABD ile komşusu İran arasında tırmanan gerilime dikkat çekerek, Türkiye'nin uzlaştırıcı rol oynamaya hazır olduğunu ifade etti. Erdoğan, "Tüm taraflarla konuşabilen bir ülke olarak diplomasi trafiğimizi çok yönlü devam ettireceğiz. Bu süreçte Putin'le sürekli istişare halinde olacağız" ifadelerini kullandı.

Direnç ve destek seviyeleri

Dolar/TL kurunda,dünün ilk yarısında 5,9850’ye yükseliş yaşandı lakin 5,97 üzerindeki hareket de sınırlı kaldı. Uzmanlara göre, kurdaki fiyatlamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gelecek hafta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı oldukça önemli.

Ekonomistler, gerek Türkiye içi gerekse küresel riskler ve enflasyona rağmen merkez faiz indirimine devam ederse, Türk lirası (TL) cinsi varlıklar üzerindeki baskının artabileceğini ve daha sonraki herhangi bir gelişmeye karşı hassasiyetin de yükselme potansiyeli taşıdığını kaydetti.

Buna göre, dolar/TL kurunda kısa vadede 5,87’nin korunması durumunda 6,0-6,04 aralığına doğru alımlar devam edebilir ve bu bölgenin korunmasıyla da 6,13 direnci test edilebilir.

Gram altın ve ons tarafında ise son altı yıllık zirve ile 310 TL’ye yükselerek rekor tazelenmesi durumu söz konusu. İktisatçıların geneli, daha önce görülmemiş seviyeler için direkt rakam vermeyi doğru bulmuyor ama teknik göstergelerden yola çıkılırsa, 310 TL üzerinde 323 TL’nin‘en yakın direnç’ olarak hesaplanabileceğini söylüyor. Geri çekilmelerde ise 296 TL ‘ilk destek’ konumunda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75