Dolar/TL paritesi 5.98’e dayandı

banner37

Artan jeopolitik risklerle TL baskı altında kalmaya devam ederken, kamu bankalarının TL cinsi varlıklara desteği ise sürüyor

banner87
Dolar/TL paritesi 5.98’e dayandı
banner90
banner8

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İran arasında artan gerilimin risk iştahını olumsuz etkilemesiyle küresel piyasalarda olumsuz bir hava gözlenirken, uzmanlara göre, petrol fiyatlarındaki yükseliş de Türk Lirası’nı (TL) baskılayan unsurlar arasında yer alıyor.

Reuters'a bilgi veren üç işlemci, geçen haftanın ardından kamu bankalarının dün de TL'deki değer kaybını sınırlamak adına piyasada döviz satışı tarafında ‘aktif’ olduğunu söyledi. Bir işlemci, "Kamular bugün (dün) depiyasada döviz arzı tarafındalar. Miktar açısından net bir şey söylemek zor ancak TL'de aşırı değer kaybına izin verilmeyeceği izlenimi de aşikar" ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Iraklı üst düzey milis komutanı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat Havalimanı'na ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürülmüştü. Saldırının ardından, Japon yeni gibi ‘güvenli liman’ para birimlerine talep artarken; riskli varlıklara talep ise azaldı.

Bankacılar, hacimlerin yılsonu nedeniyle azalan trendden bu hafta itibarıyla yeniden yıl ortalamalarına yükseleceğini belirtirken; jeopolitik risklerin ve buna karşı ekonomi yönetimin aldığı ve alabileceği önlemlerin ise TL'de yön belirleyeceğini söylüyorlar.

Irak'ta yabancı askerler karşıtı tepkiler giderek güç kazanırken, parlamento da ABD ve diğer yabancı ülkelerin birliklerine ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

Brent petrol yükseldi

National Australia Bank Forex Stratejisi Şefi Ray Attrill, "İran'ın misilleme yapma potansiyeli ve Trump'ın buna karşı yapabileceği hamleden ötürü piyasalar tedirgin kalmaya devam edecek" dedi. Stratejist Piotr Matys ise geride bıraktığımız cumayayınladığı raporda, petrol fiyatlarındaki sert artışın Türkiye için iyi olmadığını ve dolar/TL'yi 6.00 psikolojik seviyesini tekrar denemeye doğru yönlendirdiğini söyleyerek, "Kamu bankalarının TCMB adına TL'yi savunmaya karar verip vermeyeceklerini izleyeceğiz" demişti.

Petrol fiyatları ise Orta Doğu'da İran ile Birleşik Devletler ilişkileri gerginleşirken; ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'a yaptırım başlatma tehdidi sonrası yüzde 2'den fazla artış gösterdi. Brent ham petrolünün en yakın vadeli varil fiyatı da yüzde 2,4 yükselerek 70.27 Amerikan Doları oldu.

Bankacıların sektör verilerinden yaptığı hesaplamaya göre kamu bankaları, TL'nin dolar karşısında değer kaybını sınırlamak adına dönem dönem döviz satışı yaparak TL'yi savunmaya devam ediyor. Türkiye’de hazineden sorumlu bir bankacı, "Kamu bankalarının yabancı para pozisyonuna baktığımızda yılın son haftalarında TL'yi destekleyici nitelikte adımların başladığını görebiliyoruz. Geçtiğimiz hafta için henüz tüm veriler açıklanmasa da artan jeopolitik tansiyonun etkisini azaltmak adına özellikle cuma TL'ye destek olunduğunu söyleyebiliriz" dedi ve devam etti:

"Burada tabii ki önemli bir ikilem var; hükümetin aşırı değerli ve aşırı değersiz TL istemediğini kendi söylemleriyle 'rekabetçi bir kur' istediğini biliyoruz. Yani TL'de satış baskısının kuvvetlenmesiyle birlikte kamu bankalarının piyasada olduğunu görmek şaşırtıcı olmayacaktır."

Aynı bankacı, geçtiğimizcuma yaşanan hafta kapanışında, TL'deki değer kaybının benzer para birimlerinin altında kalmasında kamu bankalarının etkisinin olduğunu da söyledi.

TL’deki değer kaybı ürkütücü

Öte yandan, geçtiğimiz haftalarda yılsonu yeni pozisyon alma isteksizliğinin azalmasıyla 5.95 civarında dar bantta seyreden dolar/TL kuru, İran-ABD gerilimiyle 5.9790'a kadar yükselmişti. Kur, geçen cumayı 5.98'in hemen altında tamamladıktan sonra düne 5.97'nin hemen üzerinde başladı ve Türkiye saati ile (TSİ) 16.44'te 5.9760/5.9765 seviyesinde fiyatlanıyordu. Aynı saatte sepet bazında TL 6.3344/6.3352, Euro/TL ise 6.6928/6.6940 bandındaydı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 12 puana ulaşan faiz indirimleri ardından azalan reel getiri ve TCMB'nin önümüzdeki dönemdeki faiz adımları da TL'de takip edilen bir unsur olmaya devam ediyor. Dolar/TL, 2018 yılını 5.2930 seviyesinden kapatmıştı. TL, 2019'da dolar karşısında yüzde 11 civarında değer kaybederken; yaklaşık yüzde 37 değer yitiren Arjantin pesosunun ardından dolar karşısında en kötü performans gösteren gelişmekte olan para birimi oldu.

TL'nin değer kaybı yüzde 10'un hemen üzerinde gerçekleşse de yıl içindeki dalgalanma, kurdaçok daha belirgin yaşandı.

Havacılık hisseleri satılıyor

Orta Doğu'da gerginleşen hava ve artan jeopolitik risklerin ardından petrol fiyatlarında kaydedilen yüzde 2'nin üzerindeki artış, Borsa İstanbul'daki havacılık hisselerine sert satış getirirken; endeksin genelini de baskıladı. Endekste işlem hacmi olarak ilk sırada yer alan THY hisseleri, dün TSİ 17.25'te yüzde 4,84 kayıpla 13.57 liradan işlem görürken; Pegasus hisseleri de yüzde 3,79 düşüşle 79.95 liradan satıldı.

BIST-100 endeksi, dün gün içinde 111,211 puana kadar geriledikten sonra dün TSİ 17.25'te yüzde 1,96 düşüşle 111,454 puanda bulunuyordu. Bankacılık endeksi ise yüzde 2,52 satıcılıydı. TCMB'nin dolarizasyonu caydırmak amacıyla banka nezdindeki zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz mevduat hesaplarında komisyon uygulama kararı ve artan jeopolitik risklerin etkisiyle endeks, satıcılı seyrediyor.

Tahvil ve bono

Tahvil bono piyasasında 10 yıllık tahvilin ortalama bileşik getirisi geçen cuma yaşanan spot kapanışta yüzde 12,32 seviyesindeydi. Dün ise spot kapanışta ortalama bileşik getiri yüzde 12,38; valörde son işlem yüzde 12,44 oldu. Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik getirisi mayıs periyodunda yüzde 21 seviyesindeydi.

Bankacılar, Türkiye’de Hazine'den bu hafta Euro bond ihracı beklediklerini ancak azalan küresel risk iştahı nedeniyle bunun takip eden haftalara kalabileceğini öngörüyor. İki yıllık gösterge tahvilde ise geçtiğimiz cumaki spot kapanışta son işlem yüzde 11,77 seviyesindeydi.

Hazine, yoğun itfa dönemlerinde yeni borçlanma yerine tahvil takası anlamına gelen değişim (switch) ihalelerine ise bu hafta başlayacak. Bugünüçadet değişim ihalesi gerçekleştirilecek.TCMB'nin enflasyon değerlendirmesini içeren aylık fiyat gelişmeleri ve reel efektif kur endeksi verileri de izlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75