Dolar/TL paritesi 6,80’in altında

banner37

ABD Dolar Endeksi, Birleşik Devletler-Çin gerilimlerindeki artışa paralel güçlenirken; gelişen ülke varlıkları da hafta başında yakaladığı ivmeyi korudu

Dolar/TL paritesi 6,80’in altında
banner90
banner8

   Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında duran ekonomilerin yeniden açılması ile piyasalarda da bu hafta risk iştahı son haftaların en yüksek seviyesinde. S&P bu hafta yüzde 3 değer kazanarak küresel hisselerdeki yükselişi desteklerken, Avrupa ve Türkiye içinde de yükseliş yaşanıyor.

   Gelişen ülke paralarının (GOP) değer kazandığı bu haftada özellikle önceki gün kazançlar oldukça iyiydi ancak dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki gerilim, önceki günkü yükselişin hızını düşürdü. ABD Başkanı Donald Trump, Çin’i hem Hong Kong hem Uygur Türkleri konusunda sert eleştirmeye devam ederken; yaptırım kararının ise hafta sonu değerlendirileceğini belirtti.

   İki ülkenin Mart 2017’den beri süren ticaret savaşları, ocak döneminde ön anlaşma ile bir nebze azalmıştı. Ardından yaşanan Covid-19 sürecinde Trump, Çin’i şeffaf olmamakla suçlamıştı. Bu hafta ise yeniden hem siyasi hem de ekonomik yaptırımların olabileceği yönündeki açıklamalarla ABD-Çin ilişkileri, yeniden gündemin ilk sıralarına taşındı.

   Gelişen ülke varlıklarında önceki gün yaşanan değerlenmeye paralel TL de yüzde 2’ye yakın değer kazandı ve dolar/TL kuru 6,70 seviyesi altını test ederek 13 Nisan sonrası en düşük seviyeyi gördü. Kur, dün dolardaki yükseliş ve gelişen ülke paralarının düne göre gerilemesi ile Türkiye serbest piyasalarında 6,7820’ye çıktı. Günlük bazda yükseliş yaşanmasına rağmen kur, 7,27 rekor seviye sonrası düşüşünü 3. haftada da sürdürdü.

   KKTC serbest piyasalarında ise bütün döviz kurlarında gerileme yaşandı ve Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan doları6,7915 TL, euro7,4386, İngiliz sterlini ise 8,3118 TL’den fiyatlandı.

Hong-Kong kavgası büyüyor

   Çin ve ABD arasında Hong Kong’a yönelik yeni güvenlik yasası üzerine yaşanan gerilimler göz önüne alınarak riskten kaçınmanın artması ile ABD doları önceki gün toparlanmıştı.

   Amerikan dolarının altı majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD Dolar Endeksi, yüzde 0,3 artarak 99,207 olurken,dolar/Japon yeniyüzde 0,1 artarak 107,56 ve sterlin/dolarise yüzde 0,2 düşüşle 1,2308 oldu.

   Şehrin özerkliğini azaltmak için doğrudan bir girişim olarak eleştirilen ulusal güvenlik yasası, kentin yasama meclisinde ikinci kez incelemeye girerken; dün Hong Kong’da protestolar da yaşandı.

   ABD Başkanı Donald Trump, bu yasaya karşı tepki verecekleri sözünü verdi. Öte yandan Çin, herhangi bir ABD aksiyonuna karşı, yaptırımlar da dahil misilleme yapmakla tehdit etti.

   IG Securities Kıdemli Döviz Stratejisti JunichiIshikawa,dün CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Genel bir risk eğilimindeyiz ancak bunu değiştirebilecek tek şey, ABD-Çin ilişkisi. Bu iki ülke arasında çıkan daha çok sorun, dolardaki son düşüşü yavaşlatacak ve muhtemelen güvenli liman talebi olarak dolara yönlendirecektir” dedi.

   Bahse konu iki ekonomi arasındaki ilişkinin barometresi olarak görülen yuan, yüzde 0,4’lük bir düşüşle dört haftalık düşüşünü yüzde 1’e çıkararak 7,1604 oldu ve geçen yıl eylül periyodunda gördüğü 7,1965 bandındaki rekor düşük seviyeye doğru yol almayı sürdürdü.

   Avustralya doları da Çin ekonomisinin performansına bağlı olmak üzere dün yüzde 0,2’lik bir düşüşle 0,6639’a kadar geriledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75