Dolar/TL, son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü

banner37

Avrupa piyasalarında risk iştahının artmasıyla TL'ye olan talep arttı

Dolar/TL, son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Türkiye’de dolar, Türk Lirası karşısında dün yüzde 1,5 oranında değer kaybederek 5,5066 ile son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Geçen hafta, küresel piyasalarda dolara olan talebin artmasına paralel 5,8745'e kadar yükselen dolar/TL, haftayı 5,5928'den tamamladı.

Dolar/TL dün güne düşüşle başladı. Yüzde 1,5 değer kaybederek 5,5066 ile son 2,5 ayın en düşük seviyesini gören dolar/TL, saat 18.00 itibarıyla yüzde 1'i aşan kayıpla 5,5341 seviyelerinde seyrediyordu. Aynı dakikalarda Euro/TL yüzde 1 azalışla 6,3038, sterlin/TL de yüzde 1,05 değer kaybıyla 7,0973 seviyelerinden işlem görüyordu.

KKTC’de ise dün bankaların kapalı olmasından dolayı sadece serbest döviz büroları çalıştı. Saat 17.00 sıralarında dolar/TL 5,6500, Euro/TL 7,4450 ve sterlin/TL de 7,2500 civarında seyrediyordu. KKTC’de dövizlerin piyasaların oldukça üzerinde satıldığı dikkat çekerken, bu durumun, bankaların kapalı olması dolayısıyla döviz bürolarının rekabetsiz fırsatçı kârlara yönelmesinden kaynaklandığı belirtildi.

Risk iştahı artışta

Analistler, dün yurt içi piyasaların Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kapalı olduğunu hatırlatarak, Avrupa piyasalarında risk iştahının artmasıyla TL'ye olan talebin arttığını kaydetti.

Bu hafta Türkiye içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) açıklayacağı Enflasyon Raporu, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin takip edilecek.

Analistlerin, Dow Jones (ABD) ve Dax (Almanya) gibi öncü borsalardaki olası düşüşün iç piyasalara yansıyabileceği öngörüsü gerçeklik kazandı. ABD Merkez Bankası (Fed) faiz artırım ve parasal sıkılaştırma politikası, yükselen tahvil bono faiz oranları, son aylardaki ciddi primlere bağlı kâr satışları, ABD-Çin arasında süren ve diğer ülkelere de bulaşan ticaret savaşları, emtia fiyatlarındaki düşüş, ABD başta olmak üzere küresel ekonomilerdeki büyümenin önümüzdeki yıllarda yerini durgunluğa bırakabileceği yönündeki değerlendirmeler dış borsalara olumsuz etki eden gelişmeler.

Euro’da sorun var

Türkiye basınında yer alan yorumlara göre; JPMorgan’ın “ABD ekonomisinin önümüzdeki iki yılda resesyona girme olasılığı yüzde 50’nin üzerinde” açıklaması dışında diğer tahminlerde önümüzdeki 2-3 yıl için bu yüzdeler 60-80 gibi rakamlara ulaşıyor. Çin’in son ekonomik büyümesi ise yüzde 6,5 ile 2009 yılından bu yana en düşük seviyelere geriledi. Bu bağlamda bir kısmı hariç genelde maden, enerji, tarım, sanayi emtia fiyatlarında düşüş var. Piyasaların olası gelişmeleri önceden satma ve satın alma gibi huyları vardır. Oysa ABD ekonomisi bu dönem güçlü bir büyüme gösteriyor. Petrol fiyatındaki düşüşte 4 Kasım’da İran’a başlayacak ambargodan doğacak boşluğu S. Arabistan ve Rusya’nın doldurmak üzere uzlaşması ve bir parça da doların değer kazanmasının etkisi de var.

Euro Bölgesi’nde İtalya’nın bütçe sorunu devam ediyor. Avrupa Birliği Komisyonu İtalya bütçesini kabul etmedi. İtalya’nın bilinen yüksek borçluluk ve bankacılık sorunlarının üzerine şimdi de bütçe konusu eklendi.   Euro Bölgesi’nde başka sorunlu ülkeler de var elbette. Geçen haftaki Avrupa Merkez Bankası toplantısında faiz ve politika değişikliği yok. Başkan Draghi, faizler 2019 yaz sonuna kadar düşük kalacak, dedi. Buna karşılık ABD’de faizlerin yükseliyor ve yükselecek olması doğal dolara değer kazandırırken Euro’da aşınmaya neden oldu. Çok daha detaya kaçmadan özetleyecek olursak geçtiğimiz aylardaki dış piyasalardaki iyimserlik yerini gergin bir görünüme bırakmış durumda.

Dolar/TL kurunda düşüş hareketi devam ediyor. Son tepki alımlarının geldiği 5.50 destek noktası önemini koruyor. Bu seviyeye geri çekilmeler tepki alımlarıyla karşılaşabilir. Aksi takdirde sonraki destekler 5.30 ve 5.15-5.00 seviyelerinde. İlk dirençler ise 5.80-5.87 seviyelerinde. Tepki çıkışının devamı için 5.87 seviyesinin geçilmesi önemli. Sonraki dirençler 6.16-6.23 seviyelerinde. Destek seviyelerinde tepki alımları görülebilir.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 11:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER