Dolar/TL’de seyir sakin

banner37

Dolar/TL paritesi, ABD Dolar Endeksi’nde ‘dolara küresel talep’ kaynaklı iki haftadır yaşanan yükselişe rağmen dün 6,05’ler bandında fiyatlandı

banner87
Dolar/TL’de seyir sakin
banner90
banner99

Sert bir yükselişi son iki haftadır yaşayan ABD Dolar Endeksi, 97,35 seviyesinden 99,20’ye çıkarak son dört ayın zirvesini gördü. Uzmanlara göre, endekste yaşanan yükselişte, güçlü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) verileri ve Çin’de görülen virüsün dolar talebini artırması en önemli iki neden oldu.

ABD’de son veriler, ocak periyodunda toparlanma olduğunu gösterdiancak enflasyon ise istenen aylık toparlanmayı henüz sağlayamadı. Tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yıllık oranın hafif üzerinde gelmesi ise ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ilk toplantıda mevcut pozisyonunu koruyacağı beklentisini kuvvetlendirdi.

Küresel piyasalarda değerlenen dolar, gelişmiş ülke paraları karşısında son haftada en çok Euro karşısında yükseliş yaşadı. Euro/dolar paritesi,geride bıraktığımız cuma1,0827'ye gerileyerek yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesine inmişti. Paritedeki düşüşün hızlanmasında, Euro Bölgesi’ndeki sanayi üretiminin de çok sert düşmesi etkili oldu. Sanayi üretimi son dört yılın en sert düşüşünü yaşarken,eko-politik stratejistlere göre, bölge ekonomisindeki durgunluğun sürdüğünü de teyit etti.

Bununla beraber, yeni haftanın ilk işlem gününde Euro/dolar paritesi 1,0850 ile gün içi en yüksek seviyeyi görmesinin ardından dünün son saatinde 1,0830 ile yeniden negatif bölgeye geçti ve kaybını 11. günde de sürdürdü. Dün tüm majör paralar karşısında hafif artıda fiyatlanan dolar, gelişen ülke paraları (GOP) karşısında ise karışık bir seyir izledi. Rand, real, peso ve won dün dolar karşısında hafif gerilerken; lira, Singapur Doları ve ruble ise sınırlı bir yükseliş yaşadı.

Keza, Türkiye serbest piyasalarında geçen haftanın kapanışında 6,0680 seviyesine yükseldikten sonra haftayı 6,05 seviyesinde tamamlayan dolar/TL kuru, dün gün içinde en düşük 6,0390’ı gördü. Kur, son saatte 6,0480 seviyesinde işlem görürken; Euro/TL de 6,5550’de hafif negatif bölgede fiyatlanıyordu. ABD’de dün piyasalar, Washington’ın Doğum Günü nedeniyle kapalıydı ve küresel piyasalarda da sakin bir gün yaşandı.

Uluslararası sermaye piyasalarını şekillendiren bütün bu küresel gelişmelerin, yeni haftanın ilk gününde KKTC serbest piyasalarına etkisi irdelendiğindeyse; sadece sterlinin yükseliş kaydettiği, diğer kurlarda düşüş yaşandığı görüldü. Buna göre, dün Kuzey Kıbrıs’ta Amerikan Doları 6,0586 TL, Euro 6,5683 TL, İngiliz Sterlini ise 7,8983 TL’den fiyatlandı.

TL varlıklar ve PPK

Öte yandan, küresel piyasaları destekleyen bütün gelişmelere rağmen ons altındaki çekilmenin sınırlı kaldığı görülüyor,ki bu da piyasalarda risk iştahının ‘halen’ önceki aylar kadar yüksek olmadığını ve temkinin sürdüğünü gösteriyor.

Türkiye içinde ise bu haftanın ana gündem maddesi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı olacak. Ocak döneminde 75 baz puan (bp) faiz indirimi yapan merkezin, bu toplantıda ise 50- 75 bp aralığında düşük oranda faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Ekonomist çözümlemeleri uyarınca, negatif bölgede olan faizdeki makas, olası indirimle daha da açılacak ve bu da TL üzerinde yakın vadedeki baskının devam etmesi anlamına gelebilir.

Dolar/TL kurunda, geçen hafta 6,07’ye yaklaşılmasının ardından dün 6,06 yakınında işlem görüldü. İktisatçılar, kurda bu direnç üzerinde 6,09’un takip edileceğini aktardı.

Yine dikkatle takip edilen bir diğer ürün de gram altın. Geçen hafta 308 TL’yi gören fiyatlarda 312 TL ve 318 TL’nin‘teknik direnç seviyeleri’ olarak takip edildiğini söyleyen uzmanlar; kısa vadede 288 TL-290 TL destek bölgesinin korunması ile yükselişlerin‘yeni bir rekora’ neden olabileceğini de vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108