Dolar/TL’de yatay seyir sürdü

banner37

Küresel piyasalarda süren ‘Covid-19 salgınında ikinci dalga’ endişelerine rağmen yatırımcıda karşılık bulan ucuz likidite ve mali destek politikaları, risk iştahını canlandırdı

Dolar/TL’de yatay seyir sürdü
banner90
banner8

   Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen cuma açıkladığı rakamlara göre, Türkiye’de Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE), haziran döneminde aylık yüzde 1,13 artışla yüzde 12,62’ye yükseldi.

   Yeniden yüzde 12 bandı üzerine çıkan enflasyonun yaz döneminde yüksek seyrini koruması beklentisi ve yıl sonu hedefinden giderek uzaklaşmasına rağmen, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek hanelerin yakalanacağını savundu.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hedefinin oldukça üzerinde ölçülen ve faiz ile negatif getiri makasını da açan enflasyonda, uzmanlara göre, özellikle enerji ve maliyet tarafındaki etki fazla oldu.

   Doların gelişen ülke paraları (GOP) karşısında düşüş yaşadığı haftayı sınırlı değer kaybıyla geçiren TL, yeni haftaya ise yatay başladı. Son iki hafta 6,85 seviyesinde dar bantta yatay seyreden dolar/TL kuru, enflasyon verisinin ardından 6,87’nin üzerine çıkarak bir miktar yükseliş yaşadı ve haftayı 6,86 üzerinde tamamladı.

Kur, dünün ilk yarısında da Türkiye serbest piyasalarında 6,8630 seviyesinde işlem görüyordu.

Tüm gelişen ülke paraları dolar karşısında haftanın ilk işlem günündedeğer kazanırken, ruble negatif ayrıştı; TL ise yüzde 0,10 kayıpla son haftalardaki yatay seyrini sürdürdü.

   KKTC serbest piyasalarında ise dün Amerikan Doları 6,8643 TL, Euro 7,7434 TL, İngiliz Sterlini ise 8,5776 TL’den alıcı buldu.

Alman verileri piyasaya yaradı

   Euro, Almanya’nın ekonomik toparlanmasına dair işaretler ve yakın gelecekte bölge için ek teşvik umutları ile dün artış yaşadı. Buna göre, Euro/dolar yüzde 0,4 artışla dün 1,1294 olurken; Euro/sterlin yüzde 0,3 yükselişle 0,9032’ye yükseldi.

   Alman fabrika siparişleri de ülkenin kısıtlamaları gevşetmesinin ardından talepteki toparlanma ile mayıs dönemindeyüzde 10,4 yükselerek Avrupa ekonomisinin toparlanmaya başladığına dair göstergelereeklemlendi.

   ING analistleri, bir araştırma yazısında, “Yıkıcı iki ayın ardından bugünkü artış şimdiye kadarki en büyük artış oldu ancak bugünkü (dünkü) artıştan sonra bile sipariş defterleri ilk çeyrek seviyelerinin yüzde 30 altında. Bugünkü (dünkü) endüstriyel sipariş verileri iki önemli mesaj veriyor: Karantina tedbirlerinin kaldırılması ile aktivitede V şekilli artışlar yaşandı ancak kriz öncesi seviyelere dönüş kola olmayacak” şeklinde görüş belirtti.

   Bununla birlikte piyasa, 17-18 Temmuz zirvesi öncesinde önümüzdeki perşembeyapılacak Euro Bölgesi Maliye Bakanları Toplantısı’ndan çıkabilecek bölge toparlanma fonuna dair ipuçlarını da izliyor. Eko-politika uzmanlarının çözümlemeleri uyarınca Almanya, Avrupa Birliği’nin (AB) altı aylık dönüşümlü başkanlığını almışken; yeni tip Koronavirüs (Covid-19)Toparlanma Fonu yapısını oluşturmak için hevesli olacak.

   Diğer yandan, Amerikan dolarının altı majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD Dolar Endeksi ise dünyüzde 0,5 düşüş yaşadı ve iki haftanın düşük seviyesi olan 96,852 oldu. Sterlin/dolarparitesi yüzde 0,2 artarak 1,2504 ve dolar/Japon yeni kuru dayüzde 0,1 yükselişle 107,64 oldu.

Altın halen güvenli liman

   Covid-19 salgınında ABD’deki vaka sayısı 2 milyonu aşarken; Brezilya, Meksika ve Hindistan’da da hızlı artış yaşanıyor. Piyasalarda ekonomik göstergeler, teşvikler ve krediler olumlu fiyatlama sağlasa da olası ikinci dalga endişesi altın fiyatlarını da yükseltiyor.

   Bu bağlamda, geçtiğimiz hafta bin 790 dolar seviyesine çıkarak sekiz yılın zirvesini gören ons fiyatındaki geri çekilme bin 750 dolar tabanını korudu ve olumlu ABD verilerine karşın fiyat haftayı bin 770 dolar seviyesinde kapattı. Yeni hafta başında ise en yüksek bin 780 dolar seviyesini gören fiyat, sekiz yılın zirvesini koruyor. Hisseler yükselişine devam etse de temkinli duruş, altını da desteklemeye devam ediyor ve fiyat da son yılların zirvesini test ediyor.

   Türkiye’de ise dolar kurunun 6,85 üzerinde yatay seyretmesi ve onstaki hareketle gramda 390 TL üzeri korundu. Dün 392 TL denemesi yapan fiyat, 390-392 aralığını muhafaza ediyor. Mayıs döneminde 396 TL ile tarihi rekorun kırılmasının ardından en yüksek 394 TL’yi gören fiyatta 387 TL en yakın destek olarak izleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75