Dolar/TL’de yatay seyir sürdü

banner37

Uluslararası piyasalarda, Covid-19’da ikinci dalga tehdidi kaynaklı düşen risk iştahı doları desteklerken; ‘güvenli liman’ altın ise rekor tazeledi

Dolar/TL’de yatay seyir sürdü
banner90
banner99

Dolar/TLparitesi, 6,86 seviyesindeki son derece sıkışık fiyat seyrini dün de sürdürdü. Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) pandemisinde ikinci dalga olasılığı ile 11 Haziran’da 6,80 seviyesi üzerine çıkan kur, 18. işlem gününde de 6,85’in üzerinde işlem gördü.

   Amerikan Doları’nın, majör altı para birimi karşısındaki değerini veren ABD Dolar Endeksi’nin 97,80 seviyesini aşamaması sonrası 96,50 altına gerilemesi ve birçok gelişen ülke parasının (GOP) dolar karşısında değer kazanmasına rağmen TL tarafında son dört haftadır yatay seyir hâkim ve TL, dolar karşısında yükseliş yaşayan gruba dahil olamıyor.

   Veri akışının zayıf olduğu bu hafta dolar, küresel piyasalarda gerilerken; altın ise hızlı atak gösteriyor ve GOP’ler de piyasalardaki yükselişi bozacak olumsuz bir gelişme olmaması ile kazancını koruyor. Dolar kurundaki yataylığa karşın bu hafta Euro/TL, sterlin/TL ve İsviçre Frangı/TL kurları, yükselişini sürdürüyor.

Risk iştahındaki artışın Euro’yu da desteklemesi ile Euro/dolar yeniden 1,13 üzerine çıkarken; Euro, Türkiye serbest piyasalarında dün 7,78 ile 11 Haziran sonrası en yüksek seviyede işlem gördü.

Bununla birlikte, dünün devamında Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelecek, haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. İstihdamdaki yükselişi rekor olarak gören ABD Başkanı Donald Trump, birçok kurum ve kuruluşun yıllık daralma beklentisine karşın, bu yıl ABD ekonomisinin pozitif kapanış yapacağını düşünüyor.

   KKTC serbest piyasalarında ise dün Amerikan Doları 6,8711 TL, Euro7,7649 TL ve İngiliz Sterlini de 8,6594 TL’den alıcı buldu.

Altın ivmesini korudu

   Öte yandan, önceki günbin 819 dolar seviyesine çıkarak son sekiz yılın zirvesine çıkan ons altın, dün de bin 800 dolar tabanını korudu. Bin 280 dolar seviyesinden başlayan yükseliş trendini merkez bankalarının faiz artışına ara vermeleri ile güçlendiren altın, pandemi sürecinde ise parasal genişlemeden destek alaraksekiz yılın zirvesine çıktı.

   Bu bağlamda, mart döneminde pandeminin neden olduğu şok satışlar, nakde kaçış ile altın pozisyonlarının da kapanmasına neden oldu. Uzmanlara göre, bu da fiyatlarda sert oynaklık oluşturdu ancak düşüş sınırlı kaldı ve ardından başlayan yükseliş de düne kadar devam etti.Aylık bazda nisan, mayıs ve haziran periyodunu büyük kazançla tamamlayan fiyat, temmuzun ilk haftasında da yükselişine devam ediyor. Önemli fon kuruluşları, değerli metalde 2 bin dolar beklentilerini korurken; trendin de devam edeceği görüşünde.

   Verilere göre, şu ana kadar 2020 yılının en fazla kazandıran yatırım aracı olan altın, Covid-19 salgınının sebep olduğunu ekonomik belirsizlikler nedeniyle bir kere daha yatırımcıların yöneldiği güvenli liman oldu. Yılın ilk altı ayında altına dayalı fonlardaki yatırımlar 40 milyar dolar artarak rekor kırdı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre, altına dayalı fonlardaki yatırımlar da toplamda 3 bin 621 tonu yani 200 milyar doları geçti.

   Türkiye içinde de onstaki atağa bağlı rekor seviyeler görüldü. Gram altın,önceki gün 401 TL ile rekor tazelemesinin ardından dün de 400 TL yakınında işlem gördü. Uzman çözümlemeleri uyarınca, fiyatlarda, onstaki atağa bağlı olmak üzere 412 TL bandı direnç olarak izleniyor.

   KKTC serbest piyasalarında ise dün çeyrek altın 654,75 TL, gram altın ise 398,98 TL’den fiyatlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75