banner6

Dört gözle üniversite bekliyorlar

banner37

İskele esnafı, kentlerine bir üniversite açılmasının, yaşam standartlarını artıracağına inanıyor.

Dört gözle üniversite bekliyorlar
banner151 banner143

Ahmet İLKTAÇ

İskele esnafı, kentlerine açılacak bir üniversite ile yaşam standartlarının artacağına inanıyor.

Esnaf, kentlerinde bir üniversite açılmasıyla İskele’nin köy havasından çıkıp kent havasına bürüneceğine dikkat çekti.

Özellikle de eğitim kurumlarının bulundukları yerlere büyük avantaj sağladıklarına değinen İskele esnafı, açılacak bir üniversitenin hem halka, hem de esnafa büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Konu ile ilgili gazetemiz KIBRIS’a bilgi veren İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, kentte, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) söz ve karşılıklı antlaşmalarına göre irtibat ofisini bitirdiklerini söyledi.

Hasan Sadıkoğlu, irtibat ofisinin tabelasının da hazırlandığını kaydetti. En kısa zamanda irtibat ofisinin faaliyete geçeceğini ifade eden Sadıkoğlu, üniversitenin yeri konusunda araştırmalarının devam ettiğini bildirdi.

Hasan Sadıkoğlu, DAÜ Rektörlüğü’nün ısrarlı ve heyecanlı yaklaşımları karşısında duyarsız kalmalarının söz konusu olmadığını, bina arayışları içerisine girdiklerini belirterek, hedeflerinin 2017 yılı ekim ayında İskele’de eğitim faaliyetlerinin başlaması olduğunu bildirdi.

Esnaf ne dedi… Esnaf ne dedi… Esnaf ne dedi…

Serpil Okur (Mehmet Okur Kasap)

“ İskelemize bir üniversite açılmasını dört gözle bekliyoruz. İskelemize üniversite açılması, hem ülkemizin, hem de ilçemizin menfaatinedir. Üniversite, ilçemiz için muhteşem bir yatırım olur. Bundan hem esnaf, hem de halk büyük fayda sağlar. Eğitim kurumları her zaman artı puan katar. Atalarımız “oku da çoban olma ki kasap seni satın almasın” der.”

Kubilay Aşık

“İskele’ye bir üniversite yapılmasını destekliyoruz. İskele’ye açılacak bir üniversite, esnafın gelir seviyesini yükseltecektir. İskele’de hayat standardı ve refah oldukça artacaktır. Ben, İskele Belediyesi meclis üyesiyim. Belediyemiz, üniversitenin İskele’ye gelmesi için büyük uğraş sarf etmektedir. DAÜ ile belediye bir protokol imzaladı. Bir danışma bürosu açıldı. Yatırım protokolü imzalanması bekleniyor”.

Meltem Kıcık 

“ Kentimize bir üniversite açılmasını dört gözle bekliyoruz. İskele’de bir üniversite yüzde yüz olması lazımdır. Mağusa’da üniversite, kentte hayatı her anlamda geliştirdi. İskele ve Mağusa’nın arası 15 dakikadır. Ama Mağusa’dan birçok öğrenci bizimle iş yapıyor. İskele’de sokaklar in cin top oynuyor, açılacak bir üniversite, İskele’yi canlandıracaktır. İşsizlik sorununa çare olacaktır. Çok sayıda boş evin dolmasına yol açacaktır. Yıllardır bu üniversite işi lafta kaldı. Umarım hayata geçer.”

Mahmut Arabacı

“İskele’ye bir üniversite açılması çok iyi olur. Esnaf için iş imkânları oldukça artar. İskele’ye bir canlılık gelir. İskele’deki köy havası dağılır ve bir kent havası yerini alır. Karpaz bölgesi, İskele’ye yönelir. Küçük esnaf için çok iyi olur. İnşallah en kısa zamanda üniversite gelir. Merkeze yakın bir yerlere yapılması gerekir.”

Sevim Talay 

“Üniversite, İskele’ye büyük yarar sağlar. Özellikle de esnaf için çok büyük yarar sağlar. Üniversitelerin kötü etkileri de olur. İskele şimdi çok sakindir. Üniversite açılmasıyla oluşacak kalabalık suçları artırabilir. Gazimağusa’da öğrencilerin yer aldığı birçok olay oluyor. Gerekli güvenlik önlemleri alınırsa bu sorun olmaktan çıkar, sadece faydaları kalır.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2017, 10:52
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104