Dörtyol'da su çilesi

banner37

Bin 600 nüfuslu Dörtyol köyüne halk, susuzluk nedeniyle temizlik yapamıyor, hayvanlarına içirecek su bulamıyor. Akmayan şebeke suyunun tonuna 4 TL ödeyen ancak yine de susuz olan köylüler, Türkiye’den gelen suyun köylerine de bağlanması için yetkililerin gereğini yapmasını istiyor.

Dörtyol'da su çilesi
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa kazasına bağlı Dörtyol köyünde susuzluk baş gösterdi. Köylüler, susuzluk nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyor.

Türkiye’den gelen sudan yararlanamayan Dörtyol köyünde, köylüler, ev ve kişisel temizliklerinin yanında hayvanlarının bakımında da ciddi sorunlarla karşılaşıyor.

Nüfusun önemli bir kısmının geçimini hayvancılıktan sağladığı Dörtyol’da, susuzluk nedeniyle birçok hayvancı, hayvanlarına su vermekte güçlük çekiyor.

Köylüler, hayvanlarının su ihtiyacını başka köylerden çağırdıkları tankerlerle karşılamak zorunda kalıyor. Taşıma suyun maliyetinin de fazla olduğuna değinen Dörtyollular, nerdeyse hiç akmayan şebeke suyunun tonunu 4 TL’den aldıklarından yakındılar.

Erel: Köyde susuzluk büyük sorun

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan Dörtyol köyü muhtarı Salih Erel, KKTC’nin birçok bölgesine Türkiye’den gelen suyun verildiğini ancak bin 600 nüfuslu Dörtyol köyüne Türkiye suyunun bağlanmadığını söyledi.

Salih Erel, bu nedenle köylerinde ciddi bir su sorunu yaşandığını kaydetti. Su sorunu nedeniyle köylülerin ev ve kişisel temizliklerini yapamamalarının yanında, hayvanlarını da sulamakta büyük zorluklar yaşadıklarını anlatan Erel, önümüzdeki yaz aylarında bu sorunun çok daha fazla artacağına işaret etti.

Salih Erel, Türkiye’den gelen suyun biriktiği barajın taştığını ancak köylerine su verilmemesini hayretle izlediklerini belirtti.

banner134
Su sorununu köy olarak her yıl yaşadıklarını ancak son yıllarda kuraklığın da artmasıyla sorunun katlanılamaz hale geldiğini ifade eden Erel, köylerinde bir hafta kesik kesik akan suyun, 2 hafta akmadığını dile getirdi.

Salih Erel, “Susuzlukla boğuşan köyümüze Türkiye’den gelen su bir an önce bağlansın. Neden bağlanmıyor anlayamıyoruz. 2-3 aydan bu yana İçişleri Bakanlığı’nı arıyorum. Ama nedense bir türlü randevu alamıyorum. Başbakanlığı arıyorum, orası da aynı. Yoğunluk nedeniyle randevu alınamıyor” diye konuştu.

Türkiye’den gelen suyun köylerine uğramamasına rağmen şebeke suyuna ton başına 4 TL ödediklerinden de yakınan Erel, ne şekilde olursa olsun Dörtyol köyünde susuzluk sorununun bir an önce çözülmesini talep etti.

Gök: Kirli gezerim ama hayvanımı susuz bırakmam

Yine susuzluk sorunu yaşayan Dörtyol sakini Münevver Gök ise 1 yıldan bu yana ciddi anlamda susuzluk yaşadıklarını söyledi.

Su ihtiyaçlarını şebekeden neredeyse hiç karşılayamadıkları için Alaniçi köyünden sürekli tankerle su satın aldıklarını kaydeden Gök, 1 tanker suyun kendilerine 4 gün yetiştiğini bildirdi.

Münevver Gök, şebeke suyunun neredeyse hiç akmamasına rağmen tonunun 4 TL’den kendilerine satılmasını da eleştirdi.

Tankerle taşıdıkları suya para yetiştiremediklerinden yakınan Gök, bu nedenle ciddi mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi.

Münevver Gök, “ Oruçluyuz. Susuzluk büyük sıkıntı yaşatıyor. Hayvanlarımız susuz. Ev temizliği yapamıyorum. Ben üzerim kirli gezerim ama hayvanımı susuz bırakmam” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2017, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75