'Döviz artışı bizi bitirdi'

banner37

Maaşını Türk Lirası olarak alıp, alış verişini ise genellikle dövizle yapmak zorunda kalan vatandaşlar, TL’nin döviz karşısındaki hızlı düşüşü nedeniyle büyük tedirginlik yaşıyor

banner87
'Döviz artışı bizi bitirdi'
banner90
banner99

Mustafa ÖZYAĞCI

Türk Lirası’nın dolar, Euro sterlin gibi dövizin karşısında hızlı bir şekilde değer kaybetmesi vatandaşları iyice tedirgin etti.

Türk Lirası, son bir yıl içerisinde dolar, sterlin ve Euro karşısında ciddi değer kaybı yaşarken, ülkemizde döviz kuru ile ev, araba alanlar, kirada oturanlar ve bu kurlardan ürün alanlar ise şimdiden kara kara düşünmeye başladı.

Dün serbest piyasada döviz kuru anlık değişkenlikler yaşarken, dolar, 3.82 TL, Euro 4.44 TL, sterlin ise, 5.01 TL bandından işlem gördü. Sterlin’in 5 TL’yi aşması, özellikle bu para cinsi üzerinden borç ödeyenlerin kabusu oldu.

KIBRIS’ın dövizdeki hızlı yükselişle ilgili görüşüne başvurduğu vatandaşlar, zor durumda olduklarını belirterek, maaşların TL ile ödendiği bir ülkede sterlin ile borçlanma yapılmasının akıl dışı bir olay olduğunu kaydetti.

Bazı vatandaşlar, dövizdeki artışların hemen market ve diğer sektördeki ürünlere etki ettiğini belirterek, “ev kirası, araba taksiti, çocukların okul harcı, elektronik eşya dövizli ama bizim maaşımız TL. Bu nasıl bir mantık anlamıyoruz” dedi.

Vatandaşlar ne dedi?

Sercan Görgüner Bahçeci:

“Dövizdeki artış daha temel tüketim ürünlerinin fiyatlarına yansımadı ama dövizdeki artış böyle devam ederse kısa süre sonra yansıyacak. Ev kirasını dövizle ödeyenler, ev ya da arabasını dövizle borçlananlar elbet doğrudan olumsuz etkilendiler.  Herhangi bir tüketici kredisini döviz olarak borçlanmış ve kazancı da TL ise büyük bir kayıp yaşamıştır. Tüketici olarak tedirginiz. Çünkü ekonomik olarak her gün büyük kayıp yaşıyoruz. Hükümetin öncelikli olarak dövizle borçlanmayı yasaklayıp, kendi kullanmış olduğu para cinsinden borçlanması için teşvik edici tedbirler alması gerekir. Diğer ülkelerde kazanılan para cinsi üzerinde borçlanmaya izin veriliyor. Bu, el ayakaltından alınacak bir karar değil, ciddi politik çözümler alınmalıdır.”

Derya Alp:

“Bilindiği gibi, bir süreden beridir dövizdeki artıştan dolayı insanlar ciddi tedirginlik yaşıyor. Bu artış ilk olmadığı gibi son da olmayacak. Gelişmemiş, geri kalmış, ekonomisi olmayan ve ekonomisi başka bir ülkeye bağlı olan bu küçücük ülkede kaçınılmaz bir zulümdür. Bunda yapabileceğimiz bir şey yok. Ödemelerimizi döviz ile yapıyoruz ancak maaş ve diğer tüketim ihtiyaçlarımızı TL ile yapıyoruz. Böyle bir şey olamaz. Ama bizi buna mahkûm kıldılar, kılanların utanması gerekir. 1974 öncesi Kıbrıs Lirası kullanırken, bu para birimini bırakıp, sanki Türkiye’ye bağlıymışız gibi TL’ye geçtiler. Ancak Kıbrıs Lirası kullananlar bugün Avrupa Birliği’ne girerken biz de her gün değer kaybeden TL’ye mahkûm edilerek bu günlere geldik. Hükümet olsun, muhalefet edenler olsun, bunlardan bir şey olmaz. Belki yeni seçim dönemde farklı oluşumlar başa gelir de vatandaş da rahatlar.”

Muhittin Yangın:

“Türkiye’de yaşanan olumsuz siyaset yüzünden döviz tabi ki yükseliyor. ABD ve Türkiye’nin bir aydan beridir devam eden vize sorunu bizi döviz kurbanı yapmıştır. Bu dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Sadece KKTC ve Türkiye’de böyle bir sıkıntı vardır. Bende döviz cinsinden borçlananlardanım ve kötü zamanlar yaşadım ama şu an onları atlattım. Türk Lirası kullanıyoruz ancak dövizle borçlanıyoruz. Bu pasiflik ve acizlikten başka bir şey değil. Hükümetin bu konuda yapacağı bir şeyi yok, çünkü planlı ekonomik politikaları yok. Maliye Bakanı’na soruyorlar ‘dövizle ilgili bir önleminiz var mı?’ Ama adam cevap bile veremiyor.”

Tekey Yücelen:

“Dövizle borçlananlar şu an büyük tedirginlikler yaşıyor. Hükümetimiz bu yaşanan döviz krizinden dolayı acizlik yaşıyor. Benim döviz borcum yok, ancak olanların endişelerini görebiliyorum. Fakat bu yükseliş devam ederse, yarın marketlere yansıyacak. Bu herkesi kötü etkileyecek. Hükümet oturup konuşsun, bu konuda bir şeyler yapsın, yoksa kriz büyümeye devam edecek.”

Selma Sakinsel:

“Bu ülkenin birçok problemi var ve döviz de bunlardan biri. Bu sorun kısa süreçte başlayan bir sorun değildir, dalgalanarak gelen bir sıkıntıdır. Dövizdeki bu yükselişten oldukça tedirginim. Çünkü geleceğimizi göremiyoruz. Benim de döviz borcum vardı, geçen yıl TL’ye çevirdim. Ancak sterlin borcumun olmaması sıkıntıda olmadığım anlamına gelmez. Döviz borcumu TL’ye çevirip borçlandığım için şu an batmış durumdayım. Gelecekte daha kısa sürede bu borçla uğraşırken, sterlinin oynayacağı oyundan dolayı mı desem yoksa ön sezgilerimin gücümü desem öncesinden temkinli davranmanın avantajını yaşıyorum. Sterlinden kaçıp, TL ile borçlandım. Mantıklı olarak baktığımızda İngiltere’de yaşamıyoruz, aldığımız para sterlin değil, dolar ya da Euro değil. Eğer TL olarak maaş alıyorsak; ödemlerimizi de o para cinsinden yapmalıyız. Zaten mantıksızlık aslında burada başlıyor. Hükümet bu yaşananlara sessiz kaldıkça sorun büyümeye devam edecek.”

Gülcan Tekin:

“Bu işin sonun ne olacağını bilmiyorum, devlet bu konuyla ilgili ciddi şekilde tedbir almalı. Şu an yaşanan yükselişten dolayı tedirginiz. Dünyada yaşanan olumsuz bir olaydan, biz vatandaşların etkilenmesi doğru bir şey değil. Ekonomisi dışa bağımlı olan küçük ülkelerin sonu çokta iç acıcı olmamıştır. Borcum vardı, çok şükür bitti. Borcum yok diye yükselişten etkilenmeyeceğim demek değil. Daha sonra tüp gaz, elektrik, su hepsi faizli olarak bize dönecek. Hükümetin bu yaşanan soruna müdahalesi gerekir. Eğer gelirim TL üzerindense borcumun da TL olması gerekir ki, gelir giderim birbirini karşılasın. Ama bugün ülkemizde tamda bunun tersini yaşıyoruz.”

Serhat Jeter:

“Yıllardır ülkemizde bu sıkıntı yaşanıyor ama gelen giden hiçbir hükümet bu soruna çözüm bulamıyor. Bu yaşanan sıkıntıların giderilmesi için, yine devletin el atması gerekir. Bu sorun devam ederse birçok insanımız mağdur olacaktır. Ülkemizde yıllardır borçlanma döviz ile yapılıyor. Ben buna karşıyım. Bana göre, eğer borçlanacaksak TL ile borçlanmak daha makuldür. Girdiğimiz her yerde döviz döviz diye gidiyor. Şu an döviz borcum var, çok tedirginim. Gidişat çok kötü, maaşlarımızı TL olarak alıyoruz, ancak taksitlerimizi hep döviz ile ödüyoruz. Bu nasıl bir iş anlamıyorum.”

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75