Döviz en büyük sıkıntı

banner37

Gazikent Trading Yöneticisi Mervan Bayrakçı, alım gücü düşen halkın alışveriş ve yatırımdan kaçmasının yanı sıra tahsil edilemeyen alacaklardan dertli

banner87
Döviz en büyük sıkıntı
banner90
banner8

“PİYASAYI SAHTE ÇEKLER BASTI”… GazikentTrading Yöneticisi Mervan Bayrakçı, “Piyasayı sahte çekler bastı. Bunlar artık tahsil edilemeyecek boyutta. Bunlar için mahkemeye gidildiğinde de süreç uzadıkça uzuyor ve ödeme de yıllara yayılıyor. Vatandaş dövizden korktuğundan, borç ödemelerini dahi yapamıyor” şeklinde konuştu ve karşılıksız çek sorununun da dövizdeki dalgalanmaya paralel arttığı bilgisini verdi.

“KURLAR SABİTLENSİN”… İnşaat malzemeleri temini işinde yönetici sıfatıyla çalışan Mervan Bayrakçı, “En azından yatırımcı ve tüccar için döviz kurları sabitlenebilir” sözleriyle, yabancı para birimlerinin Türk lirası karşısındaki durumundan ürken yurttaşa ve yatırımcıya yönelik yasal düzenleme talep etti.

“İŞ İNSANLARI YATIRIMDAN KAÇIYOR”… Mervan Bayrakçı,   “Yüksek döviz, hem tüccar hem de üretici için en büyük sıkıntı çünkü TL’nin değeri düştükçe üretici para ödemekte, tüccar da borç tahsil etmekte zorlanıyor. Döviz kurları uzun zamandır dalgalı olduğundan, kimse parasını yatırıma dökmüyor” diyerek, dövizdeki yükseliş nedeniyle hem ham madde fiyatlarının arttığını hem de iş insanlarının yatırımdan kaçtığını söyledi.

Ali ÇATAL

Küçük ve orta dereceli işletmeler (KOBİ) özelinde hazırladığımız ‘KOBİ Dosyası’ çalışmamıza katkı koyan ve inşaat malzemesi temin eden GazikentTrading şirketinin yöneticiliğini yapan Mervan Bayrakçı, ekonomik kriz nedeniyle mali yapısı sarsılan halkın alışveriş yapmadığını, dövizdeki yükseliş nedeniyle hem ham madde fiyatlarının arttığını hem de iş insanlarının yatırımdan kaçtığını söyledi. Bayrakçı, kazançların, TL’deki değer kaybına paralel erimesi nedeniyle artık borçların da ödenemez hale geldiğini aktardı.

“Yüksek döviz, hem tüccar hem de üretici için en büyük sıkıntı çünkü TL’nin değeri düştükçe üretici para ödemekte, tüccar da borç tahsil etmekte zorlanıyor” ifadeleriyle mevcut durumu ve süreci özetleyen Bayrakçı, hem Türkiye’de hem de Kuzey Kıbrıs’ta ‘ekonominin lokomotifi’ olarak sıkça adlandırılan inşaat sektörüne dahi sirayet eden mali açmazın etkilerini ve buna yönelik çözüm önerilerini KIBRIS Ekonomi’ye anlattı…

“Tüccar parasını alamıyor”

Bayrakçı, “Döviz kurları uzun zamandır dalgalı olduğundan, kimse parasını yatırıma dökmüyor” diyerek, ekonomik istikrarsızlığın neden olduğu güvensizlik ortamının yatırımcıyı caydırdığına, vatandaşı da ‘mevduata dokunmamaya zorladığına’ dikkat çekti.

   “Piyasayı sahte çekler bastı. Bunlar artık tahsil edilemeyecek boyutta. Bunlar için mahkemeye gidildiğinde de süreç uzadıkça uzuyor ve ödeme de yıllara yayılıyor. Vatandaş dövizden korktuğundan, borç ödemelerini dahi yapamıyor” şeklinde görüş bildiren Bayrakçı, yüksek kurun, hayatın her alanı gibi inşaat sektörünü de felç ettiğini söyledi.

“Hükümetten beklentim…”

Hükümetten çok fazla bir beklentileri olmadığını fakat kur şokunu hafifletecek hamleler istediklerini de söyleyen Bayrakçı, “En azından yatırımcı ve tüccar için döviz kurları sabitlenebilir” sözleriyle, yabancı para birimlerinin Türk lirası karşısındaki durumundan ürken yurttaşa ve yatırımcıya yönelik yasal düzenleme talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75