Döviz korkusu bitmek bilmiyor

banner37

TL’nin, dolar, Euro ve sterlin karşısında son 1.5 aydır toparlanışa geçmesi vatandaşların yüreğine su serperken, Türk Lirası’nın yeniden değer kaybedeceği endişeleri yaşanmaya başlandı. Ekonomistler, bu endişelere karşı net bir yanıt veremiyor.

Döviz korkusu bitmek bilmiyor
banner90
banner8

Ceren ÖZBİL

Türk Lirası’nın (TL) dolar, sterlin ve Euro karşısında son zamanlarda değer kazanmaya başlaması, halka, iş insanlarına ve esnafa rahat bir soluk aldırdı ancak ülkede, “döviz yeniden değer kazanmaya başlar mı” endişesi hâlâ bitmedi.

Halk da, esnaf da, iş insanları da ağustos ayında olduğu gibi Euro’nun yine 8 TL, sterlinin 9 TL ve doların da 7 TL’ye dayanmasından endişe ediyor.

Ekonomistler ise vatandaşın bu endişesine karşı net bir cevap veremiyor. Bazı ekonomistler, TL’nin geçtiğimiz temmuz ve ağustos aylarındaki değer kaybının tekrar yaşanmasını beklemezken, bazı ekonomistlere göre ise aynı durumu tekrar yaşamak mümkün…

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan ekonomist Ünal Akifler ve ekonomist Derviş Kemal Deniz, TL’nin, yeniden değer kaybetmeye başlamasının beklenip, beklenmediğini değerlendirdi.

Akifler, TL’nin geçtiğimiz temmuz ve ağustos aylarındaki oranda değer kaybetmesini beklemediğini ifade etti. Deniz ise TL’nin değer kaybının Türkiye’nin bütçe açığı, siyasi durumu, dış borcu ve ekonomik yapısıyla ilgili olduğunu belirterek, benzer bir durumun tekrar yaşanabileceği uyarısını yaptı.

 

Akifler: Politik sorunlar çözüldü, ekonomik sorunlar kaldı

Ekonomist Ünal Akifler, ne zaman Euro, dolar ve sterlin, TL karşısında değer kazanmaya başlasa, ülkede bir panik yaşandığını ve bu paniğe bağlı olarak da dolar, sterlin ve Euro’nun normal artacağı oranın üzerinde arttığını anlattı.

Ancak şu anda Türkiye’nin gerek Amerika, gerekse de diğer ülkelerle politik olarak barıştığını söyleyen Akifler, bu nedenle de TL’nin, dövize karşı değer kazanmaya başladığını belirtti.

Akifler, TL’nin değer kaybına yol açan politik nedenlerin çözüldüğünü, geriye sadece ekonomik nedenlerin kaldığını ifade etti ve “Zaten ülkede bir panik havası oluşmasaydı, dolar, Euro ve sterlinin TL karşısında ulaşacağı nokta şu anki noktaydı” dedi.

 

“Faiz oranları düşürülürse TL yeniden değer kaybeder”

Türkiye’nin faiz artırımına gitmekte geç kaldığını anlatan Ünal Akifler, faiz artırımına geç kalınınca da dövizin TL karşısında ağustos ayındaki seviyesine ulaştığını belirtti.

Ancak şu anki faiz oranlarının da Türkiye için ekonomik anlamda risk teşkil ettiğini kaydeden Akifler, yatırımcıların, TL’nin faizinin yüksek olması nedeniyle TL’ye yöneldiğini belirtti.

Akifler, bu durumun da Türkiye ekonomisine olumsuz yansıdığını ifade ederek, faiz oranlarının düşürülmesi durumunda da dövizin yeniden TL karşısında değer kazanacağını söyledi.

 

“Bu seviyede seyredeceğini düşünüyorum”

banner134
Ünal Akifler, dolar, Euro ve sterlinin artık şu andaki seviyesinde seyredeceğini düşündüğünü ifade etti ve bir gün yüzde bir artsa, ertesi gün yüzde bir düşeceğini tahmin ettiğini belirtti.

Akifler, TL’nin tekrardan döviz karşısında değer kaybetmesine neden olacak durumun Türkiye Merkez Bankası’nın faiz oranlarını düşürmesi ve Türkiye’nin yeniden yabancı ülkelerle tartışmaya girmesi olabileceğini ifade etti.

 

Deniz: Kesin bir yorum yapmak zor

Ekonomist Derviş Kemal Deniz ise dolar, sterlin ve Euro’nun, TL karşısındaki düşüşünün devam edip etmeyeceğini tespit etmenin zor olduğunu anlattı.

Bunun, Türkiye’nin dış borcu, bütçe açığı, siyasi ilişkiler ve ekonomik yapı gibi birçok sebebi olduğunu kaydeden Deniz, bir öngörüde bulunma için bunların hepsini göz önünde bulundurmak gerektiğini ifade etti.

Deniz, Türkiye’nin, bu konuda bazı önlemler alma yoluna gidip, bunların da etkili olduğunu söyledi ancak ne kadar devam edeceğini bilmediğini belirtti.

 

“Türkiye’de özel sektörün ciddi bir döviz borcu var”

Türkiye’deki özel sektörün ciddi bir döviz borcu olduğunun bilindiğini ifade eden Derviş Kemal Deniz, bunun da beraberinde döviz ihtiyacını getirdiğini söyledi.

Deniz, “Türkiye’de bir sıkılaşma modeli uygulandı. Sıkılaşma modeli bence olumlu bir şeydir. Ancak bunun etkisinin de ne kadar süreceğini bilemiyoruz” dedi.

 

“Aynı da kalabilir, yüksele de bilir”

Deniz, TL’nin döviz karşısındaki seyrinin aynı kalabileceği gibi, TL’nin, döviz karşısında düşüşe de geçebileceğini kaydetti ve bunların dış borçlar, ekonomik yapı, siyasi durum ve bütçe açığı gibi birçok nedeni olduğunu yineledi.

Derviş Kemal Deniz, ayrıca TL’nin değer kaybının ülkeye akaryakıt fiyatlarının artması, girdi maliyetlerinin artması olarak da yansıdığını belirtti.

 

“Hükümet, halka açıklama yapmalı”

Hükümetin döviz krizi konusunda halka, aldıkları önlemler, ülkeyi nelerin beklediği gibi konularda açıklamalar yapması gerektiğini söyledi ve halkın moralinin düzeltilmesi gerektiğini anlattı.

Bu krizin, halkı, hem ekonomik, hem de psikolojik yönden etkilediğini kaydeden Deniz, zaman zaman hükümetin önlem alma yoluna gittiğini ve bunların bazılarının başarılı, bazılarının başarısız olduğunu bildirdi.

Ancak buna rağmen halka açıklama yapılması gerektiğini ifade eden Derviş Kemal Deniz, halkın moralinin bozuk olduğunu ve her yerde bu konunun konuşulduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75