Döviz seçim dinlemedi

banner37

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki değeri seçim öncesindeki değerine göre ciddi oranda geriledi

banner87
Döviz seçim dinlemedi
banner90
banner8

KIBRIS Ekonomi-ÖZEL

 

Türk Lirası, yabancı para birimleri karşısında seçim sonrasında da gerilemeye devam ediyor. TL, dün sabah başta dolar olmak üzere dövizler karşısında en çok değer kazanan gelişen ülke parası olarak negatif ayrıştı, ancak günün ikinci yarısında kur tüm kayıplarını silerek pozitif bölgeye geçti ve hızlı bir gerileme yaşadı.

Geçen haftayı 4,67 seviyesinde kapatan USD/TRY kuru, önceki günkü seçimin ardından haftaya yüzde 3 düşüşle başladı ve kur, gün başında 4,53 seviyesine geriledi.

TL’nin dolar karşısındaki çıkışı sadece bir-iki saat sürdü, günün ilerleyen saatlerinde dolar/TL 4,72’yi aşarak günlük bazda hızlı bir yükselişe geçti. TL’nin dolar karşısında yüzde 1,20’yi bulan günlük gerilemesi, Güney Afrika randından sonra dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi olmasını da beraberinde getirdi.

 

TL neden tutunamadı?

Türkiye içindeki piyasalarda da seçim etkisinin kısa süreli ve sınırlı kalmasında ekonomik belirsizliğin etkili olduğu görülüyor. Yeni sistemde nasıl bir maliye politikası uygulanacağı, TC Merkez Bankası’nın özerkliği ve ekonomik göstergelerdeki bozulmanın devam edip etmeyeceği kaygısı, TL üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Analistler kısa vadede TL cinsi varlıklarda pozitif seyir bekliyordu ancak bundan sonra Erdoğan'ın oluşturacağı ekonomi ekibinin yanı sıra son dönemde TL varlıklarda ayrışmaya neden olan risklere yönelik söylemlerin nasıl şekilleneceği piyasaların seyrinde belirleyici olacağını belirtiyordu.

Bu çerçevede orta-uzun vadede Erdoğan'ın, TCMB politikaları ve faizlere yönelik sert söylemlerinin devam edip etmeyeceği, ekonomi politikalarının nasıl şekilleneceği ve dış ilişkilerin nasıl gelişeceği belli olana kadar piyasalarda temkinli volatil bir seyir görülebileceği ifade edilmişti.

banner134
 

Para piyasalarında dünkü gelişmeler?

Geçtiğimiz cuma gününü 4,66 civarında kapatan dolar/TL, seçim sonuçlarının ardından dün sabah 4,53'e kadar gerilemesine rağmen sonrasında kur yönünü yukarı çevirerek 4,72’yi aştı. TL'nin dolar karşısındaki günlük değer kaybı yüzde 1,20’yi geçti. Saat 16.30 sıralarında ise dolar/TL saat 4,69 seviyesinde alıcı buldu.

Sabah saatlerinde 5,2827'ye kadar gerileyen Euro/TL ise 5,4569/5,4596 seviyesinde tutunmaya çalışmasına rağmen bunda başarılı olamadı ve 5,51’e kadar geriledi. Euro’nun 4,49 TL’den satıldığı saat 16.30 sıralarında Sterlin/TL kuru da 6,23 seviyesinde idi.

Türkiye piyasalarında ayrıca dün 4,9126'ya kadar gerileyen sepet bazında TL, öğleden sonra 5,0672/5,0696’ya kadar çıktı.  

Cuma günü yüzde 16,29 seviyesinden kapanan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi dün sabah yüzde 15,87'den açıldıktan sonra yüzde 16,50'ye kadar yükseldi. Geçen hafta yüzde 19,18 seviyesinden kapanan iki yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise yüzde 18,84'te açıldıktan sonra yüzde 19,06'ya yükseldi.

 

KKTC ve uluslararası borsalar

Türkiye’deki döviz gelişmelerinden fazlasıyla etkilenen KKTC’de ise TL’nin değer kayıpları daha yüksek oldu. Türkiye’de sabah saatlerinde yaşanan gerileme KKTC serbest döviz piyasasına pek yansıtılmazken, günün ilerleyen saatlerinde TL’nin değer kaybı daha yüksek oldu.

KKTC serbest piyasasında dün dolar/TL 4,73’ten, Euro/TL 5,52’den ve sterlin/TL de 6,27’den kapandı.

Uluslararası piyasalarda ise TL’nin Türkiye içinden daha değerli olması da dikkat çekti. Reuters’in verilerine göre dün saat 16.15 sıralarında 1 dolar 4,68 TL’den alıcı bulurken, sterlinin değeri 6,19 TL, Euro’nun değeri de 5,47 TL olarak gösteriliyordu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75