Döviz yakıyor

banner37

Covid-19 vakalarında yaşanan artış ve yaklaşan ABD başkanlık seçimlerinin getirdiği belirsizlik ortamı, yatırımcıyı ‘güvenli liman’ dolara yöneltti; Kuzey Kıbrıs’ta ise kurlar yine rekora göz kırptı

Döviz yakıyor
banner90
banner99

GÜVENLİ LİMAN TALEBİ… ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri ve Covid-19 salgını nedeniyle oluşan belirsizlik ortamı, yatırımcıların risk iştahını düşürüp ‘güvenli liman’ talebini artırırken; dolar da bu ortamdan faydalanarak uluslararası piyasalarda yükseliyor. ABD’de mevcut hükümet ile Temsilciler Meclisi arasında ‘yılan hikayesine’ dönen teşvik görüşmelerinin ‘başkanlık seçimleri sonrasına ertelendiğine yönelik yaygın öngörü’ de uzmanlara göre, doları destekleyen bir diğer unsur.

STERLİN 11 TL’YE DAYANDI… KKTC serbest piyasalarında ise döviz kurlarında haftanın ilk işlem gününde başlayan volatilite yani oynaklık veya dalgalanma, hafta ortasına da taşınırken; bütün kurlarda yükseliş kaydedildi. Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 8,2687 TL, Euro 9,7078 TL ve İngiliz Sterlini 10,7620 TL’den alıcı buldu. Dolar 9, Euro 10, sterlin ise 11 TL bandına göz kırparken; TL’deki ‘önü bir türlü alınamayan’ değer kaybı da halkı korkutuyor.

Ali ÇATAL

   Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık seçimleri yaklaşırken, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili mevcut belirsizlik nedeniyle yatırımcılar daha riskli dövizlerden kaçınırken; dolar da dün küresel piyasalarda yükseldi.

   Amerikan Doları’nın, majör altı dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, dün yüzde 0,2 artışla 93,138 oldu. Euro/dolar kuru yüzde 0,2 düşüşle 1,1774’e gerileyerek art arda üçüncü seansta da düşüş yaşarken, dolar/Japon yeni paritesi de yüzde 0,2 kayıpla 104,19’dan işlem gördü.

   Avrupa, İngiltere ve ABD’de virüsün yayılarak ekonomik büyümenin bir kez daha zayıflayacağı endişelerini artırmasıyla, yatırımcılar da ‘güvenli liman’ dolara yöneldi.

   Bunun yanı sıra ABD’de mevcut hükümet ile Temsilciler Meclisi arasında ‘yılan hikayesine’ dönen ‘teşvik’ görüşmelerinin ‘başkanlık seçimleri sonrasına ertelendiğine yönelik yaygın öngörü’ de uzmanlara göre risk iştahını düşüren bir diğer unsur.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde geçtiğimiz hafta yapılan yılın onuncu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında piyasa beklentilerinin aksine faiz artırımına gidilmeyerek enflasyonun altında kalan faiz uygulamasına devam edilmesi de ekonomistlere göre, yatırımcının TL’de kalmasını engellediğinden, yerel para birimine değer kaybettiriyor.

   Euro ise bu hamleden zarar gördü ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bir televizyon kanalında konuşma yapacağına dair gelişmeler de paritelere yardımcı olmadı. Analist Peter Nurse, dünkü çözümlemesinde, yerel raporlara göre, hükümetin vaka sayılarındaki artışı önlemek için ulusal bir karantina uygulama eğiliminde olmasının, bu durumda etken olduğu görüşünü dile getirdi.

   Bununla birlikte, iktisatçılar, ABD başkanlık seçimine dair ihtiyat, büyük döviz hareketlerini sınırlamaya başladığından, ticaret aralıklarının ‘daha da sınırlı’ olabileceğini kaydetti.

   Anketler, Demokrat rakip Joe Biden’in, Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ın ‘birkaç eyalet hariç’ önünde olduğunu gösteriyor ancak aynı anketlerin dört yıl önce Trump’ın zaferini tahmin etmekte başarısız olduğu gerçeği de pek çok yatırımcıyı geriyor.

   ING analisti Petr Krpata, bir araştırma yazısında, “Yatırımcılar kısa ve orta vadeli görünümler konusunda bir ikilem içinde kaldı” dedi.

   Krpata, ayrıca, “İlki Avrupa’daki salgında yaşanan artış ve ABD seçim sonucu riski nedeniyle temkinliliği ortaya koyuyor ancak orta vadeli yapıcı görünüm ve ralli hakkını kaybetme olasılığı, önümüzdeki haftalarda sarsıntılı bir yolculuğa rağmen risk varlıklarının baskı altına girdiği dönemin, tek seferlik ve çok uzun süreli olmayabileceğini iddia ediyor. Bu da dolarda uzun zamandır görülen güçlenme eğiliminin mümkün görünmediği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

KKTC serbest piyasaları

   KKTC serbest piyasalarında ise döviz kurlarında haftanın ilk işlem gününde başlayan volatilite yani oynaklık veya dalgalanma, hafta ortasına da taşınırken; bütün kurlarda yükseliş kaydedildi.

   Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 8,2687 TL, Euro 9,7078 TL ve İngiliz Sterlini 10,7620 TL’den alıcı buldu.

   Bilindiği üzere, yeni haftaya 7,9297 TL’den başlayan dolar, ilerleyen günlerde 8 TL direncini kırarak 8,0908 TL’den fiyatlandı; 8,1742 TL’den alıcı buldu. Dolar, dün test ettiği 8,2687 TL bandı ile sadece üç gün içerisinde yüzde 4,28’lik bir artışa imza attı.

   Euro, haftayı 9,3868 TL’den açmasının ardından önce 9,5592 TL’yi, ardından da 9,6827 TL’yi test ettikten sonra dünkü kapanışta 9,7078 TL’den fiyatlanarak üç günde yüzde 3,42 arttı.

   Keza, haftaya 10,3928 TL’den başlayan ve haftanın ikinci işlem gününde 10,5247 TL, üçüncü işlem gününde de 10,6922 TL’den fiyatlanan sterlin de dün 10,7620 TL’yi gördü ve haftanın ilk üç günü dahilinde yüzde 3,55 bandında bir artışla kayda geçti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2020, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75