Dövizdeki yükseliş bu sabah da devam etti

banner37

Dolar/TL sabah saatlerinde 6.37'ye, Euro 7.46'ya, Sterlin 8.35 TL’ye yükseldi.

Dövizdeki yükseliş bu sabah da devam etti
banner99

Geçtiğimiz günlerde TC Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrasında düşen döviz, yine yükselmeye başladı. Dolar kuru bugün en düşük 6.31, en yüksek 6.3794 seviyesini gördü.  
Euro/TL  de yüzde 1'in üzerinde artışla 7.47'den işlem görüyor. Lira bu sabah yüzde 1 ile dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi oldu. Türk Lirası'nı yüzde 0.2 kayıpla Endonezya rupisi ve yüzde 0.09 kayıpla Malezya ringiti takip ediyor. 

Öte yandan Sterlin ise serbest piyasada 8.3553 TL’den işlem görüyor.

Yükselişin nedeni 

QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Tolga Kudaloğlu Bloomberg HT'ye ticaret savaşları kaygılarının baskıya neden olduğunu, dolar/TL'nin de yukarı seyrinde etkili olduğunu belirtti. 

banner134
"6-6.20 seviyelerine çekilebilir" 

20 Eylül'de açıklanması beklenen Orta Vadeli Program'ın doların hareketinde önemli olacağını belirten Kudaloğlu "inandırıcı ve uygulanabilir bir plan sunulması önemli. 

Merkez Bankası'nın 625 baz puanlık artışı TL'ye destek açısından önemliydi, Merkez Bankası üzerine düşeni yaptı ama maliye politikası tarafından da adım bekleniyor. 

Kurdaki artışla Döviz borcu olan sanayi şirketleri ciddi sıkıntı yaşıyor. Bu bankalar üzerinde de ek baskı yaratabilir. Bu maliyeti kamu nasıl paylaşacak, nasıl destekleyecek, nasıl bir yol haritası olacak piyasa güvenilir bir plan görmek istiyor" diye konuştu.  

Kudaloğlu ikna edici bir planla TL'de yeniden değer kazanma süreci görülebileceğini, kurun 6 - 6.20 bandında çekilebileceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2018, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75