banner6

Dövizin ateşi sönmüyor

banner37

Türkiye Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı kritik faiz kararı öncesi, Türk Lirası yeni haftaya değer kaybıyla başladı. Dolar 14,55 TL’ye, Euro 16,40 TL’ye, sterlinde 19,20 TL’ye kadar yükseldi; günü birkaç puan aşağıda kapattı. Döviz kurundaki yeni rekorlar, “Yandıkça yanıyoruz” dedirtti

Dövizin ateşi sönmüyor
banner150 banner150 banner151 banner143

Ali ÇATAL

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), 16 Aralık 2021 Perşembe günü son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı yapıp, aralık ayı faiz kararını açıklayacak. Bu kritik işlem haftasına Türk Lirası,

değer kaybıyla başladı.

Türkiye serbest piyasalarında dolar/TL paritesi yüzde 4'ün üzerinde yükselişle 14,50 lirayı aştı; 14,60 seviyelerine kadar çıktı. Euro/TL de 16,48 lirayı gördü. Gram altın ise 830 lirayı aşarak rekor kırdı.

KKTC serbest piyasalarında da döviz kurlarında geride bıraktığımız haftanın geneline yayılan dalgalı seyir, 13 Aralık’ta başlayan işlem haftasının açılışına da taşındı.

Kuzey Kıbrıs’ta dün izlenen dalgalı seyir, işlem gününün kapanışında ise negatif ayrışma olarak kayda geçti ve bütün döviz kurlarında yükseliş yaşandı.

Dolar 14,55 TL’ye, Euro 16,40 TL’ye, sterlin de 19,20 TL’ye kadar yükseldi, yeni rekorlara imza attı; günü ise birkaç puan aşağıda kapattı

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 14,3352 TL, Euro 16,1795 TL ve İngiliz Sterlini 18,9886 TL’den alıcı buldu.

Kurlar, geride bıraktığımız işlem haftasını sırasıyla ortalama 14,0908 TL, 15,9350 TL ve 18,6312 TL’den kapatmıştı.

Müdahale de yetmedi

TCMB, önceki haftalarda dolar/TL 14 liraya yaklaşınca döviz satım müdahalelerine başlamıştı. Merkez dün de 14,60 seviyelerine çıkan kur sonrası doğrudan satım yönünde müdahalede bulundu. Kur, müdahale sonrası sınırlı 14,10 seviyelerine kadar çekildi ancak aşağı yönlü hareketler sınırlı kaldı.

Habere göre, müdahaleden bu yana bireysel ve kurumsal 350-400 milyon dolarlık talep geldiği hesaplanıyor. TCMB'nin dünkü müdahalesinin ise 1 milyar dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor.

Katar ile swap dedikoduları

Bu arada, sosyal medyadaki ‘swap’ yani döviz takası söylentilerinin kurdaki dünkü atakta rol oynadığı öne sürülse de bu söylentiler bilgi kirliliğinin ötesine geçemedi.

Sosyal medyada dün, ‘Türkiye ile Katar arasında yapılan swap anlaşmasının uzatıldığı ve anlaşmada dolar kurunun 24 TL olarak belirlendiği’ spekülasyonları yer aldı.

Bilindiği üzere, swap işlemlerinde ‘kur sabitlemesi’ diye bir durum söz konusu değil.

Keza, Türkiye ile Katar arasında yapılan anlaşmanın da TL ve Katar riyali cinsinden olduğu düşünüldüğünde, bahse konu işlemin ABD doları ile bir ilgisinin bulunmadığı da görülüyor.

Bu doğrultuda, Türkiye’nin Katar ile yaptığı 15 milyar dolara eş değer ulusal para karşılığında, belli vadelerde riyal ve TL olarak borç takası yapılacak yani TL ve riyal ‘belli bir vade için’ el değiştirecek.

TCMB rezervlerine geçici bir süre yapılan swap tutarı kadar riyal girerken, Katar rezervlerine de TL girişi yansıyacak ve vade sonunda da bu işlemlerin tersi gerçekleşecek.

Son tahlilde, bu swap işlemlerin maliyeti de Riyal ve TL'nin faiz farkı kadar olacak.

Gözler ‘son kez’ TCMB’de

TL’deki sert değer kaybının sürdüğü bu hafta, TCMB dahil 20 merkez bankasının yılın son PPK toplantısını gerçekleştirecek. TCMB’nin, politika faizinde 100 baz puan (BP) indirim yapması bekleniyor.

Öte yandan Deutsche Bank, TCMB’nin dolarizasyon, zayıf TL ve artan enflasyon nedeniyle 2022 yılının ilk çeyreğinin sonlarına doğru politika faizini yüzde 25’e çıkarmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Deutsche Bank, dün itibarıyla yayımladığı bir araştırma raporunda, piyasa koşullarının TCMB’yi 2022’nin ilk çeyreğinde ‘bin bp’lik bir faiz artırımı’ yapmaya zorlayacağını belirtti.

TCMB’nin önümüzdeki perşembe gerçekleşecek 100 bp’lik bir indirim yapmasını bekleyen Deutsche Bank, sonraki üç para politikası toplantısında ise agresif bir faiz indirimi beklemediklerini söyledi.

Acil bir faiz artırımı kararı alınmasının şu anki durumda zor olacağını belirten kurum ekonomistleri, enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 25 olacağını öngörüyor. Deutsche Bank, 2022’nin ilk yarısında ise enflasyonun yüzde 30’a kadar tırmanacağını düşünüyor.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110