Dövizin etkisi Türkiye’de rüzgâr, bizde tsunami

KIBRIS TV’ye konuşan Başbakan Erhürman, döviz kurundaki rekor yükselişin ülkemiz insanına nasıl, neden ve ne şekilde yansıdığını Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine tek tek örneklerle aktardığını söyledi:

Dövizin etkisi Türkiye’de rüzgâr, bizde tsunami
  • 24 Mayıs 2018, Perşembe 9:21

Başbakan Tufan Erhürman, döviz kurundaki yükselişle ilgili uzmanların görüşüne rağmen “başka bir para birimine geçmek” dahil, her türlü önerinin ve fikrin masada olduğunu ve değerlendirildiğini söyledi.

Döviz kurundaki yükselişin, KKTC’yi Türkiye’den fersah fersah daha fazla etkilediğini vurgulayan Erhürman, bu durumu Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine de açıkça anlattığını belirtti. Erhürman, Türkiye’deki yetkililerle görüşmesinde kendilerine nedenleri de sıralayarak “Biz TL kullanıyoruz. TL’de bizim kontrolümüz dışında yaşanan gelişmeler Türkiye’de ağır rüzgar etkisi yaratıyorsa, bizde tsunami etkisi yaratıyor dedim” dedi.

KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programına konuk olan Başbakan Tufan Erhürman, başta döviz kurundaki önlenemez yükselişe karşı yaptıkları çalışmalar olmak üzere, gündemdeki birçok konuya ilişkin soruları yanıtladı.

Döviz krizinin ülkemizde ilk kez yaşanmadığına dikkat çeken Erhürman, bu soruna karşı bir fon oluşturulması gerektiğini söyledi.

Erhürman, bu fonda birikecek paranın sadece döviz krizi ortaya çıktığında kullanılmasının sağlanmasının önemine vurgu yaparak Türkiye Cumhuriyeti’yle konuşularak böyle bir fon oluşturulabileceğini hatta fonun olası harcamalara karşı Türkiye’de de tutulabileceğini ifade etti.

Erhürman: İçim kan ağlayarak İTÜ kararını verdim

Başbakan Tufan Erhürman, üç ay içerisinde bet ofislerin sayısını 51’den 42’ye düşürdüklerini belirterek ‘T’ izinlerinde ve vatandaşlıklarda da hukuka aykırılık gördükleri için iptaller yaptıklarını söyledi.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ) Karpaz’da verilen arazinin sözleşmesinin iptal edilmesi süreciyle ilgili Erhürman, “İçim kan ağlayarak bu kararı verdim. Çünkü İTÜ bir markadır. İTÜ’nün Karpaz’da üniversitesi olmasını istedim ama hem kendilerinin hem de Türkiye’nin en yetkili makamlarıyla yaptığım görüşmede bunun gerçekleşmeyeceğini öğrendiğim için iptal gerçekleştirildi” dedi.

“Hatırlayın! Geçmiş hükümet basın karşısına çıkmadı, biz çıkıp değerlendirdik”

Hükümete geldikten sonra birçok işe imza attıklarını ifade eden Erhürman, hükümetin 100 günü dolmadan basının karşısına geçtiğini ancak bazı kesimlerin “3 ayda yaptıklarınız yetersiz” diyerek kendilerini eleştirdiğini belirtti.

Erhürman, geçmiş hükümetin, hükümetteki 100 günü dolduğunda açıklama yapmadığını hatırlatarak o dönemde Cumhuriyetçi Türk Partisi olarak kendilerinin basın toplantısı düzenleyerek, o dönemin hükümetinin 100 gününü CTP’nin değerlendirdiğini ifade etti.

Hükümete geldikten sonra birçok kez basının önüne geçtiklerini söyleyen Erhürman, bunu şaffaflık ve denetlenebilir olmak için yaptıklarını belirtti.

“Uzmanlar, ‘Euro’ya geçiş sorunu çözmez’ diyor”

Erhürman, döviz kurundaki yükselişle ilgili dün Bankalar Birliği, Ekonomik Örgütler Platformu ile Ekonomi Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık bürokratlarıyla görüştüğünü söyledi.

Dövizdeki gelişme karşısında daha fazla ne yapılabilir konusunu ele aldıklarını ifade eden Erhürman, “Euro’ya geçelim” önerisiyle ilgili uzmanların, ‘bu iş böyle çözülmez’ dediğini belirtti.

Erhürman, uzmanların görüşüne rağmen şu an gelinen sıkıntılı durumda başka bir para birimine geçiş de dahil, her türlü olasılığın masada olduğuna vurgu yaptı.

Erhürman, “Euro’ya geçsek her şey düzelecek” söylemlerine karşılık uzmanların, “Türkiye’den alınan katkı TL cinsinden. Euro’da yükselme olduğunda, alınan katkı düşecek. Bu sefer arayı kapatmak için de yeniden Türkiye’den bir şeyler istenecek. Bu nedenle çözüm değil” dediğini belirtti.

“Türkiye’deki yetkililere söyledim; Türkiye’de ağır rüzgâr bizde tsunami”

Vatandaşların özel okullara ödediği harçların, ev kiralarının, banka borçlarının döviz üzerinden olduğunu bildiğini ve farkında olduğunu belirten Erhürman, akaryakıta ve elektriğe zam yapıldığında da yine bunun vatandaşa yansıdığını söyledi.

Erhürman, “Durum böyleyken ben halkıma, “yapabileceğim bir şey yok” mu diyeceğim. Hayır. Ben gelen her türlü öneriyi de değerlendiriyorum ilgililer ve uzmanlarla konuşuyorum” dedi.

Döviz kuruyla ilgili Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle görüştüklerini ifade eden Erhürman, şöyle konuştu:

“Görüşmelerimizde Türkiye Cumhuriyeti yetkililerine ilettim. Biz TL kullanıyoruz. TL’de bizim kontrolümüz dışında yaşanan gelişmeler Türkiye’de ağır rüzgar etkisi yaratıyorsa, bizde tsunami etkisi yaratıyor dedim.”

“Türkiye’den çok daha fazla döviz kullanıyoruz”

Erhürman, konuya şöyle devam etti:

“Peki durum neden öyledir?

Ülkemiz, Türkiye Cumhuriyeti’nden farklı olarak dövizi çok fazla kullanıyoruz. Türkiye’de harçlar, krediler, kiralar döviz üzerinden değil.

Ülkemizdeki Merkez Bankası’nın enstrümanları Türkiye Merkez Bankası’nın enstrümanları gibi değil. Ne para basabiliyoruz ne de başka bir duruma müdahale edebiliyorum. Ama Türkiye Cumhuriyeti yapabiliyor.

Benim ülkemde ihracatın ithalata oranı yüzde 96’ya 4’tür. Ben ithalat bağımlısı bir ülkeyim. Bütün ithal ürünler dövizden etkilenerek buraya geliyor.”

Türkiye’deki yetkililerin konuyla ilgilendiğini “görüşelim, konuşalım” dediğini ifade eden Erhürman, seçim sürecinde olunmasının süreci etkilediğini belirtti.

“Akaryakıt veya elektriğe zam, maliyeye de zarar”

Akaryakıt veya elektriğe zam yapıldığında bunun hükümetin işine geldiğini düşünenlerin de yanıldığını ifade eden Başbakan Tufan Erhürman, bu iki zammın hayat pahalılığına en hızlı yansıyan zamlar olduğunu söyledi.

Erhürman, temmuz ayında hayat pahalılığı ödeneği verileceğini anımsatarak zamlarla birlikte hayat pahalılığının da yükseleceğini ve tüm maaşların bu pahalılığa göre verileceğini kaydetti.

Erhürman, ülkemiz maliyesinin giderlerinin yüzde 76’sının maaş ve transferler olduğuna dikkat çekti.

Türkiye’de böyle sorunlar olmadığına değinen Erhürman, Türkiye’deki yetkililerle yaptığı görüşmelerde çok net bazı taleplerde bulunduğunu söyledi. Erhürman, “Biz TL’nin değer kaybı karşısında çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Sadece maliyeye değil, tüketiciye yansıyan bir zorluk var” dedi.

Dövizle ilgili tüketiciyi rahatlatmak amacıyla alınan her önlemin maliyenin gelirlerinden bir miktar azalma yarattığını ifade eden Erhürman, bunun yerine bir şeyler konulması gerektiğini, konuyu Türkiye Cumhuriyeti’yle görüştüklerini söyledi.

“Girne’de adayımız varken, parti üyemizin de aday çıkması tüzüğe uymaz”

Başbakan Tufan Erhürman, yerel seçimlerle ilgili de konuştu.

Girne’deki adaylarının Birol Karaman olduğunu söyleyen Erhürman, parti olarak adaylarının arkasında olduklarını belirtti. Birol Karaman’ın güvendikleri bir aday olduğuna dikkat çeken Erhürman, “Bizim Girne’de bir adayımız varken, başka bir parti üyemizin (Sümer Aygın) kendi adayımız karşısına hangi sıfatla olursa olsun aday olarak çıkmış olmasının parti tüzüğümüzde karşılığı bellidir” dedi.

Erhürman, bunun da zaten kamuoyuyla paylaşıldığını dile getirdi. Bu konuda parti içerisinde bir tartışmanın olmadığını söyleyen Erhürman, hiçbir şekilde geri adımın söz konusu olamayacağını söyledi.

CTP’nin bütün organlarında çok ayrıntılı tartışmalar yapıldıktan sonra Birol Karaman’ın adaylığının açıklandığını belirten Erhürman, Mağusa’da da Erol Adalıer’in adaylığının çok net olduğunu söyledi.

Erhürman, Erol Adalıer’in de meclis üyeliği yaparak zaten Mağusa Belediyesi içinde tecrübe edinmiş bir arkadaşları olduğuna değindi.

Yenierenköy’de partilerinin adayının bulunmadığını söyleyen Erhürman, Yenierenköy Belediyesi’nin yönetilebilir durumda olmadığına değindi.

Yenierenköy’ün seçimden sonra başka bir belediyeyle birleşmesinin, yerel yönetimler reformu kapsamında ya da daha erken dönemde gündeme gelme ihtimalinin yüksek olduğuna dikkat çeken Erhürman, başka birçok belediyede de sorunlar olduğunu belirtti.

Erhürman, “Seçimler bu kadar yakın olmasaydı, Yenierenköy ile Dipkarpaz’ın birleşmesi gündeme gelecekti. Bu noktaya geldikten sonra sanki her şey normal devam edecekmiş gibi aday göstermek samimiyetsizlik olacaktı. Sanki 4 yıl normal devam edecekmiş gibi, aday göstermedik. Bu konu seçimden sonra ayrıntılı olarak konuşulacak. Vahim bir sorun yokmuş gibi aday göstermeyi doğru bulmadık” dedi.

Erhürman, birçok sorunlu belediyeyi zamanında parti olarak devraldıklarını, sorunları çözdüklerini ifade ederek örnek olarak Lefke’nin çok ciddi orandaki borçlarının toparlanmasını verdi.

CTP Parti Meclisi’nin Lefkoşa Türk Belediyesi başkan adayı olarak Mehmet Harmancı’yı destekleme kararı aldığını ifade eden Başbakan Erhürman, CTP organlarının kararını verdiğini ve tartışmanın da bulunmadığını söyledi.

Belediyelerin sayısının azaltılması konusunun seçimden sonra gündeme geleceğini ifade eden Erhürman, en geç bir yıl içinde bu kararın uygulanması için çalışılacağını belirtti.

“Toplumda değişim endişesi var”

Başbakan Tufan Erhürman, uzun süredir tartışılan ve yeterli ilginin gösterilmediği kamu reformu ve yerel yönetimler reformunun, kendileri için öncelikli konu olduğunu söyledi.

“Toplum olarak değişim endişesi” gibi psikolojik bir sorunumuz olduğunu düşünen Erhürman, “neyi değiştirmeye kalkarsanız, herkes değişmesi üzerindeki sorunları tartışır ve geride var olan sorunları unutur” dedi.

Başbakan, söz konusu değişim endişesini anayasa değişikliklerinde de yaşadıklarını anımsatarak reddedilen anayasa değişikliğinin aslında getireceği birçok olumlu değişiklikten bizi mahrum bıraktığını söyledi.

Aynı durumun müşavirlerle ilgili yasal değişiklikte de yaşandığına dikkat çeken Erhürman, “Eğer bir şeylerin değişmesini istiyorsanız, bu sancıyı çekmek zorundasınız” dedi.

Kamuya dışarıdan atama yapılmasına tepki

Kamu reformuyla ilgili tartışmalarda yönetsel kadrolara dışarıdan atama yapılsın mı, yapılmasın mı konusunun gündeme geldiğini ifade eden Erhürman, kamunun içerisine, dışarıdan yönetici pozisyonundaki kadrolara bazı durumlarda atama ihtiyacı hissedildiğini belirtti.

Erhürman, bu konuya sendikaların tepki gösterdiğini söyledi. Erhürman, şöyle dedi:

“Evet mukavemetle karşılaşacağız. Çünkü bu memlekette statüko dediğiniz şey sadece siyasetin içinde küçük bir kesim değildir. Genellikle herkes hem ağlarım hem giderime alıştı. Değişim hiçbir toplumda kolay olmaz. Tüm bunları bilerek hükümete geldik. Kararlılıkla geldik, elimizden geleni yapacağız.

Kamu reformuyla ilgili tekrar bütün paydaşlarla toplantılar yapacağız. Metin zaten tekrardan komiteye gidecek.

Mevzuatı değiştirmek ile toplumsal yapıyı ve kültürü değiştirmek aynı şey değil.”

Plajlara giriş ücretiyle ilgili karar

Girne Kaza Mahkemesi’nin, plajlarda sunulan hizmetlerin ücretleriyle ilgili olarak tüm plajlar için emsal teşkil edecek kararını da yorumlayan Erhürman, mahkemenin Yavuz Çıkarma Plajı’nın (Escape Beach Club) duş, kabin, şemsiye, şezlong ve otopark hizmetlerinin her biri için 0.003 TL (1 TL’nin binde üçü, yani 1 kuruş bile değil) fiyat belirlenmesini değerlendirdi.

Erhürman, 1985 Anayasası’nda uygulanmamış hüküm bulunduğunu belirterek 1993’te başka bir yasanın çıktığını, o yasada da şemsiye ve şezlonglar için bir takım rakamlar belirlendiğini ifade etti.

Mahkemelerin plajlara girişten para alınamayacağı kararını ürettiğini anımsatan Erhürman, “Yetmemiş mahkeme tespit kararı vermiş. Her bir hizmete 0,003 lira verilecek dendi” dedi.

Erhürman, mahkeme kararının uygulanmaması halinde Mandamus’un (Yüksek Mahkeme emri) devreye gireceğini belirterek “Mandamus emri, anayasaya uymayan kamu görevlilerinin ve bakanların hapsedilmesini de kapsıyor. Bu nedenlerden dolayı, ‘biz bunu uygulayacağız’ dediğimiz anda basında ‘bu kadar yıldır niye uygulanmıyor’ diyenler, döndü şimdi ‘nasıl uygulayacaksınız? Önüne gelen plajlara girecek, huzur kalmayacak’ diyor. Plajlarda güvenliğin sağlanması zaten bir görev” dedi.

Erhürman, plajlara girişle ilgili 0,003 TL ücretinin 1993’te altı sıfırın atılmadan önceki 3 bin liraya denk geldiğini belirterek plaja giriş ücretleri belirlenirken bazı yerlerde söz konusu rakamların toplanarak bulunabileceğini ifade etti.

“ ‘Yatırım yaptım da vatandaş oldum’ diyenler belgelesin”

Başbakan Tufan Erhürman, hukuka aykırı verildiğini tespit ettikleri vatandaşlıkların iptaliyle ilgili itirazları ve eleştirileri de ele aldı.

“Hakkının yendiğini söyleyen varsa bunun yolları belli. Bu insanların bir kısmı ‘vatandaşlığım zorunlu görüldüğü için vatandaş olmayı talep ettim’ derken bir kısmı da ‘ülkeye şu kadar yatırım yaptığım için vatandaş oldum’ diyor. Belge yok, gerekçe yok. Buyursun bu insanlar, lütfen hangi konularda bu ülkede ciddi katkıda bulunduklarını ya da bulunabileceklerini belgelesinler” diyen Erhürman, ülkeye ciddi yatırımları olanlara dünyada da güneyde de vatandaşlık verildiğini söyledi.

Erhürman, güneyde de ülkeye yatırım maddesinden dolayı her ay 20-25 kişinin vatandaş yapıldığını belirtti.

Hukuka uygun davranmayı artık öğrenmek gerektiğii ifade ede Erhürman, “Söz verdiğimiz şeyleri yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 18 13 3 2 29 42
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 18 13 2 3 22 41
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 18 13 0 5 21 39
4 CİHANGİR GSK 18 10 3 5 5 33
5 LEFKE TSK 18 9 4 5 8 31
6 GÖNYELİ SK 18 9 2 7 5 29
7 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 18 9 2 7 -1 29
8 ÇETİNKAYA TSK 18 8 4 6 1 28
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 18 8 3 7 10 27
10 BAF ÜLKÜ YURDU 18 7 5 6 8 26
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 18 5 4 9 -7 19
12 BİNATLI YSK 18 4 3 11 -15 15
13 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 18 3 5 10 -26 14
14 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 18 2 7 9 -25 13
15 GİRNE HALK EVİ 18 3 2 13 -12 11
16 ESENTEPE KKSK 18 3 1 14 -23 10
yukarı çık