Dükkanlar kapansın mı?

banner37

Adress of Fashion Direktörü Emine Hale, TL’nin döviz karşısında yitirdiği değer kaybının bellerini büktüğünü fakat asıl sıkıntının ‘denetimsizlik’ olduğu söyledi

banner87
Dükkanlar kapansın mı?
banner8

“VALİZE ATIP GETİRİYORLAR”… Emine Hale, “Vergisini ödeyerek satın aldığım ve KDV’sini ödeyerek ülkeye soktuğum bir malı ‘valizine atarak’ Kıbrıs’a getiren ve internet üzerinden ‘hiçbir emek harcamadan’ satanlar yüzünden bu sektör zarar görüyor. Dükkanları kapatalım mı? Aynı maldan on tane alan ve bunları çantasına atıp burada sosyal medya üzerinden pazarlayanlar, şuna emin olunuz ki sektöre yüksek dövizden bile fazla zarar veriyor. Bunların denetlenmesi şart” sözleriyle, sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlere denetleme talep etti.

“KREDİ KULLANDIM, YİNE KULLANIRIM”… Adress of Fashion Direktörü Emine Hale, esnafa yönelik ‘uzun vadeli’ kredi taleplerine de değinirken, “Zamanında bu krediden kullandım ve gerçekten çok memnun kaldım. Şu an böylesi bir durum var mı bilmiyorum ama esnaftan gelen talepleri okuyorum. Esnaf kredisi yine verilsin, yine kullanırım” ifadelerini kullandı ve ‘düşük faizli esnaf kredisi’ talebini aktardı.

Ali ÇATAL 

   Kadın giyimi alanında faaliyet gösteren Adress of Fashion işletmesinin direktörü Emine Hale, sektörün mevcut durumunu, yaşanılan sıkıntıları ve bunlara dair çözüm önerilerini KIBRIS Ekonomi’ye anlattı.

   Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) sahip, işletmeci, direktör ve yöneticileriyle yaptığımız sohbetleri konu edinen KOBİ dosyamıza konuk olan Hale, TL’nin başta dolar olmak üzere yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybından ciddi anlamda etkilendiklerini lakin sektör için en büyük tehlikenin ‘denetim eksikliği’ olduğunu söyledi.

   “Vergisini ödeyerek satın aldığım ve KDV’sini ödeyerek ülkeye soktuğum bir malı ‘valizine atarak’ Kıbrıs’a getiren ve internet üzerinden ‘hiçbir emek harcamadan’ satanlar yüzünden bu sektör zarar görüyor. Dükkanları kapatalım mı?” şeklinde serzenişte bulunan Hale, sosyal medya üzerinden yapılan alım-satım işlemlerinin denetlenmesi gerektiği gerçeğine dikkat çekti

“Ne vergi var ne KDV!”

   Mallarının vergilerini, satın aldığı esnada ‘son kuruşuna kadar’ ödediğini ve bunları yurda sokabilmek için bir de KDV yatırdığını aktaran Hale, “Aynı maldan on tane alan ve bunları çantasına atıp burada sosyal medya üzerinden pazarlayanlar, şuna emin olunuz ki sektöre yüksek dövizden bile fazla zarar veriyor. Bunların denetlenmesi şart” şeklinde görüş belirtti ve giyim sektörünü korumanın yolunun, her şeyden önce gerekli denetimleri yapmak olduğuna parmak bastı.

   Dolar üzerinden satın aldıkları malları TL bazında satmanın zaten ciddi bir maddi kayba neden olduğunu da söyleyen Hale, “Dükkan kiraları bile sterlin üzerinden. Bu da yetmiyormuş gibi inanılmaz da yüksek. Maaşların sterlinle ödenmediği bir ülkede kiraların sterlin üzerinden alınmasının mantığını anlayan var mı? Devlet bu işe el atmak için neyi bekliyor?” ifadeleriyle, sektör bazında ‘birden fazla’ sorunla boğuştuklarını vurguladı.

   Esnafa yönelik ‘uzun vadeli’ kredi taleplerine de değinen Hale, “Zamanında bu krediden kullandım ve gerçekten çok memnun kaldım. Şu an böylesi bir durum var mı bilmiyorum ama esnaftan gelen talepleri okuyorum. Esnaf kredisi yine verilsin, yine kullanırım” ifadelerini kullandı ve ‘düşük faizli esnaf kredisi’ talebini de aktardı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 11:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur konak
Onur konak - 4 ay Önce

Hangi sektörde denetim varki vergi ödeyenler izdirap içinde korsanlar refah korsanın altında 2015 aşağı araba yok biz 2010 modeli göremedik denetimsizlik yüzünden bende donduracagim şirketi bir forsu yok

SIRADAKİ HABER

banner107

banner108