banner6

Dürüst, inşaatı inceledi

banner37

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Dürüst, dün ekibiyle birlikte yeni Ercan’a gitti.

Dürüst, inşaatı inceledi
banner151 banner143

Ali CANSU

Bakan Dürüst, yeni Ercan’ın KKTC’nin ekonomisinin, sosyal yapısının, dışa açılımının, siyasetinin, turizminin, eğitiminin ve tarımının en temel unsuru olacağını kaydetti.

Dün ekibi ile birlikte yeni Ercan terminal binasının son durumunu yerinde inceleyen Dürüst, “Burada bir tarih yazılıyor” dedi.

Bugün Ercan’da uluslar arası bir havalimanının inşa edildiğini belirten Kemal Dürüst, Ercan Havalimanı projesinin şu ana kadar doğru ilerlediğini, var olan sorunların bittiğini vurguladı.

Esas inşaat 10 ay önce başladı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ercan Havalimanı’nın terminal binası projesini yerinde incelediklerini ve ilerlemenin hangi boyutta olduğunu gördüklerini ifade etti.

Esas inşaatın 19 Ekim 2016’da, yani 10 ay önce başladığını anlatan Dürüst, TC Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan ile birlikte temelini attıkları Ercan Terminali’nin bugün ortaya çıktığını gördüklerini kaydederek, “İşlerin yolunda gittiğini görmek beni mutlu etmiştir” dedi.

10 aylık sürede Ercan’da çok işler yapıldığını ifade eden Dürüst, eski Ercan’a üç uçağın park edebileceğini, oysa şimdi 15 bin metrekarelik bir apronun yapıldığını kaydetti. Yeni Ercan’ın 30 uçağı bünyesinde barındırabilecek, 8 tane de körük ile hizmet verebilecek, gerçek anlamda bir havalimanı konumunda olacağını ifade eden Dürüst, şöyle devam etti:

“3 bin 200 metrelik yeni pistin 600 metresi bitirilmiş durumdadır. Mevcut Havalimanı’nın pisti de yeni yapılacak pistle birlikte kullanıma girecektir. Yeni yapılan pistin altından kara araçları geçerek, yeni Ercan’a ulaşacaklardır. Ercan Havalimanı’nın çatısı, ağaç görüntülü 36 çelik taşıyıcı taşıyacaktır. Bunun bir tanesi hazır hale getirilmiştir.

Şu anda kaba inşaatın yüzde 70’i tamamlanmıştır. Burada 24 saat çalışan çok sayıda insan vardır. Herkese teşekkür ediyorum. Bu arkadaşlar gerçekten bir tarih yazıyorlar.

Kıbrıs adası üzerinde en önemli inşaatlardan bir tanesini yönetiyorlar. İnşaatın tamamlanması ile birlikte siyaseten bir takım aşamalar da kat edilecektir. Her dakika yanımızda olan TC’ye de teşekkür ediyorum.”

Ercan’da işler doğru yürüyor

Halkın Ercan inşaatının nasıl gittiği yönünde merakları olduğuna dikkat çeken Dürüst, “Ercan Havalimanı projesi doğru noktada, doğru politikalarla, hızla ve kaliteli bir şekilde ilerlemektedir” dedi.

KKTC’nin dünyaya açılan penceresi olacak yeni Ercan’ın 180 bin metrekareyi bulan bir konumda, 2018 sonu açılacağına inanç belirten Dürüst, çift pisti olacak Ercan’a büyük uçakların da inebileceğini söyledi.

Apronun bir kilometre uzunluk ve 180 metre genişliğe sahip olacağını anlatan Dürüst, inşaatın doğru gittiğini görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ercan, 18 kişilik heyet ile sürekli denetleniyor

Bakan Dürüst, şunları kaydetti:

“Burada yapılan çalışmalar, 18 kişilik bir heyet ile sürekli denetleniyor. Görülen eksiklikler söylenerek, yapılması gerekenler detaylı şekilde yapılıyor. Bakan olduktan sonra 16 aylık süreçte Ercan’a 4 kez geldim. Temel prensip 3-4 ayda bir buraya gelmektir. Bu sefer geldiğimde, bana çok daha fazla huzur vermiştir.”

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2017, 13:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104