Düşen yatırımcı güveni kuru gerdi

banner37

BIST’teki‘rekor tazelemeler’ sürerken, dolar/TL paritesi 5,89'lar bandından işlem gördü; TCMB ise ‘kâr payı ve ihtiyat akçesi dağıtımına başlandığını’ duyurdu

Düşen yatırımcı güveni kuru gerdi
banner90
banner99

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geride bıraktığımız cumartesi, Türk Lirası (TL) zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkanı azami oranının yüzde 30’dan yüzde 20’ye indirilmesine; TL zorunlu karşılıkların kaynağı Türkiye içi yerleşiklerden toplanan işlenmiş veya hurda altın olan standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkanı azami oranının yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltilmesine karar verildiğini bildirilmiş; söz konusu karar, bankanın resmi sitesinde şu açıklamayla duyurulmuştu:

“Parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi, finansal istikrarın desteklenmesi ve altın cinsinden tasarrufların ekonomiye kazandırılması amaçlarıyla, Rezerv Opsiyon Mekanizması kapsamında;

*Türk Lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 30’dan yüzde 20’ye indirilmesine,

*Türk Lirası zorunlu karşılıkların kaynağı yurt içi yerleşiklerden toplanan işlenmiş veya hurda altın olan standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltilmesine karar verilmiştir.

Türk Lirası zorunlu karşılıkların standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 30’dan yüzde 20’ye indirilmesi ile piyasaya 1,7 milyar ABD Doları tutarında altın cinsinden likidite verilmesi ve piyasadan 4,5 milyar Türk Lirası likidite çekilmesi öngörülmektedir.

Diğer taraftan, Türk lirası zorunlu karşılıkların kaynağı yurt içi yerleşiklerden toplanan işlenmiş veya hurda altın olan standart altın cinsinden tesis edilebilmesi imkânı azami oranının yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltilmesi ile piyasadan 0,3 milyar ABD Doları tutarında altın cinsinden likidite çekilmesi ve piyasaya 2,0 milyar Türk Lirası likidite verilmesi beklenmektedir.

Ancak işlenmiş veya hurda altının yurt içi yerleşiklerden toplanması zorunlu olduğundan bahsedilen etki zaman içinde kademeli olarak gerçekleşebilecektir.”

TCMB’nin geçen hafta piyasa beklentilerine uyumlu 75 baz puan (bp) faiz indirmesi ile 5,84 seviyesi altını gören dolar/TL kuru, daha sonra yeniden 5,90 seviyesine yükseldi. Yeni haftaya da yükselişle başlayan kur, dünün ilk yarısında 5,90 seviyesini yeniden test etti. Merkezin TL zorunlu karşılık adımı kur üzerinde belirgin bir değişim yaratmazken, BİST 100 tarafında ise küresel piyasalara uyumlu yükseliş devam etti.

Moody’s: Bankaların kredi notu için olumsuz

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin negatif faiz oranlarının yatırımcı güvenini zayıflatabileceğini ve bankaların kredi notu için de olumsuz olduğunu açıkladı. TCMB, 16 Ocak’ta politika faizini piyasa beklentileri dahilindeki 75 bp indirimle yüzde 11,25'e çekerken; enflasyondaki seyrin yıl sonu tahmini olan yüzde 8,2 ile ‘büyük ölçüde uyumlu’ olduğunu savunmuş ve ‘ölçülü’ faiz indirimlerinin devam edeceği sinyali vermişti.

Murat Uysal'ın göreve geldiği dönemi kapsayan son beş Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi yüzde 24 seviyesinden 1,275 baz puan indirildi. Moody's,dün yayınladığı kredi görünüm raporunda enflasyonun aralık periyodu itibarıyla yüzde 11,8 olmasının, negatif reel faizin yüzde 0,55 olmasına yani ‘enflasyondan düşük bir faiz oranına’ yol açtığını ve bunun da Türk bankalarının fonlaması için kredi negatif olduğunu belirtti.

Raporda, "Negatif faiz, bankaların finansmanı ve Türk lirasına yatırım yapmayı, reel faiz oranları pozitif diğer gelişmekte olan piyasalardan daha az cazip hale getirmekte ve büyük olasılıkla TCMB'nin kredibilitesini olumsuz etkileyebilir ve bu da yatırımcı güvenini olumsuz yönde etkileyebilir" denildi.

Moody's'in raporuna göre, Türk bankalarının önemli bir kırılganlığı, yabancı para cinsinden Kasım 2019 itibarıyla 51 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli piyasa fonlamasına önemli ölçüde bağlı olmaları ve bu nedenle yatırımcı güvenine duydukları ihtiyaç.

Rapora göre, Euro Bölgesi, İngiltere, Kanada, Japonya veya Avustralya gibi Türkiye'den çok daha düşük risk profiline sahip ülkelerin hepsi negatif reel faiz oranlarına sahip. Moody's raporda, Türkiye'nin son konut satış verilerinin gayrimenkul sektöründe toparlanmaya işaret ettiğini ve bu bankaların kredi notu için pozitif olduğunu ifade etti.Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 15 Ocak'ta açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde konut satışları aralık döneminde yüzde 47,7 artışla 202 bin 74 adet olarak kayda geçti.

Konut satışları, gerileyen konut kredi faizleri ve yıl sonunda sona eren katma değer vergisi (KDV) ve tapu harcı indirimlerine bağlı öne çekilen talep ve devirlerin etkisiyle aralık dahilinde sert yükseliş kaydederken; aynı dönemde güçlü performans, 2019’un tamamındaki düşüşü de sınırladı.

İhtiyat akçesi Hazine’ye devrediliyor

Öte yandan, TCMB, dün gerçekleşen Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda kâr payı olarak 35,2 ve ihtiyat akçesi olarak 5,3 milyar liranın Hazine'ye aktarılacağını duyurdu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Olağanüstü Genel Kurul toplantısı 20 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir. Genel Kurul toplantısında, Merkez Bankası 2019 yılı dönem kârı üzerinden kâr payı avansı ödenmesine ve 2018 yılı kârından ayrılan ihtiyat akçesinin dağıtılmasına karar verilmiştir.

Bu kapsamda ve ilgili mevzuat çerçevesinde;35,2 milyar Türk Lirası kâr payı avans tutarının, 5,3 milyar Türk Lirası ihtiyat akçesinin hissedarlara dağıtımına başlanmıştır.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75