‘Ekmek yiyoruz’ diyen var mı?

banner37

Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, piyasada satılan ekmeklerin kalitesinin olması gerekenin çok altında olduğunu savundu:

‘Ekmek yiyoruz’ diyen var mı?
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   KKTC Tüketiciler Derneği Başkanı Hasan Yılmaz Işık, Kuzey Kıbrıs’ta satılan ekmeklerin kalitesinin ‘son derece düşük’ olduğunu iddia ederken; “Bu ülkede ‘ekmek yiyoruz, yediğimiz şey ekmektir’ diyen var mı? Çok uzağa gitmeye de gerek yok. Güney’e geçtiğinizde bir de orada ekmek yerseniz, ne kast ettiğimi gayet iyi anlarsınız” ifadelerini kullandı.

   Eski müsteşarlardan birisinin, bu konuyla ilgili bir karar aldığını ve yüzde 10’un altında irmik kullanılan ekmeklerin piyasaya sürülmesini yasakladığını hatırlatan Işık, “Bu, işin sadece irmik boyutu. İrmiği alıp, unun tozundan yapılan ekmeğe ekmek denmez. Ekmek diye tükettiklerimizin içindeki katkı maddeleri de cabası” şeklinde görüş belirtti ve olması gereken duruma dair de bilgi verdi.

   Bazı marketlerin, raflarda kalmış çocuk mamalarını ‘kampanya’ adı altında sattıklarını da savunan Işık, “5-6 ay öncesinde böyle bir şikayet aldık. Marketten alınan kampanyalı çocuk mamaları bozuk çıkmış. Bu mamalar, son kullanma tarihi geçmese de rafta uzun süre beklediklerinden içeriklerini kaybediyor. Bunun da önüne geçilmeli” dedi ve son kullanma tarihi geçmese de ‘içi geçmiş’ ürünlerin ‘kampanya’ adıyla pazarlanmasına engel talep etti.

   Suudi Arabistan ve Dubai üzerinden Türkiye’ye getirilen fakat bozuk oldukları anlaşılması üzerine gümrükten geri gönderilen çocuk mamalarını KKTC’ye sokabilmek için gümrük çalışanları nezdinde ‘girişimde bulunan’ kişilere dair 2015 tarihli haberleri de hatırlatan Işık, önemsiz gibi görülen durumların önemli zaralar verebileceği uyarısında da bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2020, 17:33
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75