banner6

Ekonomist Prof. Dr. Vedat Yorucu: asgari ücreti değerlendirdi

banner37

Kıbrıs Gazetesine ekonomik şartları değerlendiren Ekonomist Prof. Dr. Vedat Yorucu, “Eylemciler, iş verenlerle uğraşacağına vergilerin indirilmesi konusuna kafa yorulmalı.” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Prof. Dr. Vedat Yorucu: asgari ücreti değerlendirdi
banner99

Özel Haber

Kıbrıs Gazetesine ekonomik şartları değerlendiren Ekonomist Prof. Dr. Vedat Yorucu, “Eylemciler, iş verenlerle uğraşacağına vergilerin indirilmesi konusuna kafa yorulmalı.” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretin artışı konusunda konuşan Yorucu, ““Asgari ücretin artışı gün sonunda enflasyon yaratıyor.” dedi.

“OLUMLU YANI OLDUĞU KADAR OLUMSUZ YANI DA VARDIR”

Asgari ücretin artışının alım gücüne temelde olumlu etki yapacağını söyleyen Yorucu, “Olumlu yanı olduğu kadar olumsuz yanı da vardır.  Asgari ücretin arttırılması demek işletmeciye bir maliyet artışı demektir” ifadelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRETİN ARTIŞI GÜN SONUNDA ENFLASYON YARATIYOR”

Asgari ücretin arttırılması durumunda enflasyonun da artacağını vurgulayan Yorucu, “Asgari ücretin artışı gün sonunda enflasyon yaratıyor” dedi.

“YENİ BİR ENFLASYONA NEDEN OLUR” 

Kesilen vergilerin asgari ücretle birlikte artacağı konusuna da değinen Yorucu, “Cezalar asgari ücrete bağlıdır, o yüzden vergiler de aynı asgari ücretin artışıyla zamlanır ve bu da yeni bir enflasyona neden olur”  vurgusunu yaptı.

“ÖNEMLİ OLAN ASGARİ ÜCRETİ ARTTIRMAK DEĞİL”

Yorucu önemli olanın asgari ücreti arttırmak değil de hayatı ucuzlaştırmak daha olduğunu belirtti.

“FİYAT İSTİKRARININ SAĞLANMASI GEREKTİYOR”

Yorucu, fiyat istikrarının sağlanması gerektiğini ve mal fiyatların düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

“ASGARİ ÜCRETİN ARTMASI ÇÖZÜM DEĞİL HATA OLUR”

Eylemcilerin asıl amacının asgari ücretin artması üzerine değil de temel gıda ürünlerinin düşürülmesi üzerine olursa daha mantıklı olabileceğine değinen Yorucu,  “Asgari ücretin arttırılması durumunda üretim maliyetleri artar bu da fiyatlara yansır. O yüzden asgari ücretin artması çözüm değil hata olur” ifadelerini kullandı.

“VERGİLERİN İNDİRİLMESİ KONUSUNA KAFA YORULMALI”

Asgari ücretin artmasının sonucunda ekstra vergiyle karşı karşıya kalınacağını ifadelerini kullanan Yorucu, “İş verenlerle uğraşacağına vergilerin indirilmesi konusuna kafa yorulmalı” dedi.

“ENFLASYON KORKUNÇ BİR CANAVARDIR”

Yorucu son olarak, “Enflasyon korkunç bir canavardır. İnsanların hayatını yoksullaştıran, zorlaştıran bir canavardır!” vurgusunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2022, 11:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104