Elektrik faturasını düşürmek mümkün

banner37

EMO Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, enerjiyi doğru kullanmamız halinde tasarrufun da mümkün olduğuna dikkat çekerek, elektrik faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlara önerilerde bulundu

Elektrik faturasını düşürmek mümkün
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

YÜZDE 30 CİVARI TASARRUF… EMO Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, aydınlatma armatürleri olan ampullerin “led” olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti; evlerde en çok çalışan ve faturaya ciddi oranda yansıyan klima ve buzdolapları için de vatandaşlara tavsiyelerde bulundu. Cellatoğlu, “A” sınıfını buzdolabı ve “inverter” tipi klima tercih edilmesinin faturaya düşüş olarak yansıyacağını vurguladı. Cellatoğlu, bunlara dikkat edilirse vatandaşların faturada yüzde 30 civarında ekonomi sağlayabileceğini kaydetti

KLİMADA KAPASİTEYE DİKKAT… Cellatoğlu, klima seçiminde inverterin yanı sıra ısıtılıp, soğutulacak alan düşünülerek kapasitenin de hesaplanması gerektiğine, aksi halde tasarruf sağlanamayacağına dikkat çekerek, eski tip çamaşır veya bulaşık makinelerinin daha ucuza satıldığı için tercih edilebildiğini, ama uzun vade düşünüldüğünde “A” sınıfı ürünlerin vatandaşların büyük kâr yapmasına yardımcı olacağını söyledi

“ENERJİYİ DOĞRU KULLANALIM”… “Enerjiyi doğru kullanmalıyız” diyen Cellatoğlu, kaynakların sonsuz olmadığına dikkat çekti. Cellatoğlu, doğayı da düşünmemiz gerektiğine vurgu yaparak, ana kaynağın yenilenebilir kaynaklar değil, santraller olduğunu, enerji ne kadar tüketilirse doğanın da o derece zarar gördüğünü belirtti

Ekonomik kriz derinleştikçe, vatandaş da geçim derdine düştü. Birçok mal ve hizmetin dövize endekslendiği ülkede, maaş ve ücretini Türk Lirası (TL) alan vatandaşın alım gücü de günden güne eriyor.

Özellikle asgari ücretli vatandaş faturaların içinde boğuşurken, ay başı aldığı tüm maaşını kira ve faturalara harcıyor.

Böylesine kötü günler geçiren vatandaşlar için elektrik faturaları da önemli bir dert.

Uzmanlara göre, dünyanın en pahalı elektriğinin kullanıldığı KKTC’de elektrik faturalarında tasarruf sağlanıp sağlanamayacağını işin uzmanına sorduk.

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, KIBRIS’a, elektrik faturalarının nasıl düşürülebileceğini ve ne tür elektronik aletler tercih edilmesi gerektiğini anlattı.

EMO Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, aydınlatmada “led”, beyaz eşyada “A” sınıfı, klimada da “inventer” kullanımının enerji tasarrufu sağlayarak, faturada düşüş elde edilebileceğini söyledi.

“Enerjiyi doğru kullanmalıyız” diyen Cellatoğlu, kaynakların sonsuz olmadığına da dikkat çekti.

Doğayı da düşünmemiz gerektiğine vurgu yapan Cellatoğlu, ana kaynağın yenilenebilir kaynaklar değil, santraller olduğunu, enerji ne kadar tüketilirse, doğanın da o derece zarar gördüğünü belirtti.

“Eski tip ampuller, led ampulle değiştirilmeli”

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Başkanı Ali Murat Cellatoğlu, evlerde en çok kullanılan aydınlatma armatürleri olan ampullerin “led” olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, eskiden led ampullerin pahalı olduğunu ve herkesin tercihi olmadığını ama kullanım arttıkça fiyatların düştüğünü söyledi.

Cellatoğlu, geçmiş yıllarda parlaklığından ve fiyatından dolayı “Edison” tipi ampul tercihinin fazla olduğunu, bu nedenle enerji tüketiminin arttığının altını çizerek, led ampullerin enerji tüketiminde ekonomik olduğunu vurguladı.

“Buzdolabını “A” sınıfı, klimayı “inverter” tercih edin”

Cellatoğlu, evlerde en çok çalışan ve faturaya ciddi oranda yansıyan klima ve buzdolapları için de vatandaşların “A” sınıfını buzdolabı ve “inverter” tipi klima tercih etmesinin faturaya düşüş olarak yansıyacağını ifade etti.

Buzdolabının yaz- kış durmaksızın çalıştığına işaret eden Cellatoğlu, “A” sınıfı buzdolabının enerji tüketimini azaltacağını ifade etti.

Öte yandan “klimada inverter tercih edilmeli” diyen Cellatoğlu, “klimalar da evlerde ciddi derecede çalıştırılıp, faturaya ciddi oranda yansıyor. Kışları ısınmak için, yazları ise serinlemek için birçok vatandaş klima tercih ediyor” şeklinde konuştu.

Cellatoğlu, ülkemizdeki vatandaşların depolama alışkanlığı olduğuna vurgu yaparak, tavuk, et, mevsimlik sebzeler gibi birçok yiyeceğin difrizde (derin dondurucu) saklandığını, bu nedenle evlerde buzdolabına ek olarak çalışan difrizlerin olduğunu, difrizin de “A” sınıfı tercih edilmesini tavsiye etti.

Cellatoğlu, buzdolabının “A” sınıfı, klimanın ise “inverter” kullanılması halinde vatandaşların faturada yüzde 30 civarında ekonomi sağlayabileceğine dikkat çekerek, bu ekonominin, kullanıcıya göre de değişkenlik gösterebileceğini söyledi.

banner134
“Kapasite önemli”

Cellatoğlu, “klima alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, ne kadarlık bir alanı ısıtıp, soğutmak istediğinizdir” diyerek, ürün seçimi yaparken, kapasitenin iyi hesaplanması gerektiğine dikkat çekti.

Kocaman bir alan için kapasitenin altında bir klima alınırsa inverter bile olsa ısıtmanın veya soğutmanın kolay olmayacağını kaydeden Cellatoğlu, bu gibi durumda klimanın sürekli çalışacağını ve tasarruflu olmayacağını belirtti.

“A sınıfı makineler uzun vadede kâr sağlar”

Cellatoğlu, çamaşır, bulaşık ve kurutma makinelerinde eskiden rezistans element olduğunu kaydederek,  rezistans elementin çok fazla elektrik tüketimine sebep olduğunu ifade etti.

  “A” sınıfı makinelerde ise artık ısı pompaları kullanıldığına dikkat çeken Cellatoğlu, bu yeni sistem makinelerde elektrikte tüketimin azaldığını kaydetti.

Cellatoğlu, “Vatandaşlara, mevcut kullandığınız sorunsuz beyaz eşyanızı değiştirin demiyoruz, ama herhangi bir arıza sonrası yeni beyaz eşya alımlarında “A” sınıfı tercih edin diyoruz” şeklinde öneride bulundu.

Cellatoğlu, eski tip rezistanslı çamaşır veya bulaşık makinelerinin daha ucuza satıldığını ve vatandaşları ucuz oluşundan dolayı eski tip makineleri tercih edebildiklerini belirterek, bu tür beyaz eşyanın alınırken uzun vadeli düşünülmesi gerektiğini, “A” sınıfı ürünlerin uzun vadede vatandaşların büyük kâr yapmasına yardımcı olacağını ekledi.

“Küçük elektronik eşyaların enerji verimliliği fazla değil”

Küçük elektrikli ev aletlerindeki enerji tüketimine de dikkat çeken Cellatoğlu, “Kettle, ütü, çubuklu soba gibi elektronik ürünler çok da enerji verimli değildir. Çünkü bu ürünler tamamen rezistansla çalışır ve ısıtır. Yeni dönemde bu ürünlerin de enerji verimliliği olanları üretildi” dedi.

Öte yandan Cellatoğlu, enerji verimliliği yüksek olmayan bu ürünlerin kullanımının çok fazla olmadığını söyledi.

“Evde yokken prizi kapatın”

Cellatoğlu, televizyon ve benzer ürünlerin çalıştığı esnada çekeceği elektrikle, kapalı olduğunda sadece prizin açık kalması ile çekeceği elektriğin çok farklı olduğunu belirterek, üzerinde kırmızı ışığı olan elektronik ürünlerin kapalı olduğunda sadece prizin açık olması ile çekeceği elektriğin çok az bir miktar olduğunu vurguladı.

Cellatoğlu, ürünü korumak adına evde yokken prizin kapatılmasının faydası olduğuna da dikkat çekti.

 

“Enerjiyi doğru kullanmalıyız”

Günümüz şartlarında yenilenebilir enerji kaynaklarının da kullanılır olduğunu söyleyen Cellatoğlu, bu kaynakları kullanırken enerji verimliliğinin göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

Cellatoğlu, evdeki enerji kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğinin altını çizerek, güneş enerji sisteminden yararlanan vatandaşların nasıl olsa enerjim güneşten geliyor bedavadır diyerek evde yokken klimayı çalışır durumda bırakmalarının doğru olmadığı uyarısında bulundu.

“Enerjiyi doğru kullanmalıyız” diyen Cellatoğlu, kaynakların sonsuz olmadığına dikkat çekti.

Doğayı da düşünmemiz gerektiğine vurgu yapan Cellatoğlu, ana kaynağın yenilenebilir kaynaklar değil, santraller olduğunu, enerji ne kadar tüketilirse doğanın o derece zarar gördüğünü belirtti.

Cellatoğlu, İngiltere’de dizel ve benzinli araç kullanımının 2030 itibari ile yasaklanacağını ve sadece elektrikli araçların kullanımına izin verileceğini söyleyerek, Avrupa’nın temiz enerji için adımlar attığını ve 2030 ile birlikte birçok hedefin konduğunu kaydetti.

Cellatoğlu, bizlerin de artık bunlara benzer hedefler koyarak, planlamalar yapmamız gerektiğini ifade etti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75