Elektriksiz günlere doğru

banner37

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, DP kanadının 18 Nisan’a kadar yönetim kurulu toplantılarına katılıp, yakıt ihalesine çıkılması için imza vermemesi halinde elektrik santrallerinin duracağı uyarısını yaptı

Elektriksiz günlere doğru
banner99

Ali CANSU

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, Demokrat Parti (DP) kanadının yönetim kurulu toplantılarına katılmaması nedeniyle, elektrik santrallerini çalıştıracak yakıtı alamayacak duruma geldiklerini söyledi ve ülkenin elektriksiz kalma tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Erdoğan, yakıt sözleşmesinin 18 Şubat 2017’de bittiğini ve sözleşme gereği, yakıt alımını iki ay daha uzatabildiklerini ancak 18 Nisan 2017 tarihine kadar ihaleye çıkıp, yeni sözleşmenin imzalanamaması halinde santrallerin susacağı uyarısında bulundu.

DP kanadının bir aydır yönetim kurulu toplantılarına katılmaması nedeniyle yakıt da dahil olmak üzere birçok projenin sekteye uğradığını anlatan Erdoğan, büyük sıkıntı içerisinde olduklarını vurguladı.

“400 kararın 160’ına imza atılmadı”

KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun bugüne kadar 400 karar aldığını, 160 tanesinin DP yöneticileri tarafından imzalanmadığını kaydeden Erdoğan, bunların içerisinde en önemlisinin yakıt ihalesi olduğuna dikkat çekti.

Yakıt ihalesinin sözleşmesi bittiği halde, sözleşmedeki haklarını kullanarak 1-2 ay süre uzatımına gittiklerini anlatan Erdoğan, yakıtsız kalmamak için aynı firmadan yakıt almayı sürdürdüklerini belirtti. Bunun sürdürülebilir bir yapı olmadığını kaydeden Erdoğan, “18 Şubat’ta sözleşme bitti. 18 Nisan’dan sonra kurum yakıt alamaz duruma gelecek. Bu süre zarfında sorunu çözemezsek santralleri durdurmak zorunda kalacağız. Elektriksiz günler gelecek” dedi.

Elektrik Kurumu’nun ülkenin en önemli kurumlarından biri olduğunu ve kurumun teklemesi ile birçok sektörün sekteye uğrayacağını anlatan Erdoğan, “Enerjisi olmayan bir sanayi, turizm, eğitim hiçbir şekilde hayat sürdürülebilir olmaz. Bunu ciddi şekilde düşünüp, sorunları ne ise kurumun işlerinin aksamaması için gereğinin yapmaları gerekir” dedi.

“Yakıt ihalesi için MİK’e şartnameleri yolladık”

Merkezi İhale Komisyonu’na ihale sürecindeki şartnameleri yollayarak ihale sürecini başlattıklarını anlatan Erdoğan, ihale sonuçlansa bile, DP kanadının yönetim kurulunun toplantılara gelmemesi halinde, ihalenin neticesinin de uygulanamayacağını söyledi.

DP grubunun, yönetim kurulunun toplantılarına gelmemeye devam edeceğini söylediğini de ifade eden Erdoğan, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’un başkanlığında bir toplantı yaptıklarını ve DP grubunun buraya da katılmadığını belirtti.

Sağdan soldan duydukları kadarıyla, DP grubunun istemediği önergeler olduğu için toplantıya katılmadıklarını söylediklerini anlatan Erdoğan, ancak toplantılara katılarak bu önergeleri çıkarma, hatta reddetme hakları olduğunu hatırlattı.

“24 saat çalışan bir kurum sekteye uğratılıyor”

banner134
Erdoğan, KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun işleyiş ve esaslarına bakıldığı zaman, yasaya göre müdürün yetkisi dışındaki işlemlerin yürütülebilmesi için yönetim kurulu kararlarına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Fasıl 170 ve 171 Elektrik İnkişaf Yasası’nın bunları emrettiğini ifade eden Erdoğan, yasalar çerçevesinde yönetim kurulunun bu görevleri yerine getirmekle mükellef olmasına rağmen, gelinen aşamada özellikle son aylarda DP kanadının yönetim kurulu toplantılarına katılmadığını, katıldıkları toplantılarda ise alınan kararları imzalamama tavrı içerisine girdiklerini söyledi.

Bu durumun kurumun işleyişini ciddi şekilde sekteye uğrattığını kaydeden Erdoğan, “İşlerin bir şekilde yürütülebilmesi için 24 saat çalışan bir sistem var. Acil ihtiyaçların gününde ve saatinde giderilmesi gerekir. Ben genel müdür olarak, elimden geldiğince yetkilerimi kullanarak kamu yararı için, ülkenin elektriksiz kalmaması adına bazı yetkilerimi zorluyorum” dedi.

Kurumda sadece günlük işler değil, uzun vadeli projelerin de söz konusu olduğunu ve geleceğe dönük gerekli yatırımların yapılması gerektiğini anlatan Erdoğan, “Bugün düşünülen bir projenin hayata geçmesi 3-4 yıl alır. DP grubu yöneticileri, nedenini bilmediğimiz bir sebeple yönetim kurulu toplantılarına katılmıyorlar. Gerekçelerini çıkıp anlatmaları gerekir. Bu görevi sürdürmek için yeterli zamanları yok ise gidip görevlerini iade edecekler ki yerlerine bu görevi yapabilenler gelsin” diye konuştu.

“Sokaklara takılan lambalar fiyasko oldu”

Erdoğan, yönetim kurulunun toplanamaması nedeniyle, yapılacak olan trafo merkezlerinin de yapılmadığını söyledi.

CTP döneminde yapılan aydınlatmaların şartnamelere uymadığını söyleyen Erdoğan, takılan lambaların yetersiz aydınlatma yaptığını tespit ettiklerini de belirtti ve “Mühendisler Odası ile birlikte bir çalışma yaptık. CTP döneminde, İsmet Akim tarafından kamuoyuna çok güzel bir işmiş gibi sunulan aydınlatmaların fiyasko olduğunu tespit ettik. Şu anda onlar ile de bir süreç var. Yönetim kuruluna bu raporu sunduk. Karar verilir verilmez aydınlatmalara da bir çözüm bulacağız. Çünkü vatandaşların bu konuda çok şikayeti var” dedi.

Yanan lambaların değiştirilmesi ve yeni açılan bölgelere aydınlatma yapılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, yönetim kurulu toplanamadığı için bu konuda da tıkandıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Kurumun yapısının kabuk değiştirmesi çalışmaları vardır. Çağrı Merkezi’nin gündeme gelmesi ile ödemelerin daha otomasyon hale gelmesi, ön ödemelerin yapılması planlanıyor. Elektrik tüketimlerinin anında ve yerinde kontrolleri ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Sistemin gelişip büyümesi gerekir. Bunların hepsi yönetim kurulu kararları gerektiren hususlardır. Yönetim kurulunun haftalarca toplanmaması, 24 saat çalışan bir sistemin, sürdürülebilir yapıda işlemesinde nasıl ciddi sıkıntılar yarattığını düşünebiliyor musunuz?

Yönetim kurulu en son bir ay önce toplandı. Bizde 30 gün değil, her saat devam eden bir sistem var. Bunun sürekli beslenmesi gerekir.”

“128 milyon TL alacağımız var”

Erdoğan, Elektrik Kurumu’nun yüzde 97 bir tahsilatı olduğunu, burada bir sıkıntıları olmadığını söyledi.

Devletten, Maliye Bakanlığı’ndan ödenmesi beklenen 28 milyon TL bir alacakları olduğuna dikkat çeken Erdoğan, kurum olarak sektörlerden tahsil edilmesi gereken miktarın, teşvik miktarını maliyenin ödemesi gerektiğini ancak bu ödemenin de halen kuruma yapılmadığını belirtti.

Belediyelerin ara emirleri neticesinde 100 milyon TL’yi de alamadıklarını kaydeden Erdoğan, otellerde herhangi bir sıkıntı olmadığını gününde ödemelerini yaptıklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2017, 09:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75