Emlak satışları dibe vurdu

banner37

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Koronavirüs’ün ikinci dalgasına karşı devletin, emlak sektörünü iyileştirmek adına hiçbir tedbir almadığını savundu ve emlak satışlarındaki düşüşün, döviz artışında bile yaşanmadığına dikkat çekti

Emlak satışları dibe vurdu
banner90
banner99

KİRA STOPAJI ALINMAMALI… Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, kira konusunda da ciddi sıkıntılar yaşanacağına işaret ederek, “Öğrenci yok, TL kazanan vatandaşlar Stg ile ev kiralıyor ve günden güne döviz yükseliyor, kira stopajı hiç alınmaması gerekirken, sadece indirim yapıldı” dedi

Funda ÖZSAKINÇ

   Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur, Koronavirüs’ün ikinci dalgasına karşı devletin emlak sektörünü iyileştirmek adına hiçbir tedbir almadığını savunarak, kira konusunun da kansere dönüştürmek üzere olduğunu kaydetti.

   KIBRIS’a konuşan Sungur, dünyadaki birçok ülkenin KKTC’de yatırım yapmak istediğine dikkat çekerek, bunun iyi değerlendirilmesini istedi.

   Sungur, “Emlak satışlarındaki düşüş, döviz artışında bile yaşanmadı. Akdeniz’in incisi adamız, havası, iklimi, demokrasisi, yaşayış şekli olsun birçok özelliğinden, insanlar arasında sınıf farkı olmamasından ve güzel bir kültüre sahip olmasından dolayı yaşanacak ülkeler arasında seçiliyor. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım” dedi.

“Emlak sektörü donmaya girecek”

   İnsanların, bankalara yıllık yüzde 1,5-2 gibi çok düşük bir faizle yatırım yapmak istemediklerini ifade eden Sungur, bu yüzden emlak sektöründeki satışların her zaman kendi çapında bir artışı olduğunu ve insanların yatırım için her zaman emlağı seçtiklerini ifade etti.

   Emlakta orta sınıf halkın ortalama 130 bin Stg’ye kadar alım yapabildiğini kaydeden Sungur, ancak pandemi nedeniyle şu anda ‘şimdi ne olacağız?’ korkusuyla girişimde bulunamadıklarını anlattı.

banner134
  Sungur, esnafın siftah yapamadığı, işçinin maaşını bir tamam alamadığı, sağlığının tehlikede olduğu bu süreçte dahi emlak fiyatlarının sabit kalacağını fakat bir süreliğine donmaya gireceğini belirtti.

“Bedelini halk, iş adamları ve çocuklar ödüyor”   

   Kıbrıs’ta emlak sektöründe iç piyasada fiyatların hiçbir zaman düşmeyeceğini aktaran Sungur, Koronavirüs’ten dolayı ani kapanıp açılmaların toplumun ruh sağlığını bozduğunu ve devlete karşı bir güvensizliğin oluştuğunu kaydetti.

   Sungur, ani açılıp kapanmaların bedelini en başta halkın bütününün ödediğini, sonra iş adamları, esnaf ve en çok da okula gidemeyen çocukların ödediğine dikkati çekti.

   Sungur, siftah yapamayan Lefkoşa-Arasta, Mağusa-Suriçi, Girne çarşısı ve ada genelindeki tüm çarşı esnafının aylardır geçimini ceplerinden karşıladıklarını, büyük sıkıntılar çektiklerini ve kiralarını ödeyemediklerini anlattı.

“Kira konusunda ciddi sıkıntılar yaşanacak”

   Sungur, kira konusunda ciddi sıkıntılar yaşanacağına işaret ederek, “Öğrenci yok, TL kazanan vatandaşlar Stg ile ev kiralıyor ve günden güne döviz yükseliyor, kira stopajı hiç alınmaması gerekirken, sadece indirim yapıldı” dedi.

   Kiracı ve mal sahibini korumak için bir takdir komisyonu oluşturulduğunu ifade eden Sungur, yasaların her iki tarafı da koruduğunu ve devletin yeni hazırlanacak ekonomik paketlerinde bu sorunu da iyileştirmek için bir çözüm getireceklerine inandıklarını kaydetti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75