banner6

En pahalı yaz ayları

banner37

İnternette uçak bileti, otel ve araç kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru “Skyscanner”, milyonlarca uçuşu titizlikle analiz ederek bu sene de “En Uygun Rezervasyon Zamanı” raporunu hazırladı

En pahalı yaz ayları
banner151

Ali CANSU

Yaz aylarının ve okulların yaz tatilinin yaklaşması ile birlikte aileler de yaz tatillerini nasıl geçireceklerini düşünmeye başladı. Ancak, erken rezervasyon yapanlar bu yaz tatillerini daha ucuza mal etme fırsatı yakalarken, tatilini son güne bırakanlar ise ceplerinden daha fazla para çıkarmak zorunda kalacak.

İnternette uçak bileti, otel ve araç kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, milyonlarca uçuşu titizlikle analiz ederek bu sene de “En Uygun Rezervasyon Zamanı” raporunu hazırladı.

Skyscanner, rapordaki verilerden yola çıkarak internet sitesine eklediği yeni interaktif rezervasyon çizelgesiyle seyahat severlere ana destinasyonlara bir tıkla bilet almak için en ucuz tarihlere ulaşma fırsatı sunuyor.

Skyscanner’ın uçak bileti almayı son dakikaya bırakan ülkelerle ilgili araştırmasında Türkiye yüzde 42’lik oranla Avrupa’daki son dakikacı ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner hazırladığı “En Uygun Rezervasyon Zamanı” raporuyla, pahalıya uçan son dakikacı seyahat severlerin hayatını kolaylaştırıyor.

Skyscanner’ın 2014 ile 2016 yılları arasında milyonlarca uçuş bilgisini titizlikle analiz ederek hazırladığı rapor, en ucuz bilet fiyatlarına dair çarpıcı bilgiler veriyor.

En pahalı aylar Temmuz – Eylül arası

Skyscanner’ın “En Uygun Rezervasyon Zamanı” raporuna göre en popüler 20 destinasyon için en ucuz aylarda seyahat edildiğinde ortalama yüzde 25 tasarruf sağlanabiliyor.

Rapora göre yurt dışı destinasyonlarda en uygun aylar genelde Aralık, Ocak ve Şubat olurken, yurt içinde seyahat etmek isteyenler için Kasım ve Aralık ayları için bilet almak tasarruf sağlıyor. Yaz sezonunda Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ise uçak fiyatları daha pahalı olabiliyor.

Skyscanner’ın raporuna göre, İstanbul çıkışlı en popüler 20 destinasyon şöyle: Adana, Amsterdam, Ankara, Atina, Antalya, Barselona, Berlin, Bodrum, Bangkok, Dalaman, Dusseldorf, Ercan, Frankfurt, Kiev, İzmir, Londra, New York, Paris, Roma, Trabzon.

En ucuz tarihlere ulaşmak daha kolaylaştı

Skyscanner’ın internet sitesine eklediği yeni araç sayesinde kullanıcılar en uygun rezervasyon tarihlerine artık rahatlıkla ulaşabiliyor.

Uygun tarihleri hafta ve ay bazında görüntüleyebilme imkânı sağlayan yeni interaktif rezervasyon çizelgesi, kullanıcıların İstanbul çıkışlı en popüler 20 destinasyonu aramasını sağlıyor. Seyahat severler, bu pratik araçla seyahat için en ucuz ve pahalı ayları bulabilecekleri gibi, doğru zamanda rezervasyon yaparlarsa ne kadar tasarruf edebileceklerini de görebiliyor. Üstelik Skyscanner’ın fiyat alarmı özelliği, otel arama ve araç kiralama seçenekleri ile seyahat severler seyahat planlamasını hiç olmadığı kadar kolay yapabiliyor.

Uçak biletinde kadınlar erkenci, erkekler son dakikacı

Uçak bileti alımında kadınların ve erkeklerin davranışları farklılık içeriyor.

Uçak bileti satış siteleri verilerine göre, kadınlar genellikle biletlerini daha erken satın alırken, erkekler son dakikayı bekliyor.

1 TL’ye de bilet bulmak mümkün

Sitelerde 2016 yılında vergiler ve hizmet bedeli hariç 1 TL’ye bile bulunan bilet olduğu ifade ediliyor.

Geçtiğimiz yıl içinde bulunan en ucuz uçak biletinin fiyatı, vergi ve hizmet bedeli hariç 1 TL oldu. Bu havayolu ulaşımının karayolundan bile çok daha cazip koşullar sunabildiğini gösteriyor.

Taksitli satışlara ilgi artıyor

Uçak biletleri çoğunlukla peşin olarak satın alınırken, 9’a kadar taksit olanağı sunulan taksitli satışlara olan ilgi de giderek artıyor.

Kadınlar ve erkeklerin uçak bileti satın alma alışkanlıkları da farklı. Kadınlar genel olarak biletlerini birkaç hafta veya ay öncesinden alıyor. Buna karşılık erkekler bilet alırken işi son dakikaya bırakıyor. Erkek yolcuların biletlerini genellikle uçuştan bir veya birkaç gün öncesinde aldıkları gözlemleniyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2017, 09:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110