Endeks zayıf, kur yüksek

banner37

Dolar/TL paritesi, Birleşik Devletler’den gelen tarım dışı istihdam verisi öncesi 5,77'yi gördü; haftayı da 5,78 bandı civarında kapadı

Endeks zayıf, kur yüksek
banner90
banner8

Piyasalar, haftanın dün yaşanan son işlem gününde Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelecek tarım dışı istihdam verisini beklerken; küresel hisse senetlerindeki yükseliş de devam etti. Hafta başında Çin’de şirketlerin satın alma yöneticilerinin, mal ve hizmet satın alma eğilimlerini inceleyen göstergeyi belirten satın alma yöneticileri endeksi (PMI) göstergesindeki iyileşmeden destek alan piyasalar birinci faz anlaşma görüşmelerinin devam etmesi ile iyimser havayı korudu. Dolar endeksinin zayıfladığı geride bırakmaya hazırlandığımız hafta, hisseler yükselişini korurken; BİST 100 de 109 bin 300 puana çıkarak son 1,5 yılın zirvesini gördü.

Yıl içinde düşüşler yaşayan tarım dışı istihdamı kasım periyodunda yeniden 186 bine yükselmesi beklenirken, saatlik kazançların ise yıllık yüzde 3 bandını koruması bekleniyor. Veri öncesinde dolar, majör ve gelişen ülke paraları karşısında yatay seyir izlerken dolar/TL kuru ise hafif yükselişteydi. Kur, dün Türkiye serbest piyasalarında 5,7710’a yükselmesinin ardından 5,76’dan işlem gördü. Uzmanlara göre, istihdamın 186 bini aşarak son ayların yükseğine çıkması durumunda ABD Dolar Endeksi deki yükselişle kur yeniden 5,77 üzerine atak gösterebilir.

Altın ise hafta içinde bin 484 Amerikan doları seviyesine çıkmasının ardından bin 475 Amerikan Doları ara direncini korudu ancak altındaki yükselişin devamı için ticaret görüşmelerinin oldukça önemli olduğu düşünülüyor. Ekonomist çözümlemeleri uyarınca, olumlu istihdam ile altın tarafında da gerileme görülebilir.

Albayrak: Dolara güvenenleri seneye göreceğiz

Erzurum’da dün iş insanları ile bir araya gelen Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomiye dair açıklamalarda bulundu. “Cumhurbaşkanımızın liderliği, milletimizin desteği ve ferasetiyle özellikle son dönemdeki ekonomik saldırılar da dahil olmak üzere tüm bu saldırıları boşa çıkardık. Şimdi artık yeni bir dönemdeyiz” diyen Albayrak, kur hakkında ise “Bugün dolara güvenenlerin halini seneye bir daha konuşacağız. Hiç merak etmeyin, Türk Lirası’na güvenenler bu istikrarlı süreci yaşayacak” açıklamasında bulundu. Hafta içinde açıklanan verileri de değerlendiren Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemiz açısında önemli verimli gelişmelerin olduğu haftayı geride bıraktık. Çeyreklik bazda pozitif büyümeden sonra yıllık bazda da pozitif büyümeye geçtik. 2019 yılı için felaket senaryoları vardı. Bütün bunları yanıltacak şekilde çalışıyoruz. Ekonomimiz yılın 3.çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,95 oranında büyüme kaydetti. Son dört çeyrekte negatif olan toplam iş talebinin büyümeye katkısı 3.çeyrekte yeniden pozitife döndü ve yüzde 1,1’lik pozitife katkı vermiş oldu. Son 3 çeyrektir yine negatif olan sanayi sektörünün katkısı yine3. çeyrekte yine pozitife dönerek yüzde 0,3 oranında pozitif bir ivme yakaladı.

“Zorlu süreç geride kaldı”

2019 yılı son çeyreğine ilişkin öncü göstergelere baktığınız da ekonomik aktivite de ki toparlanma eğiliminin daha da artarak ilerlediğini görüyoruz. Mevsimsellikten arındırılırmış endeksler şunu gösteriyor ki 4. çeyrekte bizim yüzde 5’i yakalayacağımızı gösteriyor. Tüm bunun yanında ekonomik güven endeksleri yüzde 81,9 iken yüzde 84,6’ya çıktı. Kasım ayı itibariyle yüzde 91,3 seviyesine çıktı. Yine 2. çeyrekte yüzde 46,7’deydi piyano endeksi, 3.çeyrekte yüzde 48,2; kasımda yüzde 48,5’e, şimdi ise yüzde 50’lik kritik eşiği aşma seviyesine geldi. Tüm bunlar sadece son çeyrekte daha da ileri taşıdığımızda yılı yüzde 1 seviyesine çıkarmaya çalışıyoruz.”

Daha önceki açıklamalarında da enflasyonun yılı yüzde 12 seviyesi altında kapatacağını öngördüklerini belirten Albayrak, “İnşallah yılı yüzde 12 enflasyon seviyesinin de altında kapatacağımız bir iklime doğru hızla ilerliyoruz. Tıpkı büyümede olduğu gibi enflasyonda da yeni ekonomi programı kapsamındaki yüzde 5'lik hedefimize de emin adımlarla ilerliyoruz. Buradan ekonomide çok zorlu bir süreci artık geride bıraktığımızı, atlattığımızı ve önümüzdeki dönemde ülkemiz için daha da aydınlık bir döneme girdiğimizi çok net ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ons altın kazançlarını sıfırladı

Öte yandan, ABD ve Çin arasındaki birinci faz görüşmenin hafta içinde yeniden gölgelenmesi ile altın bin 484 dolar seviyesine yükselmişti. ABD, Çin ile müzakereler sürerken Müslüman azınlıklara yönelik tavırlar nedeniyle yaptırım kararı aldı, Hong Kong protestocularının desteklenmesinin ardından son yaptırıma Çin, içişlerine müdahale olarak yanıt verdi. Bütün bunların üzerine, ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile kalıcı bir anlaşma için seçim sonrasını işaret etti ve piyasalar bu gelişmelere dolar satışı ile karşılık verirken hisseler ve altın yükseldi.

ABD tarafında ISM imalat PMI ve ADP özel sektör verilerinin de düşük kalması tarım dışı istihdam beklentilerini zayıflattı fakat istihdam, 266 bin ile ocak dönemi sonrası en iyi artışı gösterirken saatlik kazançlar ve işsizlik oranı da yüzleri güldürdü. Gün içi en yüksek bin 480 dolar seviyesini gören altın, dolar pozitif verinin ardından bin 462 dolar seviyesine gerileyerek gün içi tüm kazançlarını sildi. Haftalık bazda da kazançlarını geri veren altında bin 475 dolar direnci takip ediliyor ve iktisatçılara göre, bu direnç altında baskı devam edebilir. Orta vadede ise altın, cazibesini korumaya devam ediyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75