Enflasyon 14 yılın zirvesine çıktı

banner37

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısındaki değer kaybının etkisiyle yükselen fiyatlar enflasyonu uçurdu

Enflasyon 14 yılın zirvesine çıktı
banner90
banner99

Artun ÇAĞA

Enflasyon geçtiğimiz haziran ayında yıllık bazda tavan yaparken, son 14 yılın da zirvesine çıktı. Enflasyon, haziran ayında ciddi oranda artış gösterdi. Kurdaki yükselişler ile ‘Gıda ve alkolsüz içecekler’ grubundaki yüzde 3,35’lik çıkış, enflasyonun artışında önemli rol oynadı. TÜFE, aylık bazda yüzde 2,94 oranında yükseliş gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 19,41’e sıçradı. Aralık ayı sonu itibarıyla ise enflasyon yüzde 12,11 oranına çıktı. Geçen yıl haziran sonu itibarıyla bu rakam yüzde 10,76 düzeyindeydi.

Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) açıkladığı rakamlara göre, yıllık bazda en yüksek oranlı artışlar ulaştırma, eğitim ve gıda ve alkolsüz içecekler grubunda saptandı.

Haziran 2017-Haziran 2018 arasındaki dönemde ulaştırmada fiyatlar yüzde 24,86 oranında, eğitimde yüzde 23,53oranında, gıda da yüzde 22,22 oranında arttı. Bu dönemde en düşük artış yüzde 3,24 ile haberleşme de kaydedildi.

Geçtiğimiz haziranda ana harcama grupları itibariyle bir önceki aya göre en yüksek artış ise yüzde 6,20 oranıyla lokanta ve oteller ana grubunda gerçekleşti. Eğlence ve kültürde yüzde 5,83 oranında, sağlıkta yüzde 3,02 oranında, eğitimde yüzde 2,42 oranında, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlarda yüzde 2,36 oranında, giyim ve ayakkabıda yüzde 1,48, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 0,85 oranında, alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0,29, haberleşmede de yüzde 0,07 artış, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda ise yüzde 0,28 azalış kaydedildi.

banner134
Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 431 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 54 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş saptandı. En yüksek fiyat artış; yüzde 194,68’le limonda, yüzde 88,90’la çilekte ve yüzde 66,20 oranıyla dolmalık biberde görüldü. En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise kabak (yüzde 47,89), bal kabağı (yüzde 46,72) ve kavun (yüzde 43,52) oldu.

Kur etkisi enflasyonda paniği artırıyor

Türkiye’deki piyasa analistlerinin son dönemde sürekli artırdıkları enflasyon tahminlerini tekrar artırdıkları dikkat çekerken, KKTC’deki artışın daha yüksek oranlı olması bekleniyor. Analistler, piyasada oluşan enflasyon paniğini, mevcut oranlardan çok fiyatlama davranışlarındaki bozulma ve kur etkisinin büyüttüğü fikrinde birleşiyor.

Kurlarda yeniden başlayan çıkış trendinin beklentileri bozan asıl unsur olacağını kaydeden uzmanlar, biriken zamların yanı sıra kur artışının hızlanmasının enflasyondaki paniği daha da arttırmasından korkuyorlar.

Enflasyon tahminlerinin giderek yükseldiğini kaydeden bazı bankacılar, yukarı doğru revizyonların devam edeceğini belirtirken, kurlar ve beklentilere paralel olarak yüzde 20’lik rakamların beklenebileceğini söyledi.

Türkiye’deki analistler on enflasyon rakamları ve büyüyen enflasyon paniğinin ardından özellikle yabancı yatırımcılarda, ilk toplantıda Merkez Bankası’nın faiz artıracağı beklentisinin yükselmeye başladığını belirtirken, “Yeni cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte Merkez Bankası’nın ilk toplantısının 24 Temmuz’daki toplantı olacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takınacağı tutum ile yeni ekonomi yöneticilerinin kimlikleri ve görüşlerinin bilinmediği, bu nedenle faiz artışı konusunda bir belirsizlik yaşandığı söylenilebilir. Bu belirsizliğin kur ve faizlerde dalgalanmaya neden olduğu da açık” yorumunu yapıyor.

Analistler, ilk altı ayda bir dolar ve bir eurodan oluşan döviz sepetinde yüzde 20’ye yakın artış olduğuna dikkat çekerken, geçmiş yıllara göre kur artışı- TÜFE artışı makası çok açıldığını, bu durumun da gelecek açısından umutlu olmayı zorlaştıran başlıca etkenlerin başında geldiğini söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75