banner6

Enflasyon oranı 9 yılın zirvesinde

banner37

Haziran 2017’de TÜFE yüzde 0,68 oranında yükseldi. 6 aylık enflasyon oranı ise yüzde 7,68 olarak kaydedildi

Enflasyon oranı 9 yılın zirvesinde
banner151 banner143

Artun ÇAĞA

Enflasyon 2017 yılı haziran ayı sonu itibarıyla yüzde 7,68 oranında açıklanırken, bu rakam son 9 yılın ilk altı aylık enflasyon rakamından daha yüksek. Söz konusu oran DPÖ 2017-2019 Orta Vadeli Programı’nda hedeflenen yıllık enflasyonun da üzerinde. DPÖ Tüketici Fiyat Endeksi’nin 2017 yıllık ortalaması için yüzde 6,3’lük bir hedef belirlemişti.

KKTC’nin, küçük ve dışa bağımlı bir ekonomik yapıya sahip olması nedeniyle özellikle döviz kurları ve dünya petrol fiyatlarında oluşan dalgalanmalardan etkilendiğini hatırlatan ekonomistler, hem dövizlerde, hem de petrol fiyatlarındaki artışların sürmesi halinde enflasyon yılın ikinci yarısında da hızla yükselmeye devam edeceği fikrinde.

TÜFE yüzde 0,68 yükseldi

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı yapılan açıklamaya göre,  2017 yılı haziran ayı enflasyon oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre yüzde 0,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 7,68 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,02 değişim gerçekleşti.

Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 285 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 88 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 131.11’le limon, yüzde 73.74’le salatalık ve yüzde 38.44’le beyaz lahana oldu.

En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 82’yle kavun, yüzde 69.29’la  karpuz ve yüzde 46.37’yle taze börülce oldu.

Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranının da yer verildiği açıklamaya göre,  Eğlence ve Kültür ana grubunda yüzde 8,83 artış, Giyim ve Ayakkabı ana grubunda yüzde 1,37 artış, Haberleşme ana grubunda yüzde 1,22 artış, Lokanta ve Oteller ana grubunda yüzde 1,13 artış, Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda yüzde 1,10 artış, Sağlık ana grubunda yüzde 0,45 artış, Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda yüzde  0,40 artış, Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda yüzde 0,30 artış, Eğitim ana grubunda yüzde 0,15 artış, Ulaştırma ana grubunda yüzde 0,09 artış, Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubunda yüzde  2,24 azalış, Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda yüzde 0,65 azalış olarak gözlemlendi.

Haziran ayında en yüksek artış gösteren ana grup, Eğlence ve Kültür olurken, Eğlence ve Kültür'de Yurt Dışı Turlar, Bilgisayar Diz Üstü (Laptop) fiyatlarındaki artışlar nedeniyle en çok yükselen ana grup oldu.

Giyim ve Ayakkabı'da Kadın, Erkek, Çocuk Giyim ve Ayakkabı; Haberleşme’de Cep Telefonu fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplar sırasıyla ikinci ve üçüncü sırada yer aldı.

Artış gösterenler

Lokanta ve Oteller'de Otel Ücretleri, Tavuk Dolma, Sandviç çeşitleri; Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri’nde Cam Temizleme Ürünü, Tek Masa (Ahşap), Sinek İlacı (Likit);  Sağlık’ta Doktor Muayene Ücreti, Ultrason Ücreti, Kan Tahlili Ücreti; Çeşitli Mal ve Hizmetler’de Traş Kremi (Tüp), Yangın, Hırsızlık ve Diğer Afetler İçin Sigorta, Kâğıt Mendil (Kutu); Alkollü İçecekler ve Tütün’de Rakı, Viski, Bira; Eğitim'de Euro kurundaki artışa bağlı olarak Özel Üniversite Ücretleri; Ulaştırma’da Uçak Ücretleri, Araba yıkatma Ücreti, Araba Kiralama Ücreti fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplar artı değer gösterdi.

Düşüş gösterenler

Gıda ve Alkolsüz İçecekler, Taze Sebzeler ve Meyvelerdeki mevsimsel fiyat düşüşleri, Toz Şeker, Peynir (Gouda), Bulgur fiyat düşüşleri nedeniyle en çok düşüş gösteren ana grup oldu.

Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar’da ise Sterlin kurundaki düşüşe bağlı olarak Kira Ücretlerinde düşüş oldu.

Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeks’inde yer olan 12 ana grubun, 10 ana grubunda artış olurken, 2 ana grubunda ise düşüş oldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2017, 09:32
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104