Enflasyon verileri TL’yi destekledi

banner37

Uluslararası sermaye piyasaları, merkez bankalarının faiz indirimine gideceği beklentisiyle yükselişe geçerken; TL’deki negatif ayrışma da durdu

banner87
Enflasyon verileri TL’yi destekledi
banner90
banner99

Federal Açık Market Komitesi’nin (FOMC) bu ay yapılacak toplantısı öncesinde G-7 ülkelerinin yaptığı telekonferansta gündem, Coronavirüs’ün küresel ekonomiye etkileri oldu. Ülkeler, küresel büyümeyi desteklemek için elini taşın altına koyacaklarının mesajını vererek, “İhtiyaç duyulduğunda harekete geçmeye hazırız" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin ardından G-7 ülkelerinin açıklamaları da merkez bankalarının faiz indirimine gideceği beklentisini artırdı ve piyasalarda gelişen ülke varlıkları dün değer kazanırken, petrol de son günlerin en iyi yükselişini gösterdi.

Ayrıca, haftanın ikinci işlem gününde ABD, Avrupa ve Asya borsalarındaki yükseliş sürerken; BİST 100 de yüzde 2,5 kazançla yeniden 110 bin puan üzerini test etti. Hem küresel risk iştahının azalması hem de İdlib konusuyla geçen hafta 99 bin puana doğru gerileyen borsa, önceki günün ardından dün de küresel fiyatlamalara uyumlu yükseliş yaşadı.

Fed ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) başta olmak üzere Japonya Merkez Bankası (BOJ) ve İngiltere Bankası’nın (BOE) da genişlemeci adımlar atacağı beklentisinin kuvvetlenmesi, bu hafta risk iştahını artırdı. Dolar, küresel piyasalarda kısmi düşüş yaşarken; altın ise bin 600 dolar yakınında seyrediyor.

Türkiye içinde Türkiye Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesi kritik öneme sahip ancak TL, geçen hafta artan jeopolitik risklerle düşüş yaşamasının ardından bu hafta olumlu küresel gelişmelerden destek buluyor.

Buna göre, önceki gün 6,25 seviyesinden 6,16’ya gerileyen dolar/TL paritesi, dün Türkiye serbest piyasalarında gün başında 6,22’ye yükseldi lakin günün devamında kur, tüm kazançlarını geri vererek yeniden 6,16’ya geriledi.

Öte yandan, Türkiye imalat sanayi endeksi (imalat PMI) ile olumlu büyüme rakamlarının ardından dün açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerden düşük gelmesiyle TL, son haftalardaki negatif ayrışmasını durdurdu fakat jeopolitik riskler nedeniyle şimdilik TL’deki toparlanma çok hızlı değil. Rusya ile uzlaşılması durumunda TL’nin kazançlarını artırması bekleniyor.

Fed faizleri 50 bp indirdi

Merkez bankalarının virüs salgınının etkilerini azaltmak için devreye girmeye başlaması ve bu yöndeki açıklamaların arka arkaya gelmesi, dün piyasalardan olumlu yanıt buldu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) piyasaları artıda kapanırken, Asya piyasaları da Japonya hariç artıda seyrediyordu.

Bilindiği üzere önceki gün, günün ikinci yarısında 6,20'nin altına gerileyen ve 6,16 seviyelerine kadar çekilen dolar/TL kuru, dün sabahki işlemlerde de Türkiye serbest piyasalarında 6,18 civarında fiyatlanıyordu. Euro/TL de 6,89'un hemen üzerindeydi.

Petrol fiyatlarındaki 48 doları bulan düşüş, petrol üretici ülkelerden gelen arz kesintisi sinyalleriyle biraz da olsa frenlenmişti. Önceki gün yüzde 4 civarında değer kazanan petrol fiyatları, dün sabah saatlerinde 53 dolar seviyelerindeydi. Spot altının onsu ise aynı saatlerde bin 600 doların altına çekilmişti.

Türkiye'nin şubat periyodu enflasyonu da beklenenden iyi geldi. Özellikle gıda fiyatlarında artışın hız kesmesi, Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) beklentilerin altında artmasında rol oynadı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, şubat döneminde TÜFE, aylık bazda yüzde 0,35; yıllık bazda ise yüzde 12,37 artış kaydetti. Piyasalarda enflasyonun aylık bazda 0,65 civarında artması bekleniyordu. Dün ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda, İdlib konusunda yapılan kapalı oturum da izlendi.

Küresel piyasaların dün yakından izlediği bir diğer kritik başlık ise G7 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının online konferansıydı. Konferansta, Coronavirüs salgınının fiyatlar üzerindeki baskısını kırmak ve beklentileri daha sağlıklı bir şekilde yönetebilmek için atılacak adımlar ele alındı.

ECB Başkanı Christine Lagarde, ECB'nin Coronavirüs salgınının etkileri ile mücadele için ‘uygun ve hedefli tedbirler’ almaya hazır olduğunu söylerken; ABD Başkanı Donald Trump da Fed’e faiz indirimi çağrısını tekrarladı. Fed de dünkü toplantısında politika faiz oranını 50 baz puan (bp) indirerek yüzde 1-1,25 aralığına çekti. Fed'in faizi indirme sinyalinin ardından dolar 6,13 seviyelerine kadar düşmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75