banner6

Erenköy Belediyesi'ne kilit vuruldu

banner37

BES, 4 aydır işçilerini ödeyemeyen Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunlara dikkat çekmek üzere ülke tarihinde ilki gerçekleştirdi

Erenköy Belediyesi'ne kilit vuruldu
banner99

Ayşe BULUT

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), 117 çalışanını 4 aydır ödeyemeyen Yenierenköy Belediyesi’ndeki sorunlara dikkat çekmek üzere dün, belediyenin kapısına kilit vurarak eylem başlattı.

BES, ülke tarihinde bir ilki yaptıklarını ve çalışanlar olarak devlete bağlı bir kurumun kapısına kilit vurduklarını belirterek, “Kesin çözüm bulunmadan bu kapının kilidi açılmayacak” dedi.

Yalınkaya: Bölge halkından özür dileriz

BES’ten verilen bilgiye göre, sendika Başkanı Mustafa Yalınkaya, dün belediye binası önünde bir konuşma yaptı.

Durumun bu noktaya gelmesini kendilerinin de istemediğini vurgulayan BES Başkanı Yalınkaya, “Bölge halkından özür dileriz. Çünkü bu andan itibaren elimizde olmayan ve bizden kaynaklanmayan nedenlerle hizmet veremeyeceğiz” dedi.

“Gelinen aşamanın tek sorumlusu çözüm üretme iradesini ortaya koyamayan basiretsiz hükümetlerdir” diyen Yalınkaya, ülkedeki 28 belediyenin tümünün zorluklarla mücadele ettiğini söyledi.

“Yenierenköy Belediyesi’nin eşi benzeri yok, durumu çok kötü”

“Yenierenköy Belediyesi’nin eşi benzeri yok, bu belediyemizin durumu çok kötü” diyen Yalınkaya, “Devletten aldığı katkı ve kendisinin elde ettiği gelirlerle, çalışanlarına 3 ayda bir maaş ödeyecek durumu dahi yok. Hükümet edenlerin bu konuda çok ciddi, hızlı ve radikal adımlar atması gerek” şeklinde konuştu.

“Çalışanlar aylardır evlerine maaş götüremiyor”

Gerek Yenierenköy Belediyesi’nde, gerekse sorun yaşanan diğer belediyelerde BES olarak yapıcı ve duyarlı bir tavır sergilediklerini belirten Mustafa Yalınkaya, “Aynı duruşu sergilememize, ciddi sabır göstermemize rağmen ne yazık ki verilen sözler yerine getirilmedi. Çalışanlar, mayısla birlikte 4 aydır evlerine maaş götüremiyor” dedi.

“Siyasilere güvenimiz kalmadı”

Belediyede 2 yıldır devam eden sorunlar konusunda BES olarak hükümetle protokol imzaladıklarını da anımsatan Yalınkaya, “Çalışanlar maaşlarından fedakarlık gösterdi ancak bizlerin ortaya koyduğu iradeyi ne yazık ki merkezi hükümet yetkilileri gösteremedi. Bu noktadan sonra artık siyasilere karşı en ufak güvenimiz kalmadı” ifadesini kullandı.

“Bazı siyasiler kahvelere gelip ‘işçi durduracağız’ diyor”

Yalınkaya, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Biz karşımızdakileri, ‘o bakanlık’, ‘bu bakanlık’ diye ayırmıyoruz ve Başbakan Hüseyin Özgürgün’e, ‘seçim zamanı bu köye gelip ne gibi yalan vaatlerde bulunacaksınız’ diye soruyoruz.

Bizim artık ‘cek-cak’larla işimiz yok. Bazı siyasiler hiç yüzleri kızarmadan buraya gelip kahve köşelerinde ‘işçi durduracağız’ diyor. Hadi durdurun da görelim!  

Siyasiler bu konuya çözüm üretmek zorundadırlar. Şu bilinmelidir ki kesin çözüm bulunmadan bu kapının kilidi açılmayacak. Derhal çözüm bulup yürürlüğe koysunlar.”

“Sebep olanlar utansın”

BES Başkanı Yalınkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bazıları çıkıp, bu yapılanlar ‘yasalara aykırı diyebilir’. Biz de onlara, ‘4 aydır emekçilerin maaşlarını ödememek de Anayasal suçtur’ diyoruz. Bu ülkenin tarihinde bir ilk yapıyoruz ve çalışanlar olarak devlete bağlı bir kurumun kapısına kilit vuruyoruz. Buna sebep olanlar utansın.”

Çalışanlar ne dedi?

Hakim Yeşilırmak:

“4 aydır ödenmiyorum, evde huzurum kalmadı. Evime ekmek götüremiyorum. Çocuklarıma harçlık veremiyorum. Evimin elektriğini kestiler. Devlet, müşavirlere oturduğu yerde para ödüyor. Ama bize para yok. Devlet, otellere hibe para verip çoğunun elektriğini bağışlıyor. Biz belediye çalışanları olarak çok güç durumdayız, acilen bize yardım eli uzatılmalı.”

banner134

Ali Gülay:

“Yaklaşık 4 aydır maaş almıyoruz. Elektrik, bakkal, telefon borçları birikti, yakında bakkaldan da veresiye alamayacağız. Çocuklarımıza harçlık veremiyoruz. İnşallah en kısa zamanda bu işi çözerler”.

Esat Nurçin:

“Geçmiş belediye başkanı istifa ederek belediyeyi terk etti. Yerine gelen belediye meclis üyesi başkan vekili Mehmet Kadı, bir yıl kadar bu işi yürütmeye çalıştı tabii ki yürütemedi. Ara seçim zamanı, Maliye Bakanımız Serdar Denktaş, ‘ara seçimi erteleyelim, Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği 6 milyonu belediyeye aktaralım’ sözünü verdi. Buna da tüm kurumlar destek verdi. Sendikalar da, mevcut hükümet de, muhalefette olan vekiller de, herkes destek verdi. Peki soruyorum, ara seçimi ertelediğin zaman bu yük artık Maliye Bakanı’nın elindeki bir yüktür. Ne zaman çözüm bulmayı düşünüyor? Ne zaman olaya el atacak, bir an önce kendilerinden bir açıklama bekliyoruz”.

Murat İnce:

“Biz bankalara borç ödüyoruz. 69 bin Türk Lirası bankadan para çektim, 4 senedir borç ödüyorum. 58 bin Türk Lirası hâlâ borcum var. Bunun nedeni, belediyeden düzgün ödenmediğimizden dolayı, devamlı, faiz üstüne faiz bindiği için benim borcum 10 yılda bitecekse, 20 yılda bitecek. Biz de maaşlarımızı düzenli almak istiyoruz. Her ayın birinde paramızı istiyoruz. Bizim hükümetten istediğimiz bunlar.”

Ozan Tulga:

“Dört aydır maaş alamıyoruz. Eve ekmek götüremiyoruz. Evde huzurumuz kalmadı. Çocuklarımıza okul harçlığı veremiyoruz. Belediye çalışanlarının çoğu borçlu, ödenmediğimiz için de faiz faiz üstüne, tamamen perişan olduk. Hükümet edenler bir an önce bu konuya el atmalı. Çalışanın hali çok kötü. Bugün bu kapıya bu kilidi vurduk. Kesin çözüm olmadan da bu kilidi açmayacağız. En erken zamanda çözüm bekliyoruz”.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 08:27
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104