Eşit rekabet yok!

banner37

Her sektörde büyük sıkıntının yaşandığına vurgu yapan Ruhsan Ziya, ülkede eşit rekabet olmamasından ötürü yaşanan sıkıntıları dile getirdi ve “Ülkede iş yapan herkes zor günler geçiriyor. Hayat pahalılığı gün geçtikçe artıyor. Ekonomi kötü. Bunun yanı sıra rekabet ortamı yok. Ayni sokak veya bölgede, ayni sektörde iş yapan onlarca insan var. Çözüm bulunmalı. Böyle devam ederse dükkanlar bir bir kepenk kapatacak. Piyasamız bu yükü kaldırmaz” dedi

Eşit rekabet yok!
banner99

Sedef BOŞNAK

Ülkemizdeki kozmetik sektöründe faaliyet gösteren Gazimağusa’daki genç letmeci Ruhsan Ziya, piyasanın günden güne kötüye gittiğine dikkat çekti ve yetkililere denetim çağrısı yaptı.

Kuzeyde dünyaca ünlü iki markanın distribütörü olan Niyazi Ziya Kozmetik ve Parfümeri’nin sahibi Ruhsan Ziya, eşi Niyazi Ziya ile birlikte 6 yıl önce kurdukları işyerlerini, çok çalışıp halka kaliteli ürünler satarak ayakta tuttuklarını anlattı.

Ziya, “Eşimle bir takımız. Başarımızı da buna borçluyuz. Ne ben onsuz, ne de o bensiz bu işi başarabilirdi. Tanıştığımız günden bu yana iki kişilik kocaman takım olduk” dedi.

Her sektörde büyük sıkıntının yaşandığına vurgu yapan Ruhsan Ziya, ülkede eşit rekabet olmamasından ötürü yaşanan sıkıntıları dile getirdi ve ekledi:

“Ülkede iş yapan herkes zor günler geçiriyor. Hayat pahalılığı gün geçtikçe artıyor. Ekonomi kötü. Bunun yanı sıra rekabet ortamı yok. Ayni sokak veya bölgede, ayni sektörde iş yapan onlarca insan var. Çözüm bulunmalı.

Böyle devam ederse dükkanlar bir bir kepenk kapatacak. Piyasamız bu yükü kaldırmaz.”

Hedef Lefkoşa’ya ve Girne’ye şube açmak

2010 yılında kale içinde dükkan açarak yola çıktıklarını, daha sonra işyerlerini daha canlı olan Salamis yolu üzerine taşıdıklarını kaydeden Ruhsan Ziya, hedeflerinin 2017 de Lefkoşa’ya, 2018’de de Girne’ye şube açmak olduğunu belirtti.

Eşiyle henüz nişanlıyken işyerlerini kurduklarını kaydeden Ruhsan Ziya, “Çok acemiydik. Hiçbir firmayla anlaşmamız dahi yoktu. Hatta ilk malımızı internetten Avrupa’dan getirttik. İlk parti mal raflarımızı dahi doldurmamıştı. Çok çalıştık, istedik ve başardık” şeklinde konuştu.

Ruhsan Ziya, şöyle devam etti:

banner134
“İlk kale içinde başladık. İşyerimize eşimin rahmetli dedesi olan saatçi Niyazi Ziya’nın adını verdik. Niyazi’yle henüz nişanlıydık. Babam ‘önce evlenin sonra’ diyerek karşı çıktı. İlk kez babamı dinlemedim ve Niyazi ile yola çıktık. İkimiz de tecrübesizdik. Ancak yavaş yavaş bağlantılarımızı kurduk ve yol aldık. Kale içinde işler hiç iyi değildi. Daha sonra küçük van araç alıp işyerlerini tek tek gezerek ürünlerimizi tanıttık. İnsanlara kendimizi tanıttık. 2-3 yıl bu şekilde satış yaptık. İnsanlar Niyazi Ziya kozmetiği benimsedi.”

Sleek ve Inglot’un distribütörü

İngiltere, Fransa ve Polonya’daki fuarlara katıldıklarını da dile getiren Ruhsan Ziya, kuzeyde, dünyaca ünlü iki markanın dağıtımcısı olduklarını anlattı.

İngiltere’den Sleek Make Up ile Polonya’dan Inglot’un distribütörlüğünü aldıklarına dikkat çeken Ruhsan Ziya, her iki markayı da adada daha da güçlendirdiklerini söyledi ve ekledi:

“Sleek Make Up daha Türkiye’de yokken biz ülkeye getirttik. Kısa sürede tüketiciler tarafından çok beğenildi. Güzelyurt ve Lefkoşa’dan sırf Sleek için gelen müşterilerimiz var. Inglot’u almak için çok uğraştım. Dükkanı açtığımız ilk günden itibaren sık sık e-mail atmama karşın hep olumsuz yanıt aldım. Ta ki yüz yüze görüşme talep edinceye dek. Talebimiz kabul edildi ve Polonya’ya gittik. Inglot, normalde mağaza içine markalarını vermezdi. Ancak bize inandılar ve ayrıcalık yaparak ürünlerini verdiler. Satışlarımız çok iyi. Her iki ürün de dünyaca ünlü ve profesyonel markalardır. Inglot Avrupa, Amerika ve Kanada’da çok yaygındır.

Bunun yanı sıra marka parfümleri ile Loreal, Maybelline ve Max Factor’ün ürünlerini satıyoruz.”

Kalite önemli

Makyaj malzemelerinde kalitenin önemine de vurgu yapan Ruhsan Ziya, Polonya’da makyaj eğitimi de aldığını anlattı.

Ucuz ve kalitesiz ürünlerin zararlarından da söz eden Ruhsan Ziya, “Ucuz etin yahnisi nasıl ağır olursa, ucuz ürünün cilde yaptığı etki de ağırdır” dedi ve ekledi:

“Kimyasal madde içeren ürünler cilde zarar verir. Ucuz ürünlerin içerisinde yeterince cildi koruyacak ürün olmadığı için bu kadar ucuzdur. Pahalı ürünlerde cildi destekleyecek koruyucu ürünler vardır. Öte yandan sahte parfümler de çok yaygın olarak satılıyor. Dolum parfümlerin ise nerede üretildiği ve hangi şartlarda üretildikleri belli değildir.”

Ruhsan Ziya, tüm ürünlerinin sertifikalı olup, Eczacılık Dairesi’nden onaylı bir şekilde geldiğini ifade etti ve tüketicileri marketlerde satılan ürünleri satın almamaları konusunda uyardı.

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75