ESM çözümü 'şimdilik' finanse edemez

banner37

“Economist” dergisinin Güney Kıbrıs’ta dün gerçekleştirilen yıllık toplantısına katılmak üzere Güney Kıbrıs’a giden Avrupa Destek Mekanizması (ESM) Başkanı Klaus Regling, kendi tüzüğünde değişiklik yapmadığı sürece ESM’nin Kıbrıs sorununun çözümünü finanse edemeyeceğini söyledi.

ESM çözümü 'şimdilik' finanse edemez
banner99

Simerini gazetesi,  “Çözüm İçin Tek Kuruş Vermiyorlar” başlığı altında manşet ve iç sayfalarında geniş yer verdiği haberinde, “Economist” dergisinin Güney Kıbrıs’ta gerçekleştirilen bu yılki kongresinin dün gerçekleştiğini, toplantıya katılmak için Güney’e giden ESM Başkanı Regling ve diğer bazı yetkililerin Kıbrıs sorununun çözümünün maliyetine ilişkin yaptıkları açıklamalarına yer verdi.

Kıbrıs Rum hükümetinde “soğuk duş”

Açıklamaların Kıbrıs Rum hükümetinde “soğuk duş” etkisi yarattığını yazan gazete, Güney Kıbrıs ziyareti çerçevesinde Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’le de görüşen Regling’in görüşme sonrasında yaptığı açıklamada “Avrupa Destek Mekanizması’nın (ESM) kendi tüzüğünde değişiklik yapmadığı sürece Kıbrıs sorununun çözümünü finanse edemeyeceğini” ifade etti.

Tüzük ve yetkiler imkan sağlamıyor

Regling, ESM’nin şu anki mevcut görev ve yetkilerinin Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümü finanse etmeye imkan sağlamadığını belirterek, çözümün maliyetinin, çözüme ve özellikle toprak konusuna ilişkin daha fazla ayrıntı ortaya çıkmadan, ne olacağını söylemenin çok zor olduğunu vurguladı.

Çözümün maliyetini şu anda belirlemenin imkansız olduğuna inandığını ifade eden Regling, yeniden birleşmenin uzun vadedeki ekonomik perspektifinin devasa olacağını düşündüğünü de belirtti.

Regling, “Bu yüzden çözümün maliyetinin finanse edilmesinin bir yolunun bulunması gerektiğini” sözlerine ekledi.

IMF temsilcisinden önemli uyarı

Gazete, Uluslar arası Para Fonu’nun (IMF) Kıbrıs Temsilcisi Vincenzo Guzzo’nun da kongrede yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümünün “uzun süreli bir ön hazırlık ve ciddi ekonomik kararlar gerektiren kalıcı bir finansal ve ekonomik temele ihtiyacı olduğu” yönünde görüş ortaya koyduğunu yazdı.

Konuşmasında fazla ayrıntıya girmeyen Guzzo, IMF’nin “her iki topluma da bir dizi konuda danışmanlık yaptığını” ifade etti ve “çözüme ulaşılması durumunda ön hazırlığın iyi yapılmış olmasının büyük önem taşıyacağını” vurguladı.

Economist kongresinde söz alan Avrupa Komisyonu Kıbrıs Misyon Şefi Danile Daco ise, “Kıbrıs’ın şu anda karşılaştığı mücadelelerin yeniden birleşmenin gerçekleşmesi durumunda daha da büyüyeceğini, bu yüzden de geç kalınmadan reformların sürdürülmesi gerektiğini” söyledi.

Habere göre, Daco, Kıbrıs sorununun çözümün uzun vadede sunacağı fırsatların devasa olduğunu ifade ederek, “ancak kısa-orta vadede çok büyük zorluklar olacağını, bu yüzden çok iyi bir ön hazırlığın yapılması gerektiğini” sözlerine ekledi.

Anastasiadis: Kıbrıs sorununun çözümü en büyük reform

Öte yandan, Nikos Anastasiadis de “Economist” kongresinde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununun çözümünün Kıbrıs ekonomisi için önemine vurgu yaptı.

Habere göre Anastasiadis, “Kıbrıs sorununun çözümünün ülkenin önümüzdeki on yıllardaki en büyük ekonomik adımı veya en önemli reformu olacağını” iddia etti.

banner134
“Çözümün Kıbrıs’ı istikrar merkezi haline getireceğini ve AB-Türkiye ilişkilerini güçlendireceğini” ifade eden Anastasiadis, İsviçre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde “diğer askıda bekleyen sorunların çapraz görüşülmesi göz ardı edilmeden, toprak konusuna yoğunlaşılacağını” vurguladı.

Anastasadis, herkesin İsviçre’ye, sadece mevcut fikir ayrılıklarının ortadan kalkmasını değil, Kıbrıs sorununun çözümünde son aşamaya gelinmesini sağlayacak toprak konusunda ilerleme kaydedilmesine olanak verecek kararlılık ve iyi niyetle gelmesi dileğinde bulundu.

Anastasiadis ayrıca, Kıbrıs’ın küçük bir ülke olduğu ve bölünmüş kalma lüksüne sahip olmadığını da belirtti.

Petridis: Kamu borçlarının artacağını sanmıyorum

Gazeteye göre, Kıbrıs Rum Başkanlık Müsteşarı Konstantinos Petridis de kongrede yaptığı konuşmada, “çözümün maliyetinden söz ederken, çözümsüzlüğün maliyetinin de göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.

Petridis, “Çözüm durumunda, altyapı çalışmaları için kamu borçlarının, diğer yeniden birleşme durumlarında olduğu gibi, artmasının gerekeceğine inanmadığını” ifade ederek, “Bazı uzun vadeli bedellerin olacağını ancak büyük resmin görülmesi gerektiğini” sözlerine ekledi.

EUROGROUP ilk kez Kıbrıs sorununu ele alacak

Öte yandan Haravgi gazetesi, AB Ekonomi Bakanları’nın 7 Kasım Pazartesi günü Brüksel’de gerçekleştirecekleri toplantıda (Eurogroup) ilk kez Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomik boyutunu ele alacağını yazdı.  

Gazete, gözlerin, Kıbrıs sorunun İsviçre’de 7 Kasım Pazartesi günü görüşülecek olmasının yanı sıra Brüksel’e de çevrileceğini ve Eurogroup’un gerçekleştireceği gayrı resmi toplantıda ilk kez Kıbrıs sorununun derinlemesine ele alınacağını belirtti.

Maliye Bakanı Haris Yeorgiyadis’in toplantıda IMF ve Dünya Bankası’nın şu ana kadarki incelemelerinin sonuçlarını sunacağı kaydedildi.

Gazete, haberinin devamında, Economist dergisi kongresinde yapılan konuşmalara da yer verdi.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Alithia: “Hepsi Söyledi: Çözüm=Büyük Kalkınma. Başkan: Kıbrıs Sorununun Çözümü Önümüzdeki Yılların En Büyük Ekonomik Reformu Olacak – ESM Çözümü Finanse Edemez”.

Politis: “Reform Olarak Çözüm – Öncelik Sağlam Temellerde”.

Fileleftheros: “Çözümün Olumlu Yanlarını Ortaya Koydu – Başkan Anastasiadis: Kıbrıs’ı İstikrar Modeli Bir Ülkeye Çevirecek – ESM’den Kıbrıs Sorununun Çözümü İçin Bir Şey Yok”.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75