banner6

Esnafa da ikinci iş darbesi

banner37

Her ne kadar son günlerde kamuda çalışan doktorların, özel klinik ve hastanelerde de çalışması tartışılsa da, kamuda ikinci iş yapan tek meslek grubunun doktorlar olmadığı biliniyor. Ülkemizde Kamu çalışanlarının da ikinci iş yaptığı bilinen bir gerçek. İkinci iş nedeniyle Geçimini bakım ve onarım işleri yaparak sağlayan esnaf ve işçi ekmek parasını çıkaramayacak duruma düştü.

Esnafa da ikinci iş darbesi
banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

Ülkede, yurt dışından gelen kaçak iş gücü kadar, yurt içinde de oluşan kaçak iş gücü var. Her ne kadar son

günlerde kamuda çalışan doktorların, özel klinik ve hastanelerde de çalışması tartışılsa da, kamuda ikinci iş yapan tek meslek grubunun doktorlar olmadığı, meslek örgütleri ve kamu görevlilerinin örgütlendiği sendikalarca da kabul ediliyor ve kamuda çalışan birçok memur ve işçinin, mesai saatleri dışında, hatta kimi zaman mesai saatlerinde bile ikinci iş yaptıkları belirtiliyor. Meslek örgütü ve sendika temsilcileri, kamu görevlilerinin daha çok ikinci iş olarak bakım ve tamirat işleriyle uğraştığını belirtiyor.

Meslek örgütlerinin temsilcileri, hal böyle olunca da ekmeğini sadece açtığı küçük bir iş yerinde bakım ve onarım işi yaparak çıkarmaya çalışan esnafın iş yapamadığını ve kepenk indirmekten başka çaresinin kalmadığını vurguluyor.

KIBRIS Gazetesi'ne konuşan Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kanber ve KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, bazı kamu çalışanlarının ikinci iş yapmasını değerlendirdi.

Çıralı, kamu çalışanlarının ikinci iş yapması nedeniyle haksız rekabet ortamı olduğunu söylerken, Kanber de ülkede zaten belli iş kollarında fazlalık olduğuna işaret edip, bir de kamu çalışanlarının aynı işleri yapmasıyla esnaf ve zanaatkârın işinin daha da zorlaştığını vurguladı.

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan ise, kamu çalışanlarının ek iş yapmasının yasa gereği yasak olduğunu hatırlatarak, yetkilileri göreve çağırdı.

 

Çıralı: Kamu çalışanları ek iş yapıyor

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, kamuda çalışan bazı işçi ve memurların kayıt dışı olarak mesai saatlerinde ve mesai saatleri haricinde ek gelir elde etmek için bakım onarım işleri yaptığının bilinen bir gerçek olduğunu söyledi.

Özellikle Elektrik Dairesi ve Telefon Dairesi'ndeki teknisyenlerin, mesai haricinde hatta bazen mesai saatlerinde de, dışarıda özel iş yaptıklarının bilindiğini kaydeden Çıralı, "sadece bu daireler değil, kamu da birçok sektörde ikinci bir iş yapılıyor. Özellikle teknik alanda olanlar ikinci bir iş yapıyor" dedi.

"Haksız rekabet oluşuyor"

Bu durumun haksız rekabet ortamı oluşturduğunu kaydeden Çıralı şu şekilde konuştu:

“Bu kayıt dışı bir işlemdir. Bu işten ekmek parası kazanan teknisyenler, onlar için haksız rekabet ortamı oluşuyor. Bu dairelerdeki teknisyenler bir avantajla piyasaya çıkıyor. Bu durum kamuda çalışan doktorların, kamuda baktıkları hastaları özel kliniklerine ya da hastanelerine yönlendirmelerine benziyor. Teknik işlerde de aynı imkânlar vardır. Gerçekten o işten para kazanan insanlara haksız rekabet yapılıyor. Kamudaki araç gereçleri kullanıp kullanmadıkları yönünde bilgim yok. Ancak kullandıklarını düşünüyorum. Kamu çalışanları ikinci bir iş yapmasının yasak olduğunu biliyorum. Yasal olarak yapamamaları gerektiğini biliyorum.”

 

"Çalışma saatleri zaten çok az"

Çıralı, kamudaki çalışma saatlerinin çok az olduğunu söyledi ve hal böyle olunca da öğleden sonra boşa çıkan kamu işçi ve memurlarının ek iş yapmaya başladığını belirtti.

"Çift mesaiye geçilseydi böyle bir uygulama olmazdı" diyen Çıralı şu ifadeleri kullandı:

“Ancak kamu çalışanları yarım gün çalışınca, öğlenden sonralarını özel işe ayırıyorlar. Memurlar çift mesai çalışsaydı ikinci bir iş yapma gereksinimi de duymazdı. Çalışma saatlerinde bir düzenleme yapılarak bu sorunun önüne geçilebilir. Orada bir kamu görevi yapıyorsan tam zamanlı o hizmeti vermen gerekir. Kamuda çok kısa süreler çalışıldığı için bu sorun yaşanıyor. Bizde yarım saat daha azaltıldı. Bütün dünyada çalışma saatleri 8 saattir. Yemeğini yer öğlen arasında ve işine geri döner. Ama siz saat 14.00'te paydos ettirirseniz personeli, ya da mazeret izinleri verirseniz, o da ikinci iş yapmak için fırsat bulur. Bu fırsatı bazen mesai saatleri dahilinde de yapar. Bunun önüne geçilmesi gerekir. Kim isterse olsun, kamuyu tercih etmişse kamuda hizmet verecek, eğer kamudan memnun değilse özelde hizmet verecek. Bu ayrışmanın olması şarttır.”

Bengihan: Kamu görevlileri ikinci bir iş yapamaz

KTAMS Genel Sekreteri Güven Bengihan, kamu görevlileriyle ilgili 7/79 Kamu Görevlileri Yasası'nda kamu görevlilerinin, görevlerinin dışında ikinci bir özel iş yapmayacaklarıyla ilgili kesin bir hüküm bulunduğunu belirtti.

Bununla ilgili bir kamu görevlisinin ikinci bir iş yaptığı yönünde bir ihbar, bir tespit varsa bunun ilgili kurumun amirlerine iletilmesi gerektiğini kaydeden Bengihan, amirin bu konuda takipçi ve denetleyici olması gerektiğini ifade etti.

Bengihan, "7/79 Kamu Görevlileri Yasası'nda kamu görevlilerinin görevleri ve yetkileri düzenlenmiştir. Birinci derece ita amirliklileri bakanlıklardır. Bakanlıkların bunun takibini yapması gerekir ve görev Personel Dairesi'nindir" dedi.

"Ödül ve ceza uygulanmalıdır"

Sendikaların görevinin, kamu görevlilerinin görevleriyle ilgili hak ve menfaatlerinin korunması yanında,

toplumun da hak ettiği hizmeti alabilmesi için, hizmetlerin yararı bakamından topluma yansıması olabilmesi için her türlü mücadeleyi yapmak olduğunu belirten Bengihan, "ancak bu kamu görevlileriyle ilgili denetleme yapma yetkisi, yani kamu görevlilerinin genel anlamda kamu görevi ile örtüşmeyen herhangi bir uygulaması varsa ya da sadece özel iş değil, görevini de layıkıyla yapmaması olabilir, bunları denetleyecek olan ilgili ita amirleridir.

Görevini yerine layıkıyla getirenler ödüllendirilmeli, yapmayanlar ise cezalandırılmalıdır. Yani ödül ve ceza sistemi uygulanmalıdır" şeklinde konuştu.

Kanber: Yeterince esnaf ve zanaatkâr var

Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, kamu işçi ve memurlarının ikinci iş yapmasını doğru bulmadığını ve ülkemizde yeterince esnaf ve zanaatkâr olduğunu söyledi. Esnaf ve zanaatkârların bazı meslek kollarında da fazlalık olduğuna değinen Kanber şu şekilde konuştu:

“Bu nedenle rekabet gücünü yok ediyoruz. Bir de kamuda çalışıp kamu gücünü de kullanarak bazı alanlarda iş yapılıyor. Bu doğru değil. Bir kere yasaya aykırı bir durumdur. İkincisi de esnaf ve zanaatkârların hakkına tecavüz ediyorlar. Bu konuda geçmiş dönemlerde birçok kez ilgili kurumlarla görüşmelerimiz oldu. Yazışmalarımız oldu. Bu alanlardaki arkadaşlarımızın spesifik olarak durumunu tespit edip yazılar yazdık.

Bunun önlemi alınmadı. Bu duruma sadece bir cepheden bakmamak lâzım, kamu çalışanlarının ikinci iş yapmasının nedeni de maaşların yetersiz olmasıyla ilgilidir.”

"Maaşlar yetersiz"

Enflasyonun yoğun olduğu, TL'nin döviz karşısında değer kaybettiği bir dönemde insanların kendilerini geçindirmek için her türlü gayri yasallığı kendilerinde hak gördüğünü kaydeden Kanber şu ifadeleri kullandı:

“Bu doğru bir şey değildir. Bu bir eksikliktir. Herkes kendi işini yapacak. Esnaf zanaatkâr nasıl kendi işini yapıyorsa, kamuda çalışanlarda kendi mesleklerini yapacaklar çalıştıkları yerde ve diğer alanlarda da çalışmayacaklar. Vergisini veren, yanında işçi istihdam eden esnaf, zanaatkâr ve iş insanları işlerini yapsın ve kendilerinin ve ailesinin geçimini sağlayabilsin. Bir yandan küçük esnafın vergisini, sigortasını yatırmadığı yönünde şikayet var. Doğrudur, ödeyemiyor. Çünkü devlet rekabet koşullarını yerine getiremiyor. Bir yandan iş yeri çokluğu, bir yandan da kamu çalışanlarının bu alanlarda iş yapmaları küçük esnafı zor duruma sokuyor.

Herkes kendi işini yapsın. Berber gidip kasaplık yapıyor mu? İşi bitince akşam gidip kasaplık yapmıyor. Neden kamuda çalışanlar bu tür yöne yöneliyorlar. Bu devlet anlamında bir sorundur. Bunun kökünden çözülmesi için yasaların düzenlenmesi gerekir ve bir de sosyal bilinç gerekir. Yani siz başkasının hakkını yiyerek kendi geçiminizi sağlayamazsınız. Bu bir hak değil, bu bir haksızlıktır.”

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2017, 11:29
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104