Esnafta “ekmek parası” kaygısı

banner37

Koronavirüs vakalarının ülkede görülmesiyle birlikte Bakanlar Kurulu’nun ürettiği bazı işyerlerinin kapanması kararı hem küçük esnaftan destek gördü, hem de endişelenmelerine neden oldu:

Esnafta “ekmek parası” kaygısı
banner90
banner99

ESNAF ENDİŞELİ… Kornavirüs vakalarının ülkede görülmesiyle birlikte Bakanlar Kurulu’nun bazı işyerlerinin kapatma kararı esnaftan da destek gördü. Ancak süreç uzadıkça esnaf “nasıl geçineceğiz” diye düşünmeye başladı. Çalışma Bakanlığı ise bu durumda olan işyeri ve çalışanlarına destek için çalışma başlattı.

DESTEK İÇİN KOLLAR SIVANDI… Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bu durumda olan kişilere destek verilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı ve hedeflerinin herkese eşit destekte bulunma olduğunu belirtti. Sucuoğlu, sektör temsilcileri ile görüşme yaptıklarını kaydetti.

KÜÇÜK ESNAF ZOR DURUMDA… Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararı desteklediklerini ancak ekonomik tedbirlerin de düşünülmesi gerektiğini belirtti. Kanber, “küçük esnaf günlük kazancı ile günlük evine ekmek götürebilendir. Bu nedenle destek verilmesi gerekiyor” dedi.

Ceren ÖZBİL

Ülkede Koronavirüs vakalarının görülmesiyle birlikte Bakanlar Kurulu bir takım önlemler aldı ve bazı işyerlerinin kapanması yönünde karar üretti.

Sağlık açısından son derece önem taşıyan bu kararlar ekonomik açıdan ise kaygılara yol açtı. Özellikle borç yükü altında olan ve geçimini de günlük kazancı üzerinden sağlayan küçük esnaf bu kararın devam etmesi durumundan evine nasıl ekmek götürebileceğinden endişe ediyor.

Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, bu durumda olan kişilere destek verilmesi için çalışma başlattıklarını açıkladı ve hedeflerinin herkese eşit destekte bulunma olduğunu belirtti.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararı desteklediklerini ancak ekonomik tedbirlerin de düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Çalışma Bakanı ile görüşme yaptıklarını kaydeden Kanber, görüşmede de küçük esnafa ve çalışanlarına asgari ücret oranında destek verilmesinin konuşulduğunu ifade etti.

Sucuoğlu: Süreci takip ediyoruz

Bakanlar Kurulu olarak süreci takip ettiklerini ifade eden Sucuoğlu, destek verme konusunda da somut çalışmalara başladıklarını ifade etti. Sucuoğlu şu şekilde konuştu:

“Sektörlerle temasa geçtik ve destek olunması için gerekli çalışmaları başlattık. Hedefimiz herkese eşit yardımda bulunulmasıdır. Yani biri 3 bin 500 alırken, biri 20 bin TL almayacak. Toplumsal olarak zor günlerden geçiyoruz. Burada önemli olan birlik ve beraberliktir. İnsanların büyük bir çoğunluğu da buna uyuyor ve önem gösteriyor.”

Kanber: Sağlığın ardından ekonomik tedbirler de düşünülmeli

KTEZO Başkanı Mahmut Kanber, önceliğin sağlık olduğunu ve bu yönde alınan önlemleri desteklediklerini belirtti.

Ancak sağlık için alınan önlemlerin ardından ekonomiyi konuşmanın da gerektiğinin bir gerçek olduğunu kaydeden Kanber ,“Yaşananlar ne yazık ki bizi ekonomik yönden zor bir sürece götürüyor. Bu durumu doğru yönetmek için devletin sağlıkla ilgili kararlar alırken uzun vadede ekonomik tedbirler de alması gerekiyor. Bu konuda oda olarak bazı görüşmeler ve kamuoyuna duyurmak üzere açıklamalar yapıyoruz” dedi.

“Esnaf günlük kazançla geçiniyor”

Çarşıda gördüğümüz kapanan işyerlerinin büyük bir oranda küçük esnaf işletmeleri olduğunu belirten Kanber, “esnafla birlikte çalışanları da, herkes evinde ve bu süreci nasıl atlatacakları konusunda kaygı duyuyorlar” dedi.

Kanber, bir yandan sağlık ile ilgili endişeler duyulurken diğer yandan da çalışmamanın getirdiği kaygının da olduğunu ifade etti ve bugünleri geçirmek için bir kaynağın şart olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere küçük esnafın kredilerle ayakta durup, günlük kazançla geçindiğini söyleyen Kanber, işyerlerinin kapalı olmasıyla da önümüzdeki ay esnafın geçinmek için parası olmayacağını ifade etti.

“Bakanla görüşme yaptık”

Kanber Bakanlar Kurulu’nun küçük esnaf için de bazı tedbirler aldığını söyledi ve kendilerinin de Çalışma Bakanlı ile bu konuda görüşme yaptığını belirtti. Mahmut Kanber, şu şekilde konuştu:

“Bu süreç 27 Mart’ta son bulacak gibi görünmüyor. Çalışma Bakanı ile görüşmede de bunları dile getirdik. Esnaf ve çalışanların desteklenmesi gündeme geldi. Bunun daha iyi bir noktada olmasını çok isterdik ancak devletimizin durumu ortada… Devletin kazancı da sürdürülebilir değil. Burada ancak bir dayanışma ile bugünleri atlatabileceğimizi düşünüyorum. Burada devlet anayasadaki eşitlik anlayışı çerçevesinde tüm yurttaşlarına ekonomik geçinme, elektrik ve suyunu sağlamakla mükelleftir.”

KTEZO: Kaynak dağılımını yeniden

düzenlemekten başka çıkar yol olamaz
 

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO), kısa vadeli önlemlerinin netleştiğini, sigorta ve ihtiyat sandığı, kira, elektrik, çalışanlara ücret desteği, banka borçları, krediler, çek takas işlemleri ve dezavantajlı gruplara ilişkin önerilerini açıkladı.
   Temsil ettikleri ekonomik alanın yüzde 90’ının faaliyetlerinin durduğunu, bunlara ne zaman başlayacağının da belli olmadığını kaydeden KTEZO Yönetim Kurulu, “Kaynak dağılımını yeniden düzenlemekten başka çıkar yol olamaz” açıklamasında bulundu.
   Açıklamada ayrıca, “Çalışan sayısı da dikkate alındığında, 40 bini aşkın emekçi, esnaf, zanaatkâr, üretici işsiz durumdadır.  Bu mesele hükümet meselesi değil, elbette ki hepimizin meselesidir. Ancak bugün alınacak tedbirler, yarın da yapılacak olanların işaretlerini taşımalı, dayanışmaya, katılıma dayalı olmalı, ekonomik adaleti mutlaka içermeli ve toplumsal vicdanı sızlatmamalıdır” denildi.
   “Maalesef bugünkü durumda çok çok kısıtlı olan kaynakların bugüne kadar olduğu gibi eşitsiz dağılımına son vererek, kaynak dağılımını yeniden düzenlemekten başka çıkar yol olamaz. Odamız her zaman da bunun savunucusu oldu” ifadelerine yer verilen açıklamada,  meslek gruplarının, temsilcilerinin, ekonomist ve uzmanların görüş ve önerilerine işaret edildi, çalışmaların bir noktaya getirildiği kaydedildi.
   “Kısa vadeli önlemlerin, bugünkü koşullarda, en az altı ayı kapsayacağı aşikârdır” denilen açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun önceki gün odayı ziyaret ettiği, mesleki birliklerinin başkan ve temsilcileri ile görüştüğünü de belirtildi.
   “Kısa vadeli önlemlerimiz netleştirilmiştir. Bu görüşmede, bedeli çok ağır olmakla birlikte, yeni bir başlangıcın yapılabileceğine dair inancımız çoğalmıştır” denilen açıklamada sigorta ve ihtiyat sandığı, kira, elektrik tarifeleri, çalışanlara ücret desteği, banka borçları, krediler, çek takas işlemleri ve dezavantajlı gruplara ilişkin önerilere yer verildi.
   Kısa vadeli görüş ve öneriler şu şekilde sıralandı:

 

Sigorta ve İhtiyat Sandığına İlişkin Öneriler:
   Tüm mikro ve küçük işletmeler 6 ay boyunca sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yükümlülüklerinden ya muaf olmalı ya da ödemek isteyenler için bu yükümlülükler faizsiz ve daha sonra olacak şekilde zamana yayılmalıdır. Bu sürede ödemeleri gereken miktarlar, sigortanın ödeme yükümlülüklerinin aksamaması için, başlangıçta “Yerli İstihdamı Destekleme Fonu”ndan karşılanmalıdır. Ancak daha sonra düzenli ödemeler başladığında, kullanılan miktar tekrar fona aktarılmalıdır. Bu fon herkesin göz diktiği bir ihtiyat akçesi durumunda olduğu için sorumsuzca tüketilmemelidir, tam aksine daha da güçlenmesi için çalışılmalıdır.

 

Kira Ödeyenlere İlişkin Öneriler:
   Vakıflara kira ödeyen ve kapalı olan işletmeler, 6 ay için kiradan muaf tutulmalıdır. Özel kişilerden kiralanan işyerlerinde faaliyet gösteren küçük işletmeler için en az 6 aylık sabit bir miktar kira yardımı yapılmalı, bu olmazsa tüm mal sahiplerine daha sonra ödemek koşuluyla 6 ay için yüzde 50’lik bir indirim zorunlu hale gelmelidir. Sanayi bölgelerindeki kira bedellerinin de aynı kapsamda değerlendirilip, 6 ay boyunca kira ve katkı payı alınmamalıdır.

 

Elektrik Tarifelerine İlişkin Öneriler:

banner134
   İşletmelerdeki elektrik tarifeleri ise çalışmaya başladıktan sonra 6 ay için 2 bin  TL’ye kadar yüzde 40, o miktarın üzerindeki her bin liralık pay için yüzde 10 azalarak indirimli ödenmelidir. Doğacak fark ise çarklar dönmeye başladıktan sonra o işletmelerin tarifelerine eklenen bir ek zam ile geri alınabilir.
 

Çalışanlara Ücret Desteğine İlişkin Öneriler:
   Çalışma hayatı bir bütündür ve kamusaldır. Devlet ve kurumlarda çalışanlarla özel sektörde çalışanlar arasında bir ayrım söz konusu olamaz. Dolayısıyla, elimizdeki kaynaklar ve asgari geçim koşulları dikkate alınarak, ödemeler ayrımsız, herkese eşit şekilde yapılmalıdır. Bu aşamada toplumsal vicdanı sızlatmayacak tek yöntem ancak bu olabilir.

 

Banka Borçlarına İlişkin Öneriler:
   İşletme ve kişilerin banka borçlarında çarkların döneceği sürece kadar 6 aylık bir öteleme sağlanmalı, bu öteleme zarfında faizler de bir şekilde silinmelidir. Ayrıca mevcut borçların yeniden yapılandırılması da gündeme gelmeli ve faizler düşürülmelidir.

 

Kredilere İlişkin Öneriler:
   İvedi olarak mikro-küçük-orta boy işletmeler için düşük faizli kredi paketleri hazırlanmalı, faiz oranları uygun olmalı ve bu kredi paketleri bankalar ve kooperatifler üzerinden hayata geçirilmelidir. Bu uygulama, ekonomik yaşamın yeniden başlaması ve çarkların dönmesi açısından zaruridir.

 

Çek Takas İşlemlerine İlişkin Öneriler:
   Sağlıkla ilgili tedbirlerin sürdüğü bu dönemde, çek takas işlemlerinin durdurulması kaçınılmazdır. Dolayısı ile ekonomik işleyiş gözetilerek ve kredilendirme ve yapılandırmaya bağlı olarak, çek takas işlemleri de ele alınmalıdır.
   Elden çek tahsillerinde ise tahsilatın mümkün olmaması halinde çeklerin mühürlenmemesi gerekmektedir.

 

Dezavantajlı Gruplara İlişkin Öneriler:
   Devlet, bu süreçte en dezavantajlı kesimleri (sosyal yardım alanlar, yoksullar, işini kaybeden veya kaybetme riski olanlar) koruyarak ayakta tutmalıdır. Toplumun her kesiminin sağlık hizmetlerine ulaşımını sağlayacak şekilde sağlık harcamaları artırılmalıdır.
   En son olarak bir olanak varsa Türkiye’den veya başka bir kaynaktan sadece “ihtiyaç akçesi” olarak bir miktar talep edilmelidir. Bu ihtiyaç akçesi sürecin beklediğimizden daha uzun olması halinde kullanmak amaçlı olmalıdır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75