banner6

Et fiyatını artıran hayvancılar değil

banner37

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kasapları, fiyatları düşürmek ve et ithalinin önünü açmak için gündem yaratmaya çalışmakla suçladı:

Et fiyatını artıran hayvancılar değil
banner151 banner143

İsmail VOLKAN

Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, et konusunda son günlerde hayvan sayısının yetersiz olduğu iddiasını yalanlarken, kasapların, canlı et fiyatlarını düşürmek ve et ithalinin önünü açmak için gündem yaratmaya çalıştığını iddia etti.

Naimoğulları, kasapların bilinçli olarak halk arasında kaos yaratmaya çalıştığını öne sürerek, hayvan üreticilerine haksızlık yapıldığını kaydetti.

Et fiyatlarını artıranın hayvancılar olmadığını belirten Naimoğluları, kasapların, hayvancılardan, danayı kilosu 11 TL’ye, kuzuyu da kilosu 15 TL’den aldığına işaret etti. Naimoğulları, dananın kilosunun 40 TL, kuzunun da 55- 60 TL civarında halka satıldığına dikkat çekti.

Dünyada ve Avrupa’da kasapların değerlendirme yaparken, satın aldığı canlı etin fiyatının üzerinden 2.2 katı kâr şartı olduğunu belirten Naimoğulları, oysa ülkemizde bunun bu şekilde olmadığını, etin, halka pahalıya satıldığını savundu.

Yem, akaryakıt gibi temel girdilere gelen zamlara rağmen kasapların üreticiden satın aldığı et fiyatlarında çok fazla değişiklik yapılmadığını ifade eden Naimoğulları, 2008 yılı ve 2016 yılları arasında, canlı et fiyatlarında artış yapılmadığını söyledi.

Hayvancılar Birliği Başkanı Naimoğulları, canlı et fiyatlarına bu yıl yapılan zammın da 2, 3 TL civarında olduğunu anlatarak, hayvancıların, vatandaşlarla karşı karşıya getirilmesinin doğru olmadığını belirtti.

“Böyle devam ederse, eti, halka, kendimiz toptan fiyatına satacağız”

Kasapların et ithali ve fiyatları düşürmek için bu tutumunu devam ettirmesi durumunda kendi imkanlarıyla önlemler alacaklarını kaydeden Mustafa Naimoğulları, “Kasapları karşımıza almak istemiyoruz ancak, gerekirse her bölgeye et tanzim satış yeri açıp, toptan fiyatına pazarlayacağız. Kendi etimizi kendimiz dağıtacağız” dedi.

“Mezbaha 3 ay içerisinde açılacak”

Naimoğulları, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) tarafından 6 yıl önce, 6 milyon TL harcanarak yapılan ve yıllardır atıl durumda olan LTB Veteriner Hekim Ali Güçlü Mezbahası’nın açılması konusunda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Mezbaha konusunda LTB ile istişarelerin devam ettiğini anlatan Naimoğulları, belediye ile işbirliği yaparak, mezbahayı birlikte çalıştırmayı hedeflediklerini aktardı.

Canlı hayvanları direkt olarak hayvancıdan kendilerinin alacağını belirten Naimoğulları, satın almak isteyen kasap ve otellere, eti, kendilerinin kredi kartıyla tedarik edeceğini ifade etti.

“Kasaplık hayvan sayısı yeterli, hatta fazla”

Vatandaşların eti Güney Kıbrıs’tan satın almaması için önlemler alınması gerektiğini kaydeden Naimoğulları, ülkemizdeki canlı hayvan sayısının yeterli olduğunu, Veteriner Dairesi’nin bu konuda araştırma yapabileceğini söyledi.

Naimoğulları şöyle devam etti:

“Kasapların isteği satışlar düşsün, hayvanlar elimizde kalsın ve fiyatların düşmesidir. Tüm plan budur. Canlı hayvan fiyatlarını düşürmek ve et ithalinin önünü açmak için kasıtlı yapıyorlar. Hükümetin içinde de birçok siyasi, et ithalini gündeme getirmeye çalışıyor. Ülkemizde canlı hayvan sıkıntısı yoktur. Hatta fazlası vardır. Veteriner Dairesi gerekirse sayabilir.”

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 08:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104