Et satışları yüzde 50 düştü

banner37

Kasaplar, yılbaşından da umduğunu bulamadı; et satışlarının geçtiğimiz yıla oranla yarı yarıya düşmesinden yakındı

Et satışları yüzde 50 düştü
banner90
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“ET ARTIK ZARURİ İHTİYAÇ DEĞİL, LÜKS ”… Kasaplar, geçmiş yıllarla bu yılı kıyaslayarak, eskiden özel günlerde müşterilerine 1 bütün hayvan sattıklarını, gündelik kazançları ile vatandaşların 4-5 kilo et alabildiğini söyledi. Kasaplar, artık vatandaşların yemek yapacakları kişi sayısı kadar pirzola veya şişlik aldıklarını, günlük kazançları ile 1 kilo etin ancak alınabildiğini kaydetti. Halkın, Koronavirüs yüzünden tedirgin olduğunu belirten kasaplar, artık sadece zaruri ihtiyaçlara para ayrıldığını, etin de lüks olduğunu ifade etti.

Yeni yıla Koronavirüs’ün gölgesinde girdik.

Vatandaşlar, yeni yıla evlerinde çekirdek ailesiyle girdi ancak ekonomik koşulların kötü olmasından dolayı da sofralar çok zengin olmadı.

Her yıl yeni sene için yapılan alışverişlere umut bağlayan esnafın, bu yıl Koronavirüs yüzünden hevesi kursağında kaldı. Kasaplar da süreçten olumsuz etkilenen kesimlerden biri oldu.

2020 yılı Koronavirüs yüzünden ekonomik açıdan birçok kesim için zor geçti. Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda kapanan birçok iş yeri uzun bir süre kazanç sağlayamadı. Kapanmaya ek olarak ülkedeki öğrenci, turist ve işçi de ülkesine döndü, azalan nüfus doğrultusunda sektörlerin kazancı da aynı oranda azaldı.

Aynı süreçte dövizin yükselişi, Türk Lirası’nın değer kaybı, borçların ödenememesi, alım gücünün düşmesi, asgari ücretin erimesi gibi etkenler de çarkın dönmemesine ve ülke ekonomisinin günden güne daha kötüye gitmesine sebep oldu.

Sektörlerin bir kısmı biraz olsun satış yapıp kazanç sağlayabilmek için 13’üncü maaşları ve yeni yılı beklerken, birçoğu umduğunu bulamamaktan yakındı.

Kasaplar ise herkesin yeni yılı evde kutlamasına rağmen et satışlarının tatmin edici düzeyde olmadığından yakınarak, geçtiğimiz yılla bu yıl arasında kıyas yaptı ve yüzde 50 civarı iş kayıpları olduğunu vurguladı.

Geçmiş yıllarda, özel günlerde, müşterilerine, 1 bütün hayvan sattıklarını, gündelik kazançları ile vatandaşların 4-5 kilo et alabildiğini söyleyen Kasaplar, artık vatandaşların yemek yapacakları kişi sayısı kadar pirzola veya şiş aldıklarını, günlük kazançları ile 1 kilo etin ancak alınabileceğini kaydetti.

Kasaplar, halkın tedirgin olduğunu belirterek, bu nedenle sadece zaruri ihtiyaçlara para ayırdığını, etin de lüks olduğunu ifade etti.

Bazı kasaplar ise kampanya yaptığını ve kampanyadan dolayı satış yapabildiklerinin altını çizerek, önemli olanın sadece yeni yılda birkaç gün satış yapmak değil, bunu yıla yayabilmek olduğuna dikkat çekti. Kasaplar aylardır kan ağladıklarına dikkat çekti.

Kasaplar ne dedi?

Halil Akbıçak: Satışlar tatmin etmedi

“Yeni yıl arifesinde bile satış pek olmadı. Pahalılıktan ve alım gücünün düşmesinden dolayı maalesef insanlar et alamaz duruma geldi. Ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlar, et yerine tavuk almayı tercih ediyor. Bunların yanında dövizin yükselişi bilindiği üzere hayvan fiyatlarına da yansıdı ve artışın önüne geçilemiyor. Durum böyle olunca hayvandaki fiyat artışı kasaplara da yansıdı, etin fiyatı arttı.

Kasaplar kâr marjını çok düşük tutmak zorunda kalıyor ki dükkanını çevirebilsin. 13 bin TL elektrik parası ödüyorum, personel maaşı derken korkunç giderlerimiz var. İnsanlar yeni yıl evlerinde geçirdi ama bu durum satışlarımıza çok da yansımadı.

Bu yılki yeni yıl satışları ile geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen satışlarımızı kıyaslarsak, yüzde 50 iş kaybımız var. Pandeminin başladığı ilk günden bu güne satışlarımız gerilemeye devam ediyor. Restoranların meyhanelerin eskisi gibi çalışmaması, öğrencinin olmaması, askerin dışarıya eskisi gibi çıkıp restorana uğramaması gibi durumlar da iş kaybımıza büyük etken.”

Ahmet Sarı: Yüzde 50 iş kaybımız var

“Yeni yıl kutlamalarının evde olması kasapların et satışlarına bir miktar yansıdı.

banner134
Asgari ücretin az olması, insanların geçiminin zorlaşması ve alım gücünün düşmesi bütün esnafa yansıdığı gibi kasaplara da yansıyor. Ülkemizde vatandaşların sayısının az olması öğrencinin olmaması da kasapların iş kaybına bir diğer etken.

Bunların yanında umut ettiğimiz işin olmadığını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yılla kıyaslarsak, bugün, geçtiğimiz yılları arıyoruz, çünkü geçen yıldan bu güne yüzde 50 civarı iş kaybımız var.

Vatandaş et fiyatlarının pahalı olmasından şikayetçi ve bu şikayetlerinde de haklılar. Çünkü önceden insanlar bayram, yeni yıl gibi günlerde kilo ile et almak yerine, bir bütün hayvan alır stoklardı, ama bu günlerde artık sayıya göre 10 veya 20 adet pirzola ya da kişi başı birer şiş olacak şekilde alıyor.

Yine geçmişle kıyaslama yapacak olursak eskiden etin kilosu daha ucuzdu ve gündelik kazançla bir vatandaş 4-5 kilo et alırdı, fakat şimdi kazandıkları gündelikle 1 kilo et ancak alabiliyorlar.”

Kürşat Özcanikli: Et lüks oldu

“Bu sene yeni yıl pandemi nedeniyle evde kutandı ama bu durum bizim satışlarımıza yansımadı. Satışlarımızda hareketlilik olmadı. Herkes kazandığı parayı saklama yolunu seçiyor, çünkü Koronavirüs’ün ülkemizde ilk görülmeye başladığı günlerde yaşanan kapanma ve geçim sorunlarını bir kez daha yaşamayı kimse istemiyor. “Kapandık, kapanacağız” korkusu herkeste ve her yerde hakim, bize her uğrayan müşterinin de konuştuğu konu, kapanıp, kapanmayacağımız.

Öte yandan alım gücünün düşmesi de biz kasapların işlerindeki düşüşün en büyük etkenlerinden biri. Bugün 4 kişilik ailenin yiyeceği bir mangal 2 kilo şiş, 2 kilo pirzola aldığınız zaman 500 TL para ödüyorsunuz.

Ülkemizi insanının alışkanlığı olan stokçuluk da ekonomik şartlar yüzünden neredeyse unutuldu. Vatandaş artık sadece zaruri ihtiyaçlarını karşılar duruma geldi ve bu zaruri ihtiyaçlar içine eti koymuyor, et lüks olarak sayılıyor.

Geçtiğimiz yıllarla bu yılı kıyaslarsak yüzde 70 iş kaybımız var. Bunların yanında salhanelerdeki kesimin de geçmiş yıla göre yarı yarıya düştüğünü söylemek mümkün. Biz geçen yıl yeni yıldan önce 4 gün iş yaptık, bu yıl ise daha hiçbir şey yok. Yine geçtiğimiz yıl bayramda seyranda en az 10-12 müşterimiz bütün kuzu alırken, bu sene daha bir tane satmadık.”

Mehmet Kermeoğlu: Ciddi kampanyalar yaptım

“Yeni yıl için et alışverişleri az da olsa oldu. Hükümetin maaşları ödemesiyle de hareketlilik ve canlılık görüldü ama kasapların genel durumuna bu ölçü değildir. Çünkü ben ette çok ciddi kampanyalar yaptım, fiyatlarım uygundur. Her yerde et 95-100 TL’yken ben 80 TL’ye satıyorum. Kısacası işleyen kasaplardan bir tanesiyim. Genele baktığımızda aylardır kan ağlıyoruz. Yeni yıl arifesinde birkaç gün işledik, ama sonrasında 1 ay da iş yapamayacağız.”

Durdu Özdeğirmenci: Sadece yeni yılda iş yapmak yetmez

“Dükkân boş. Biraz hareketlilik var ama öte yandan vatandaşın alım gücünün de düştüğü ortada.

Öte yandan bizim derdimiz sadece yeni yılda satış yapmak değil, önemli olan bütün yılı güzel geçirmek, sadece iki gün iş yapıp ocak, şubat, martta oturmakla önümüzü göremeyiz. 8 ay kan ağladık, 2 gün işleyip geri kalan 10 ayı kan ağlamak iç açıcı değil.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75