Etkisi sınırlı da olsa yapılması gereken buydu

banner37

TC Merkez Bankası15 gün içinde ikinci kez faiz artırımına gitti, iktisat uzmanları 125baz puanlık artışla yüzde 17,75’e çıkan politika faizi konusunda ortak paydada birleşti:

Etkisi sınırlı da olsa yapılması gereken buydu
banner87

Ali ÇATAL

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında sürekli erimesine karşı önlem olarak 15 gün içinde ikinci kez faiz artırımına gitti. Para Piyasası Kurulu (PPK) dünkü toplantısında 23 Mayıs’ta yüzde 13,5’ten, yüzde 16,5’e yükselttiği politika faizini 125 baz puan daha artırarak, yüzde 17,75’e yükseltti.

Murat Çetinkaya başkanlığındaki Ömer Duman, Erkan Kilimci, Emrah Şener ve Murat Uysal’dan oluşan PPK dün aldığı kararla politika faizini beklentilerin üzerinde artırırken, karar sonrasında dolar/TL kuru yüzde 2'nin üzerinde gerileyerek, 4,57'den 4,45'e kadar indi.

Karar sonrasında KKTC serbest piyasasındaki işlemlerde de döviz kurlarında düşme saptandı. Dolar/TL 4,50’ye, Euro/TL 4,32’ye, Sterlin/TL de 6,05’e geriledi.

Para sıkılaştırma politikasına devam

TC Merkez Bankası’nın açıklamasında kararla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

“Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,5’ten yüzde 17,75’e yükseltilmesine karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir.

Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir.

Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

Uzmanlarda “temkinli iyimserlik” hakim

Söz konusu kararı yorumlayan ekonomi, finans ve yatırım uzmanları, kuruldan çıkan kararı genel anlamda olumlu bir hamle olarak yorumlarken; ekonomik durgunluk başta olmak üzere yüksek faizin risklerine karşı uyarıda da bulundular.

Ahmet Melih Karavelioğlu (Albank Ltd. Genel Müdürü):

Merkez Bankası çok doğru bir hamle yaparak artan enflasyon nedeniyle faiz artışını gerçekleştirdi. Piyasa beklentilerinin üzerindeki bu artış, önümüzdeki aylarda yükseliş yaşayacak enflasyon için önceden tedbir olarak görülmeli. Doğru hamle sonrasında kurlar aşağı yönlü tepki verdi. Bu hamleyi Merkez Bankası’nın bağımsızlığını pekiştirecek bir hamle olarak görmek gerekir ve piyasa da zaten öyle gördü.”

Okan Veli Şafaklı (Ekonomist & Akademisyen):

“Olması gereken yaşandı, ki aksi takdirde Türkiye’yle aynı para birimini kullanan ülkemiz ekonomisi de dengesizleşecekti. Ekonomi, belli dinamikler üzerinde duran bir bilimdir ve bu dinamikler de başlıca iki unsur temelinde yükselir; arz-kredi dengesi ve mevduata bağlı yatırımlar. Bunlar arasında bir denge kurulmazsa, para “aynen su gibi” akar ve kendi yolunu, iktisadi çatlaklardan sızarak bulur. Daha doğrusu, bu çatlaklardan “sızarak” ülke dışına kaçar. KKTC özelinde düşündüğümüzde, olası çatlağın çıkacağı yolun Güney Kıbrıs’tan geçeceği öngörüsünde bulunmak da yanlış olmaz. Yani pazar, kesinlikle dengelenmelidir. Türkiye’de enflasyon beklentileri zaten yüksek. Buna bir de ülkenin özgün koşullarına bağlı siyasi gerginlikler ve işletme riskleri de eklenince ortaya değer kaybeden bir TL ve ateşi düşürülmesi gereken döviz kurları çıkıyor. Arz-talep durumu ve enflasyon riski doğrultusunda hareket etmekle mükellef bir Merkez Bankası’nın alması gereken karar da zaten buydu.”

Osman A. Altay (Finans Uzmanı & Akademisyen):

“Doğru yönde bir adım fakat dövizdeki yükselişe ne denli etki eder, o konuda ciddi anlamda şüpheliyim zira dövizdeki yükselişin önü sadece faiz artırımıyla kesilmez, ki TCMB’nin mayıs dahilinde yaptığı bir diğer düzenlemenin etkileri de sınırlı kalmıştı. Alınan bu karar da zaten doları ancak 4,45-4,48 seviyelerine çekebildi. Esas sıkıntı, seçim arifesinde olunduğundan, “moneysupply” dediğimiz para arzının kısılmaması. Bunu hepimiz çok iyi biliyoruz ki seçim dönemlerinde musluklar açılır ve piyasa paraya boğulur. Halbuki ulusal para biriminde gözle görülür bir değer kaybının söz konusu olması durumunda tahvil satarak piyasadan para çekmek gerekir. Faiz oranlarıyla sürekli oynamak ancak sınırlı bir fayda sağlamasının yanı sıra yatırımları da baltalar ve bunun sonucu da ekonomik durgunluk olur. Şunu hepimiz göreceğiz ki dolar kurunda “en iyimser tahminle” doları 4,30 seviyelerini görebileceğiz ve kısa bir süre sonra da resesyona gireceğiz ki faiz makası da kısa ve uzun vadeli enstrümanlar arasında zaten açıldı. En fazla bir yıl içerisinde hem Türkiye’yi hem de bizi ciddi bir ekonomik durgunluk bekliyor. Bunu rahatlıkla savunabilirim ki yüzde 5-6 bandındaki ekonomik büyümeler, dövizin gazını sadece faiz oranlarıyla oynayarak alma çabaları nedeniyle hayal oldu. Dediğim gibi, doğru fakat etkileri sınırlı bir hamle.”

En yüksek faiz veren 4’ncü ülke

TC Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun dünkü kararı sonrası Türkiye dünyada en yüksek faizi veren dördüncü ülke konumuna yükseldi.

Dünyada en yüksek faiz veren ülkeler sıralamasında yüzde 40 ile Arjantin ilk sırada, bu ülkeyi yüzde 20 ile Venezuela ve yüzde 18 ile İran izliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2018, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER