banner6

Euro 18,56 liradan, sterlin 21,61 liradan işlem görüyor

banner37

KKTC’de serbest piyasada euro 18,56 liradan, sterlin 21,61 liradan işlem görüyor.

Euro 18,56 liradan, sterlin 21,61 liradan işlem görüyor
banner99

KKTC’de serbest piyasada euro 18,56 liradan, sterlin 21,61 liradan işlem görüyor.

KKM, kur korumalı diyen de var, kur garantisi diyen de. Dövize gitmesin diye mevduat faizinin farkını devletin ödediği bir sistemde amaç kurda stabilizasyonu sağlamaktı. Son dönemde sağlandı gibi de duruyor. 18,60 üzerine kısa geziler düzenleyen dolar/TL 18,58-18,61 bandında uzun zamandır seyrediyor. Ancak bu seyir müdahale ile yapay olurken rezervlerden yediği gibi KKM'nin cazibesinden de yiyor. Bu da kur getirisi için KKM'de bulunan yatırımcının yeniden dövize dönmesi tehlikesi taşıyor. Bu tehlikenin de sonunda kur ataklarıyla geçen yılın travması bulunuyor. Kur ataklarının da yeniden enflasyonu tetikleme tehlikesi görülüyor. Kısaca uzmanlar dolardaki seyrin daha ne kadar sakin gideceğinden, KKM'de ne olacağına, çıkan paranın nereye akacağından, devletin kasasından para sahiplerine ekstra ödenene kadar tüm faktörleri tartışıyor. Doların yükselmemesi için açıklanan KKM, dolar yükselmezse yeni tetik mi olacak?

1,5 trilyon TL=80 milyar dolar dövize döner mi?

Aralık 2021'de kurda atakların önüne geçmek amacıyla açıklanan kur korumalı mevduat (KKM) sistemi, Merkez Bankası'nın piyasalara örtülü müdahalesi için ekonomistler tarafından “arka kapı” satışları olarak nitelendirilen yöntemle birlikte kurun baskılanmasıyla cazibesini yitirmeye başladı.  

KKM hesaplarında biriken yaklaşık 1.5 trilyon TL'lik (yaklaşık 80 milyar dolar) dövize endeksli birikimin yeniden dövize dönerek talep yaratmasıyla kurlarda artışı tetiklemesi korkusu başladı.

"Tasarruf sahipleri enflasyona karşı korumasız, risk almayı sevmeyen yatırımcılar mevduata alternatif olarak borsayı görmeyecek."

Bankacılık uzmanı ekonomist Erol Taşdelen, KKM'nin bir sistem olarak dövize talebi engellediği söyleminin somut bir tabanı olmadığına değinerek, KKM'nin açıklanırken, asıl amacının dövizden TL'ye dönüş olduğunu vurguladı.

Bu kısmı Merkez Bankası'nın karşıladığını belirten Taşdelen, ilk açıklamada TL'den KKM'ye geçiş olmadığını, sonra talebin TL'den geldiği görülerek, geri adım atılamamasıyla sorunun başladığını belirtti. 

Burada farkın Hazine üzerine kaldığına değinen uzman, ekonomistlerin aslen bu duruma karşı olduğunu da belirtti. Hazine’nin gelirinin vergi olduğunu ve bu kaynağın varlıklı insanların cebine gittiğini, bunun da plansız bir politika olarak 2022 bütçesinde yeri olmadığını hatırlattı. Taşdelen, sözlerini şöyle sürdürdü:

2021 Aralık ayında Meclis’in onayladığı bütçede KKM'nin adı bile geçmiyor. Demek ki spontane gelişti.

 

Bir yandan da KKM'de son dönemde dolarTL'nin 18,60 seviyelerinde sabit kalmasıyla çıkıştan korkulurken, bankalar da buna önlem almaya çalışıyor.

Geçen hafta bir bankanın mevduat faizinde 3 günlük kampanyaya girerek, 10 bin TL ve üzeri TL mevduatlarda faiz oranını yüzde 29'a çıkardığı görüldü.

Diğer bankaların bu şekilde kampanya yolunu seçip seçmeyecekleriyse henüz bilinmiyor. 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104