Euro 5 lirayı geçti

banner37

Dolar ve Euro dün öğle saatlerine doğru hareketlenerek yeni tarihi zirvelerine ulaştı. Euro ilk kez 5 lirayı geçerken, dolar da 4,07’nin üzerini gördü.

banner87
Euro 5 lirayı geçti
banner90
banner99

REKOR ÜSTÜNE REKOR... Dolar, Euro ve sterlin tarihi zirvelerini görürken, Euro dün öğle saatlerinde 5 liranın üzerine çıktı, dolar ise 4.0755 seviyesine ulaşarak rekor tazeledi. Sterlin de 5,7380 lira ile tarihi seviyesini gördü. Bu durum özellikle TL ödenip; dolar, sterlin ya da Euro borcu bulunan vatandaşlara büyük bir şok yaşattı.

Hareketli bir gün geçiren döviz piyasalarında rekorlar üst üste geldi. Dolar, Euro ve sterlin tarihi zirvelerini görürken, Euro dün öğle saatlerinde 5 liranın üzerine çıktı. Dolar ise 4.0755 seviyesine ulaşarak rekor tazeledi. Sterlin de 5,7380 lira ile tarihi seviyesini gördü.

Türk Lirası’nın dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı ülkede maaşı TL olup, döviz borcu bulunan vatandaşlara büyük bir şok yaşattı.

TL’nin son 5 yıl içindeki değer kaybı nedeniyle ceplerindeki para iyice eriyen vatandaşlar, dolar, sterlin ve Euro’nun daha da değer kazanmasından endişe ediyor.

Jeopolitik riskler artıyor

Analistlere göre, Suriye’de ABD ve Rusya’nın karşı karşıya gelmesi jeopolitik riskleri tekrar gündemin ön sıralarına getirirken, yurtdışı borsalardaki pozitif eğilime karşın gerginliğin artması TL varlıklar üzerinde ekstra negatif baskıya neden olabilir.

Jeopolitik gerginlikle birlikte Rus Rublesi’nde yüzde 2 üzerinde değer kayıpları oluşurken, Rusya borsa endeksleri yüzde 9-11 arasında sert satışlar var. Suriye’deki pozisyonu nedeniyle bu Jeopolitik riskin tırmanması durumunda yurtiçi piyasalarda ciddi negatif baskı oluşma riski bulunuyor.

 

Faizlerde yükseliş sürüyor

Son dönemde sert yükseliş eğiliminde olan tahvil faizlerinde de geçen hafta başında gözlenen sakin seyrin ardından haftanın son iki gününde sert yükseliş yaşandı.

Bir önceki haftayı yüzde 12.49 seviyesinden kapatan 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi Cuma günü yüzde 13.32’ye kadar yükseldikten sonra spot piyasada ortalama yüzde 13.23, valörde son işlemde yüzde 13.07 seviyesindeydi.

Böylece bir haftalık süreçte 10 yıllık gösterge tahvilin faizinde yaşanan yükseliş 83 baz puanı buldu.

İki yıllık gösterge olan 13 Kasım 2019 itfalı tahvilin bileşik faizi ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 14.52, valörde son işlemde yüzde 14.39 oldu.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2018, 09:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75