Euro 5.90'ı aştı

banner37

ABD'nin yaptırım haberiyle psikolojik seviye olan 5'i aşan dolar/TL bugün de 5.07 ile rekor tazeledi

Euro 5.90'ı aştı

ABD, rahip Brunson davası nedeniyle 2 Türk Bakana dün akşam yaptırım açıkladı.

Beyaz Saray, rahip Brunson davasıyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım uygulama kararı aldı.

Haber sonrası dolar saat 20.30'da 5.0157'ye kadar yükselerek tarihi rekor seviyeye çıktı. Kur, bugüne hafif gerilemeyle başlamasının ardından yeniden yükselişe geçti ve 5.0726 ile rekor tazeledi, Euro da 5.90'ı aştı. 

TL yılbaşından beri % 24.83 değer kaybederek Arjantin pesosundan sonra en çok değer kaybeden para birimi oldu. Lira'nın 1 yıllık kaybı %30 oldu.

Doların yaptırım haberine ilk tepkisi 
 

REKOR SONRASI BEKLENTİ NE YÖNDE? 

Işık FX Genel Müdürü Veli Kocatürk Lira'da çok pozitif ayrışma beklemediğini belirterek şu açıklamayı yaptı; "hala piyasalarda ekonomik olarak ne gibi yaptırım olabilir beklentisi var, bu da tedirginliği artırıyor ve kurun 4.90'a gerilemesini engelliyor.

Çok ciddi oynaklık var, bu devam edecek..Kurda 5 kapısı aralandı, eğer haber akışında pozitif söylem gelmezse 5.02'ye, sonrasında 5.09'a doğru hareket görebiliriz. 

Haber akışı yumuşar, pozitif bir açıklama olursa o zaman 4.95 ve yeniden 4.92'ye düşüş olabilir." değerlendirmesin i yaptı. 

FED 

Dün akşamın yoğun gündeminde Fed de yer aldı. ABD Merkez Bankası bu ayki toplantısında faiz oranlarını beklendiği gibi dğeiştirmeyerek % 1,75-2,00 aralığında tuttu. 

Bildiride, kademeli ek faiz artırımları devam edecek sinyali verildi. Açıklamada ayrıca istihdam artışı ve ekonomik aktivitenin 'güçlü' olduğuna vurgu yapıldı. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER