banner6

Evcil dost 'sosyete' oldu

banner37

Evcil hayvan beslemek, yurt dışından ithal edilen özel mamalar, vitaminler, şampuanlar ve veteriner masrafları hesaplanınca oldukça pahalıya mal oluyor. Hayvan severlere göre, “Avrupa usulü” kedi ve köpek beslemenin faturası iyice ağırlaştı

Evcil dost 'sosyete' oldu
banner8

Ali CANSU

Evcil hayvan beslemek, yurtdışından ithal edilen özel mamalar, vitaminler, şampuanlar ve veteriner masrafları hesaplanınca oldukça pahalıya mal oluyor. Hayvan severlere göre, “Avrupa usulü” kedi ve köpek beslemenin faturası iyice ağırlaşırken, “artık sosyete işi” oldu. Özellikle birçok ailede çocuklarının da sevgisi ile kedi ve köpek besleme alışkanlığı son yıllarda arttı. Ancak, buna rağmen yeni doğmuş birçok hayvanın ıssız ovalarda terk edildiği de dikkat çekiyor.

Hayvan severlere göre, her geçen gün artan masraflara bakılınca kuş beslemek, diğer evcil hayvanları beslemekten çok daha ekonomik. Buna rağmen, “gerçek dost”larımız her geçen gün yuva bulmakta zorlanmıyor.

Köpeklere yılda 2-4 bin TL

Veteriner masrafları dahil bir köpeğin bakımı yılda bin 900 ile 3 bin 558 TL’ye mal olurken, kedi beslemek biraz daha ucuz. Bir kedinin aşırıya kaçmayan yıllık maliyeti bin 75 ile bin 284 TL arasında değişiyor.

Ülkemizde bir yavru veya büyük köpeğin 650 ile bin 500 TL arasında satıldığı düşünülürse yıllık bakımı da buna eklendiği zaman fatura kabarıyor.

Bir köpeğin sağlık bakımları hariç yıllık masrafı 977 ile 2 bin 628 TL’yi bulurken buna bir de rutin aşıları ve muayene ücretleri olan 930 TL eklenince en düşük rakam bin 900 TL’yi aşarken, tavan maliyet de 3 bin 558 TL’ye ulaşıyor. Bu masraflara köpeğin bir yılda hasta olması durumunda alınacak muayene ve diğer ücretler dahil değil. Ayrıca, köpekler için açılan pahalı özel okulların da bulunduğunu ve bunlara olan rağbetin giderek arttığını söylemekte fayda var.

Kediler daha ucuz

Birçok evde “lüks” bir yaşam süren can dostlarımız kedi, köpek ve kuşların artık mamaları, vitaminleri, şampuanları, gözlerini silmek için özel ilaçları yanında banyoları bile var. Hatta hayvanların ev dışında “tuvaletlerini” yapmalarını sağlayan özel eğitim damlaları da piyasamızda mevcut. Ama kediniz ev kedisi ise kendisine ev içi tuvalet yapmanız da mümkün. Balkon veya başka bir uygun yere koyacağınız özel kap veya bir leğen bu iş için elverişli olabilir. Ancak, tuvalet içinde kullanacağınız kumun torbası tam 20 TL. Kediniz çok çişli değilse mesele yok, ama sık sık ihtiyaç giderme alışkanlığı varsa, bir aylık tuvalet masrafı 40 TL’yi buluyor.

Kedilerin bir aileye yılık maliyeti bin TL. Veteriner masrafı muayene ve parazitler de eklendiği zaman fiyat 500 ile bin 200 TL arasında değişiyor. Tabi ki başka hastalıklar yaşanmaması halinde.

En ucuz evcil hayvanlarımız ise kuşlar. Kuşların yıllık masrafı 240 TL gibi bir rakam. Bu rakamın içerisinde yem, vitamin, mantar kremi yer alıyor.

Her bütçeye göre ürün mevcut

banner134

Piyasada, değişik renklerde, fiyatlarda hayvan mamaları var. İngiltere ve diğer Batı ülkelerinden ithal edilen bu mamaların fiyatları 18 TL ile 330 TL arasında değişiyor. Mama yemeye alışan bir hayvan için ayrılması gereken aylık 20 ile 300 TL arasında değişiyor.

Hayvanların yumuşak tüylü ve temiz olmasını sağlayan şampuanların fiyatları 15 ile 35 TL arasında değişiyor. Vitaminlerin ve tüylerinin canlı görünmesini ve dökülmemesini sağlayacak tabletler ise 60 TL.

Mama kabı, tasma, parazit ilaçları, iğneler ve diğer klasik ihtiyaçları da hesaba katarsak “Avrupa usulü” hayvan beslemenin ne kadar lüks olduğu daha iyi ortaya çıkıyor.

Kuşlarda ise durum biraz daha farklı. Bir kuş kafesi 20 ile 950 TL arasında değişiyor. Kuşlarımıza aldığımız bir paket yem iki ayda tükenirken, kedi ve köpeklerde bu oran günde 3 konserve verildiği düşünülürse, aylık 90 konserveyi buluyor. Bir paket kuru mama ise bir ay gidiyor.

Veterinerler uyarıyor!

Bu arada, uzman veterinerler, özel kedi ve köpek mamalarının “tek yönlü beslenme”ye neden olduğunu ve hayvanların zaman içerisinde bu olaydan zarar gördüğünü belirtiyor.

Kedi ve köpek mamalarının zamanla hayvanlar üzerinde alışkanlık yarattığını söyleyen veterinerler, şu uyarıyı yapıyor:

“Kedi ve köpek mamaları özel soslarla ve etle hazırlandığı için hayvanlara cazip geliyor. Ancak, tek yönlü besin maddeleri içeren bu mamalar, çeşitli sakıncaları da beraberinde getiriyor. Bu mamaları sürekli olarak kullanan hayvanlar sık sık kabız (bağırsak tıkanması) oluyor.”

Veterinerler, hayvan severlerden mamaların son kullanım tarihini kontrol etmesini de isterken, kullanım tarihi geçmiş mamaların zehirlenmeye veya ölüme yol açacağına işaret ediyor.

Kuşlarda ise durum biraz daha değişik. Kuşların iki kapı arası esen rüzgarda bırakılmamasını öneren veterinerler, özellikle aşırı sıcaklarda üzerlerine biraz su püskürtülmesinin hayvanı rahatlatacağını belirtiyorlar. Uzmanlar, özellikle muhabbet kuşlarının kafeslerinden alınırken göğüs bölümünün fazla sıkılması durumunda kalbinin duracağını belirterek, bu konuda vatandaşların daha dikkatli olmasını istedi. Ülkemizde kuşlarda en fazla görülen rahatsızlığın güneş çarpması olduğunu anlatan veterinerler, özellikle yaz aylarında kuşların güneşin altında bırakılmaması gerektiğini kaydediyor.

Hayvan severler memnun

Evlerinde kedi ve köpek besleyenler ise hayatlarından memnun. Geçmiş yıllara oranla, çok sevdikleri hayvanları için piyasada her şeyin var olduğunu söyleyen hayvan severler, “Artık, hayvanlarımız daha temiz olacak, daha iyi beslenecek. Sürekli olarak kemik ve yemek artıklarıyla kedi ve köpek beslemek imkansız. Şimdi en yakın bakkal veya marketlerden mama satın alabiliyor, maddi durumumuza göre hayvanlarımıza en iyisini sunmaya çalışıyoruz” diyorlar.

Derneğin çabaları destek bekliyor

Caddelerde volta atan ve çok sayıda kişiye korkulu anlar yaşatan başıboş köpeklere Kıbrıs Türk Hayvanları Koruma Derneği sahip çıkıyor. Ancak, bu hayvanların yiyecek, içecek masraflarını karşılamak, sadece havyan sever vatandaşların yardımlarıyla mümkün olabiliyor. Yaşamlarını evlerde sürdürenlerin ise durumu bambaşka.

Evlerinde kedi ve köpek besleyenler, yavaş yavaş özel mamalara yöneliyor. Kemik ve yemek artıkları, yerini bol etli, soslu mamalara bırakıyor. Kedi ve köpekler için ithal edilen bu mamalar, hayvanlarda alışkanlık yaratırken, hayvan severlerin cebinden çıkan paranın miktarı her ay artış gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104