banner6

Exxon Mobil'in önceliği terminal

banner37

Exxon Mobil CEO’su Varnavas Theodosiu, şirketin öncelikleri arasında şartların uygun olması durumunda doğalgaz sıvılaştırma terminali kurmak olduğunu belirtti.

Exxon Mobil'in önceliği terminal
banner151

Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki 10’uncu parselin ruhsatına sahip olan Exxon Mobil’in CEO’su Varnavas Theodosiu, Fileleftheros gazetesine konuştu.

Gazeteye göre Theodosiu, stratejik ortakları Qatar Petroleum ile öncekileri arasında, Güney Kıbrıs’ta doğalgaz sıvılaştırma terminali inşa etmek bulunduğunu belirtti.

Bunun bazı önkoşullara bağlı olduğunu söyleyen Theodosiu, 2018 yılının ikinci yarısında yapılacak sondajda yeterli miktarda rezerv bulması durumunda, terminalin birinci öncelikleri olacağını söyledi.

Güney Kıbrıs’ın enerji kavşağı olabilmesi için iki kritere işaret eden Theodosiu, ilkinin, kendi altyapılarını yapacak kadar doğalgaz bulması, ikincisinin de bölgede hizmet tedariki sağlanması olduğunu belirtti.

Doğalgazın keşfedildiği andan itibaren bundan yararlanılabilir olmasına kadar geçen süreden de söz eden Theodosiu, bunun, bugün bulup yarın değerlendirilecek bir şey olmadığını belirterek, altyapıyı kurmak için 4-5 yıl gerektiğini, ancak bu altyapının 5 yıl için değil, 30-40 yıl için olduğunu söyledi.

Amerikan şirket uçuş izni istiyor

Öte yandan Alithia gazetesi, Amerikan şirketin, Mart ayında, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde araştırma ve sondaj yapmaya yönelik ruhsatlara sahip olan şirketlerin platformlarına helikopterle malzeme ve personel taşımak için uçuş yapma başvurusunda bulunduğunu yazdı.

Habere göre, Rum Sivil Havacılık Dairesi hala, şirketin başvurusunu inceliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 16:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner110