Faiz düzenlemesi TL’ye yaramadı

banner37

TCMB’nin TL swap faizini düşürmesi ve ABD-Çin arasındaki gerilimin azalmasıyla Dolar Endeksi’nde yaşanan ciddi yükselme, dolar/TL paritesini yine 6,06 bandına getirdi

Faiz düzenlemesi TL’ye yaramadı
banner99

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Türk lirası (TL) swap faizini yüzde 25,5’ten yüzde 24’e düşürmesi ve 9 Mayıs’ta ara verdiği haftalık repo ihalesini açması ile TL, döviz karşısında düşüş yaşadı. Gün başında 6,0 seviyesinin altını gören dolar/TL kuru, TCMB kararı sonrası 6,09 seviyesine yükseldi ve son saatlerde 6,05 üzerinde işlem görüyordu.

   Gelişen ülke paralarında önceki gün yükseliş yaşanmış, dolar ise haftanın son işlem gününe göre düşüş yaşamıştı fakat TL varlıklar da piyasalara uyumlu fiyatlanmıştı. Dün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dolar Endeksi deki yükselişle gelişen ülke paralarında düşüş yaşanırken TL, merkez sonrası dolar karşısında yüzde 1’e yakın değer kaybetmesinin ardından son saatte yüzde 0,60 negatif bölgede işlem görüyordu.

Piyasalarda dün neler yaşandı?

Gelişen ülke paralarında dün TL, Polonya zlotisi ve Güney Afrika randı en çok değer kaybedenler olurken ruble ise pozitif ayrışıyor. Türkiye içinde tüketici güveni mayısta önceki aya göre yüzde 13 azalarak 55,3 seviyesine geriledi. Endekste yaşanan düşüş 2008 sonrası en düşük seviye olurken seçimlere dair belirsizlik ise sektörlerin tedirginliğinin sürdüğüne işaret ediyor.OECD, Türkiye'nin 2019 yılı GSYİH beklentisini yüzde -1,8'den yüzde -2,6'ya düşürdü. Kurum, 2020 yılı beklentisini de yüzde 3,2'den yüzde 1,6'ya indirdi.

   Yatay seyirle önceki günü kapatan BIST 100,düne yüzde 0,20 artışla 86.943 puanda başladıancak günün devamında yönünü aşağı çeviren endeks 85.090 puan seviyesine gerileyerek yıl içi en düşük seviyeyi gördü. Endekste 17 Ağustos’ta görülen 84.500 puan en yakın destek seviyesi olarak izleniyor ve bu desteğin kırılması durumunda BIST 100 30 Ocak 2017 sonrası en düşük seviyeye gerileyecek. 84.500 puan desteğinin korunması ile alımlarda ise toparlanmada 88.500 puan izlenecek.

Küresel piyasalarda ABD ve Çin arasındaki ticaret yaptırımları ile yaşanan sert satışlar, önceki gün ABD’nin Huawei şirketine yaptırımlarına 90 günlük bir geçiş dönemi sağlaması ile bir miktar azalmış ve iki ülkenin anlaşma sağlayabileceği olasılığı tekrar canlanmıştı.

Dolar endeksi zirve yaptı

   En düşük seviyesi 2019 yılı içinde 95,0 ile 10 Ocak’ta gören ABD Dolar Endeksi ,şubat periyoduna 95,57 seviyesinde başladı ve aylık bazda üst üste 3 ay yükseliş yaşadı.26 Nisan’da 98,35 seviyesine çıkarak 16 Mayıs 2018 sonrası en yüksek seviyeyi gören endeks, mayıs döneminde en düşük 97,0 seviyesini gördü.Geçen hafta ABD ve Çin arasındaki yaptırımların tekrarlanması ve hisselerden tahvillere yönelim ile tekrar yükselişe geçen endeks, yeni haftaya 98,0 seviyesinde başladı. Önceki gün hafif gerilemenin ardından dün 98,15’e çıkarak 26 Nisan sonrası kayıplarını sildi.

banner134
ABD’de mayıs içinde açıklanan en önemli verilere baktığımızda tarım dışı istihdam, işsizlik oranı ve saatlik ücretler beklentileri aştı, ancak bu dönemde geçici işe alımların etkisi yüksek olduğu için veri çok etki sağlayamadı. Konut ve inşaat sektöründe son ayda yükseliş yaşanırken fabrika siparişleri, ADP özel sektör istihdam ve hizmet PMI beklentileri aştı. Üretim ve devamlılığın en önemli göstergelerinden olan ISM imalat ve ISM imalat dışı PMI ise beklenti altında kalırken ÜFE ve TÜFE ise istenen artışı gösteremedi.

Önemli ekonomilerdeki yavaşlamaya karşın ABD’nin pozitif ayrışması ve risk iştahındaki azalma doların son haftada güçlenmesini sağlarken DXY de ay başındaki kayıplarını sildi.Haftanın 2. işlem gününde dolar, önemli paralardan euro karşısında 1,1140’a sterlin karşısında 1,2685’e ve Japon yeni karşısında da 110,50’ye yükselirken gelişen ülke paraları karşısında da yükselişini koruyor.

BDDK: Yüksek frekanslı işlemler gözlemledik

   Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), döviz piyasalarında oynaklık dönemlerinde bazı hesap sahiplerinin gün içi yüksek frekanslı alım satım işlemleri gerçekleştirdiklerinin gözlendiğini belirterek, gerçek kişilerin 100.000 dolar üzeri döviz alımlarında bir iş günü valör uygulanması kararının bunun üzerine alındığını açıkladı.BDDK'den yapılan yazılı açıklamada, son dönemlerde manipülasyon amaçlı spekülatif işlemler ile döviz piyasalarında istikrarsızlık oluşturulduğu belirtilerek, bu durumun da bankacılık sistemi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabildiği belirtildi.

Açıklamada söz konusu döviz alım işlemlerinde dövizin ilgili gerçek kişinin hesabına aktarılmasının ve kullanıma açılmasının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesi hususunda dün karar alındığı belirtilerek, "Karar... sadece gerçek kişilerin gün içinde satın alacağı 100.000 dolar ve üzerinde (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) döviz (efektif dahil) alım işlemlerini kapsamaktadır" denildi.Açıklamada "Sadece dövizin ilgilinin hesabına aktarılmasının ve kullanıma açılmasının/fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesini gerektirmektedir" denilerek şu ifadelere yer verildi:

"Sadece reel döviz ihtiyacı olmadığı düşünülen gerçek kişilerin gün içinde birden çok kez döviz alım-satım yaparak piyasa yapısallarında meydana getirdiği gereksiz ve haksız bozulmayı önlemeyi amaçlamaktadır. Reel döviz talebi olan tüzel kişilere ve 100,000 dolardan (veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutar) az efektif dahil döviz talebi olan gerçek kişilere yönelik hiçbir kısıtlama içermemektedir."

Direnç ve destek seviyeleri

6,0268 ana destek seviyesi üzerinde düne alıcılı bir seyirle giriş yapan dolar/TL kurunun, bu ana destek seviyesi üzerinde kalmaya devam ettiği sürece yukarı yönlü potansiyelin korunduğunu hatırlatmakta fayda gören uzmanlar, alıcılı seyrin devam etmesi durumunda 6,1328 direncini yakından takip edeceğimizi belirtiyor.

Bu seviyenin aşılması durumunda ise 6,2134 ve 6.2330 dirençlerinin karşımıza çıkabileceğini ancak kurda geri çekilmelerin görülmesi durumunda da 6,0268 ana destek seviyesini yakından takip edeceğimizi bildiren ekonomistler, bu seviyenin kırılması durumunda ise 5,9596 desteğinin gündeme gelebileceğini belirtiyor. Buna göre destek 6,0268–5,9596–5,8715; direnç ise 6,1328–6,2134–6,2330 bandında kayıtlara geçiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75