Faiz pas geçildi döviz geriledi

banner37

TCMB, piyasaların merakla beklediği PPK toplantısında politika faizini stabil bıraktı; karar sonrası KKTC’de döviz kurlarında gerileme yaşandı

Faiz pas geçildi döviz geriledi
banner90
banner99

Ali ÇATAL

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), dün yılın sekizinci toplantısını gerçekleştirdi.

   Merkez, politika faizi olan bir haftalık repo faizini yüzde 8,25'te sabit tuttu. Uzmanlara göre TCMB, bu eylemiyle 'mevcut sıkılaştırma yönetimi' ile yola devam edileceği mesajını verdi.

   Bu gelişmelerin KKTC serbest piyasalarına yansıması da olumlu oldu ve bütün kurlarda gerileme kaydedildi. Böylelikle, dövizde 29 Temmuz’dan bu yana yaşanan yükseliş, hafta kapanışına taşınmadı.

   Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dünkü kapanış itibarıyla Amerikan Doları 7,5284 TL’den 7,3491 TL’ye, Euro 8,9926 TL’den 8,9198 TL’ye ve İngiliz Sterlini de 9,9564 TL’den 9.8878 TL’ye düştü.

   Türkiye Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, "Salgına bağlı birim maliyet artışlarına ilave olarak döviz kuru ve kredilerde yaşanan gelişmeler talep yönlü dezenflasyonist etkileri sınırlamakta ve çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir" ifadeleri kullanıldı.

   Söz konusu açıklamada, ayrıca, "Arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörülmektedir. Salgının ilerleyişine bağlı olarak iç ve dış talep koşullarının seyrine dair belirsizlikler önemini korumaktadır. Bu çerçevede politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verilmiştir" açıklaması da yapıldı.

‘Zorunlu karşılık’ oranları artırıldı

   Öte yandan, TCMB, reel kredi büyümesi koşullarını sağlayan bankalar için Türk Lirası ve yabancı para zorunlu karşılık oranlarının artırılmasına karar verdi. Alınan kararlarla piyasadan yaklaşık 17 milyar TL ve 8.5 milyar dolar karşılığı döviz ve altın cinsinden likiditenin çekilmesi bekleniyor.

   Merkez Bankası kararı sonrasında Türkiye serbest piyasalarında dolar/TL paritesi 7,34'ler bandında hareket ederken, Euro/TL kuru ise 8.69'lardan fiyatlandı.

   Borsa İstanbul BİST 100 endeksi ise önce 1.120 puandan 1.115 puana çekildi, ardından 1.126,80 puanla üç haftanın en yüksek kapanışına imza attı.

Politika faizi stabil tutuldu

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından faiz oranlarına ilişkin dün yapılan duyuruda, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu’nun (PPK), bir hafta vadeli repo ihale veya politika faizinin yüzde 8,25 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

   Duyuruda, küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizliklerin yüksek seyrettiği belirtildi.

   Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürdüğü aktarılan duyuruda, salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturulan küresel etkilerin yakından takip edildiği de vurgulandı.

   Duyuruda, şu değerlendirmelere yer verildi:"İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazanmaktadır. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkıda bulunmuştur.

   Son dönemde ticari kredilerde normalleşme eğilimi gözlenirken, bireysel krediler güçlü seyretmiştir. Ertelenmiş talebe ve salgın tedbirleri kapsamında uygulanan likidite ve kredi politikalarına bağlı olarak ithalatta gözlenen canlanmanın, bu politika tedbirlerinin kademeli olarak azaltılmasıyla dengelenmesi beklenmektedir. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme başlamıştır.

   Mal ihracatındaki toparlanma, emtia fiyatlarının görece düşük seviyeleri ve reel kur düzeyi önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir."

                                                                              

"Talep koşullarının seyrine dair belirsizlik önemli"

   Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörüldüğü belirtilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

   "Salgın dönemine özgü finansal düzenlemelerin kademeli olarak normalleştirilmesi ve son dönemde likidite yönetimi kapsamında atılan sıkılaştırma adımlarının, makrofinansal istikrarı destekleyeceği değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, salgının ilerleyişine bağlı olarak iç ve dış talep koşullarının seyrine dair belirsizlikler önemini korumaktadır.

   Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar vermiştir. Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir.

   Bu çerçevede, parasal duruş ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası, fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

   Duyuruda, açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin,kurulun geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği aktarılarak, PPK toplantı özetinin beş iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75