Fed faiz kararını açıkladı

banner37

ABD Merkez Bankası (Fed) FMOC toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka varlık alımlarını azaltmaya ekim ayında başlayacak

Fed faiz kararını açıkladı
banner90
banner8

Fed, FMOC toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, zayıf enflasyona rağmen yıl sonuna kadar bir faiz artırımı daha yapmayı beklediğinin sinyalini verdi. Banka beklendiği gibi faizleri yüzde 1.00 - yüzde 1.25 aralığında sabit bıraktı.

Fed'in FOMC toplantısının ardından yayınlanan yeni ekonomik projeksiyonları da 16 Fedyetkilisinden 11'inin federal fon faiz oranı için 2017 sonuna kadar "uygun" seviyeyi yüzde 1,25-1,50 aralığında gördüklerini ortaya koydu.

Bu cari faiz oranının 25 baz puan üzerine işaret ediyor.

banner134
FOMC açıklamasında, "İstihdam piyasası güçlenmeye devam etti, ekonomik aktivite yıl başından bu yana ılımlı şekilde artıyor. Ekonomik görünüm için kısa vadeli riskler "aşağı yukarı dengeli" olmaya devam ediyor. Ancak enflasyon yakından izleniyor" denildi.

VARLIK ALIMLARINI AZALTMAYA EKİM AYINDA BAŞLAYACAK

Fed ayrıca 4,2 trilyon dolar seviyesine ulaşan ABD Hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymetleri azaltamaya Ekim ayında başlayacak. Fed varlık alımını azaltmaya vadesi gelen menkul kıymetlerden gelen geliri yeniden yatırama yönlendirmeyi her ay 10 milyar dolarazaltarak başlayacak.

Yeniden yatırıma getirilen sınır 50 milyar dolara ulaşana kadar her 3 ayda bir 10 milyar dolar artırılacak. Varlık alımı azaltımı bilanço büyüklüğü önümüzdeki yıllarda 1 trilyon dolara düşene kadar devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2017, 22:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75