Fed’in faiz kararı piyasaları şekillendirecek

banner37

‘Yaptırım’ haberleriyle 5,91 bandını test eden dolar/TL paritesi, risk iştahındaki değişimle 5,85 seviyesine indi; Euro ve sterlin ise yükseldi

banner87
Fed’in faiz kararı piyasaları şekillendirecek
banner90
banner99

Federal Açık Piyasa Komitesi/The Federal Open Market Committee (FOMC) öncesi ABD Dolar Endeksi, 97,50 seviyesinde hafif aşağı yönlü fiyatlanırken; yaptırım haberleri ile dün gün başında 5,9180’e yükselen dolar/TL kuru, piyasaların son saatinde 5,83’ten işlem görüyordu.

Dolar/TL, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)ile Türkiye ilişkilerine yönelik endişelerle düne sert bir yükselişle 5,9250'yi test ederek başladıktan sonra gün içinde genel olarak aşağı yönlü bir seyir izleyerek günü 5,83 civarında tamamladı. KKTC serbest piyasalarında ise dün dolar 5,86; Euro 6,57; sterlin de 7,39 TL’den fiyatlandı. Uzmanlara göre piyasa kapanışı sonrası ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıklayacağı faiz kararı, küresel piyasalarda yön belirleyici olarak izlenecek.

Moody's 18 Türk bankasının notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Investors Service ise 18 Türk bankasının kredi notunu dün itibarıyla düşürdü. Görünüm ise negatif kaldı. Açıklamada, “Not indirimi esas itibariyle ülkenin dış kırılganlığının önemli derecede artarak bankaları, yatırımcı güveni ve mudi davranışındaki ani değişikliklere karşı daha fazla riske maruz bırakması, hükümetin mudilerin yabancı para erişiminin sınırlandırmasını da içerebilecek, daha fazla uç önlem alması riskinin artması, faaliyet ortamının daha da bozularak bankaların ödeme gücü göstergelerinde zayıflamaya neden olmasını yansıtıyor” ifadelerine yer verildi.

Negatif görünümün, “ülke notundaki negatif görünüme uyumu olarak, sermaye kontrolü ihtimalinin daha da artması riskini yansıttığı” da ayrıca belirtildi. Kredi derecelendirme kuruluşu Türkiye'nin Makro Profili'ni “Zayıf-”den “Çok Zayıf+”ya indirdi. Moody's, 14 Haziran'da Türkiye'nin ülke notunu Ba3'ten B1'e indirmiş, görünümü negatif bırakmıştı. Moody's, Akbank, Şekerbank, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası olmak üzere beş Türk bankasının İpotek Teminatlı Menkul Kıymet (İTMK) notunu düşürdü.

Fed kararı ve İstanbul seçimleri

Asya borsaları, para politikası kararını açıklayacak Fed'in Avrupa Merkez Bankası'nı (ECB) izleyerek faiz indirimlerine kapıyı aralayacağı beklentisiyle dün beş haftanın zirvesine çıktı. Fed'in dün akşam sonuçlanan toplantısında para politikasında değişiklik yapmaması, ancak bir sonraki toplantının yapılacağı temmuzda faiz indirimine zemin hazırlaması bekleniyordu.

İstanbul seçimleri de hafta sonuna dair en önemli gelişme olarak izlenirken, Türkiye ile ABD ilişkileri‘ana yön belirleyici’ konumunu sürdürüyor. ECB'nin yeni genişleme yanlısı adımlar atılabileceği açıklamaları ise piyasada iyimserliği destekleyen bir diğer etken olarak öne çıkıyor.

Türkiye'nin kredi notunun Moody's tarafından bir kademe indirilmesine belirgin bir tepki vermeyerek haftaya 5,90'lı seviyelerin üzerinde başlayan dolar/TL kuru, önceki gün de düşüşünü sürdürerek günü 5,84'lü seviyelerde tamamlamıştı. Kur, dün sabah ise güne 5,9250'yi test ederek başladı. Bankacılar, yükselişte son dönemde olduğu gibi ABD-Türkiye ilişkilerinin belirleyici olduğunu söylüyor. Aynı saatte sepet bazında TL 6,1855/6,1905; Euro/TL ise 6,5413/6,5450 seviyesindeydi.

Borçlanma ihtiyacı izleniyor

Öte yandan, Türkiye’de bütçe açığının öngörülenin üzerinde artış göstermesi sonrası Hazine'nin artan borçlanma ihtiyacını nasıl karşılayacağı da piyasada yakından takip ediliyor. Önceki gün düzenlenen ihaleler de bu kapsamda yakından takip edilirken, artan borçlanma maliyetlerine karşın Hazinenin borçlanma tutarlarını da programlarının ötesinde artırdığı görülüyor.

Toplam 11.4 milyar TL'lik iç borç servisine karşılık bu ay 9.3 milyar TL'si piyasadan toplam 12 milyar TL'lik iç borçlanma programlayan Hazine, piyasadan 10.06 milyar TL, kamu dahil toplamda ise 13.1 milyar TL borçlanmıştı. Dün sukuk ile 1.61 milyar TL ve programda olmayan 6 ay vadeli 2.07 milyar TL'lik borçlanma ile birlikte bu ay hedefler oldukça aşıldı. Hazine, dün de kurumsal yatırımcılara yönelik 18 Haziran 2021 itfalı 8.01 ton karşılığı altına dayalı sukuk ihraç ettiğini açıkladı.

Bütçe dengesi bozuluyor

Türkiye ekonomisinin makro anlamda, özellikle de benzer ülkelere kıyasla, en güçlü olduğu alanlardan bütçe dengesi, 2016'da yaşanan darbe girişiminin etkilerini azaltmak için alınan önlemlerle bozulmaya başladı. Güvenlik harcamalarındaki artış da bu etkiyi tetikledi. Geçen yıl genel seçimler öncesi kamu emekli ve çalışanlarına yönelik genişlemeci adımlar ise harcamalar tarafındaki yükselişin kalıcı olarak hızlanmasına neden oldu. Bugünlerde ise geçmiş dönem atılan adımların giderleri artırdığı bir ortamda büyüme yavaşlayarak bütçe gelirleri sınırlandı.

Hazinenin artan borçlanma ihtiyacı sonrası ise hafta başında Merkez Bankası'ndan Hazine ihalelerinde en yoğun alıcı olan Piyasa Yapıcı (PY) bankalara yönelik bir adım geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa yapıcılığı sisteminin desteklenmesi amacıyla piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri (APİ) çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verdi. Ortalama fonlama maliyeti bu adım sonrası yüzde 23,80 seviyesinde oluştu. Tahvil/bono piyasasında 10 yıllık gösterge tahvilde son işlem yüzde 17,89; gösterge 2 yıllıkta yüzde 21,84 oldu.

Direnç ve destek seviyeleri

Uzman çözümlemeleri uyarınca, küresel olumlu gelişmelere rağmen Türk lirası(TL) risklerinin yüksek olması, kurdaki düşüşün de sınırlı kalmasına neden oluyor. Teknik olarak 5,87 direncinin çok önemli olduğunu ve bu direnç bandı üzerinde 6,0’ya doğru alımların devam edebileceğini belirten iktisatçılar, olası düşüşlerde ise 5,75 seviyesinin‘en yakın destek’ konumunda olduğu düşüncesinde.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75