Fiyatların ne kadardan ne kadara düştüğü açıklanmalı

banner37

Ülkedeki 54 şirket, ürünlerinde yüzde 5 ile 40 arasında değişen indirim uygulamasına gitti. Vatandaşlar bunu “indirim değil, dövizin düşmesiyle bağlantılı ucuzlama” olarak yorumlarken, ekonomistler ise şirketleri daha şeffaf davranmaya çağırdı:

Fiyatların ne kadardan ne kadara düştüğü açıklanmalı
banner87

Ceren ÖZBİL

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın (KTTO) başlattığı İndirim Kampanyası doğrultusunda ülkede faaliyet gösteren 54 şirket yüzlerce üründe yüzde 5 ile 40 arasında değişen indirim uygulamaya başladı. Ayrıca bazı firmalar bu indirimlerle birlikte 2 aya kadar faizsiz kredi imkânı da veriyor.

Söz konusu kampanya, ev tekstil ürünlerinde yüzde 10 ile 20, beyaz eşyalarda yüzde 15 ile 10, mobilyalarda yüzde 5 ile 20, emlak ürünlerinde yüzde 5 ile 10, market ürünlerinde yüzde 5 ile 10, ayakkabılarda yüzde 10 ile  40, emlakta yüzde 10 ile 15 arasında indirim içeriyor.

Ayrıca bazı makyaj malzemelerinde yüzde 10, motorlu araçlarda yüzde 15 ve güneş enerjisi sisteminde de yüzde 10 indirim var.

Ancak vatandaşlara göre bu uygulama indirim değil, TL’nin döviz karşısında değer kazanmasına bağlı olarak fiyat düşmesi.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Ekonomist Okan Veli Şafaklı, İndirim Kampanyası’nı değerlendirdi. Şafaklı, indirime giden firmaların halkı ikna edebilmek için şeffaf davranarak ürünlerin önceki fiyatı, indirim oranı ve indirimden sonraki fiyatı konusunda açıklama yapması gerektiğini söyledi.

Şafaklı ayrıca Eylül ayının 19’undan Kasım ayının 1’ine kadar olan sürede dövizin TL karşısında yüzde 14 oranında düştüğünü belirtti ve indirimin de aynı oranda olması gerektiğini anlattı.

“Beklenen bir şeydi”

Ekonomist Okan Veli Şafaklı, indirim kampanyasının beklenen bir şey olduğunu söyledi ve bu tarz uygulamaların Türkiye’de yapılmadan önce yapılması gerektiğini belirtti.

İndirim kampanyası kararının güzel bir kara olduğunu söyleyen Şafaklı, ancak firmaların da bu dönemde satış yapabilmek için indirim yapmaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Şafaklı, bu durumdan hem tüketicinin hem de firmaların kârlı çıkacağını ifade etti.

“Şeffaf olmalı”

Halkın firmalara karşı bir güvensizliği oluştuğunu belirten Şafaklı, bunu yıkmak için firmaların yaptıkları indirimlerle ilgili daha şeffaf davranması gerektiğini söyledi.

Şafaklı, “ya Ekonomi Bakanlığı’nın ya da Ticaret Odası’nın sitesinde bir ürünün daha önce ne kadar olduğu, yapılan indirimin ne olduğu ve indirimle birlikte ne kadara düştüğü belirtilmelidir. Halkın ancak böyle güveni kazanılabilir. Bu şekilde bir uygulamaya gidilirse halk da Güney’den alışveriş yapmaktan vazgeçer” dedi.

“Döviz yüzde 14 düştü”

Eylül ayının 19’undan Kasım ayının 1’ine kadar olan sürede dövizin TL karşısında yüzde 14 oranında düştüğünü belirten Şafaklı, halka yansıması gereken indirim oranının da yüzde 14 olması gerektiğini anlattı.

Şafaklı, dövizin yeni düşmeye başladığı dönemde fiyatların aşağıya çekilmesin kendilerinin de olumlu bulmadığını söyleyerek o dönemde firmaların elinde yüksek kurdan aldıkları ürünler olup, eğer fiyat düşürürlerse zarar edeceklerini kaydetti.

Ancak şimdi alınan ürünlerin fiyatının yeni kurdan olduğunu belirterek buna göre de indirim yapılması gerektiğini söyledi.

“Tüketici en iyi denetçidir”

Şafaklı, tüketicinin en iyi denetçi olduğunu söyledi ve devlete bağlı çalışan 12 denetçinin tek başına bütün firmaları denetlemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Bu nedenle firmaların haftalık olarak fiyatlarını ticaret odasına ya da Ekonomi Bakanlığı’na bildirmesi ve bildirilen fiyatların da internette yayınlanması gerektiğini kaydeden Şafaklı, böylece fiyatlar arasında bir denge oluşabileceğini belirtti.

Şafaklı, kendisinin sattığı ürünün daha pahalı olduğunu gören firmanın müşteri kaybetmemek için indirime gideceğini söyledi.

KTTO’dan alınan bilgiye göre indirimler:

DEVRİM HOME  BRİLLANT mağazasında  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada,  tüm ev tekstili ve perde gurubunda peşin satışlarda yüzde 20 indirim uygulanmaya başladı.

KIBRIS SES, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, işitme cihazlarına Türkiye fiyatlarına ek yüzde 10 oranında indirim uygulanmaya başlandı. Ayrıca diğer tüm ürünlerde (işitme cihazı pili, kulak kalıbı, işitme testi) yüzde 10 indirim uygulanmaya başladı.

SEMSON TİC. LTD. ŞTİ. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, tüm BOSCH beyaz eşya ürünlerinde yüzde 15 oranında indirim uygulanmaya başladı.

YÜKSEL AHMET RAŞİT LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, 38 farklı üründe yüzde 30’a varan indirim uygulanmaya başladı.

ÖZYALÇIN CONSTRUCTION,  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, tüm emlak ürünlerinde 12 ay faizsiz,  yüzde 5 indirim uygulanmaya başlandı.

HACIKÜÇÜK İŞLETMELERİ LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında kampanyada, sadece market kanalında geçerli olacak, aşağıda belirtilen ürünlerde geçerli yüzde 10 indirim uygulaması başladı.

FAB LTD. (FAB HOME), 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, Vestfrost beyaz eşyalarda peşin fiyatına yüzde1 0 indirim ve kredi kartına 2 taksit uygulaması, Finlux televizyonlarda ise peşin fiyatına yüzde 10 indirim ve kredi kartına 2 taksit uygulaması başladı.

FAB SOLAR, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada güneş enerji sistemlerinde peşin fiyatına yüzde 10 indirim uygulaması başladı.

ATLAS GLOBAL, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, Lefkoşa-Adana-Lefkoşa, Lefkoşa - İstanbul- Lefkoşa  ve Lefkoşa- İzmir- Lefkoşa karşılıklı seferlerinde yapacakları uçuşlarda, Odamızdan temin edilecek kodun kullanımı ile yüzde10 indirim uygulaması başladı.

YENİDÜZEN GAZETESİ,  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, reklam tarifesi üzerinden yüzde 25 indirim uygulamasına başladı.

M.TOROS TİCARET LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, beyaz eşya ve klima ürünlerinde 10 yüzde ve 15 yüzde oranlarında indirim uygulaması başladı.

LANOR LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, marketlerin birim rakamları üzerinden Zwan tüm çeşitlerinde, Elit çikolata ve şekerleme, Doğadan marka en çok satan 9 çeşitte ve Zeelandea kek mixing ürünü yüzde10 indirim uygulaması başladı.

LEMAR 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada,  aynı barkodlu üründen 5 alana 1 tane de bedava (ağır alkol, terazi barkodlu ürünler, gazete, sigara ve kontör kampanyaya dahil değildir.)

OERO TRADING LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak, kampanyaya katılan marketlere, Huggies, Lipton, Signal, Omo, Knorr, Yumoş ve Barilla markalarında + 10yüzdeindirim uygulaması başladı.

SEGAFREDO ZANETTİ, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, yemek menülerinde yüzde15 indirim uygulaması başladı.

SUNSEL ENTERPRISES 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, yüzde 20’ye varan indirim oranları uygulanmaya başladı.

DEPRELİ MOBİLYA 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, yüzde10 - yüzde 20'ye varan indirim başladı.

MR PİPE 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, BOSCH VE BUDERUS ürünlerinde yüzde10 indirim uygulaması başladı.

THE CHERRY RED 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, yeni logo tasarımı ve kurumsal kimlik tasarımı paketlerinde yüzde 15 indirim uygulaması başladı.

NORTH POWER PROPERTY 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada,  ilk dairede yüzde 5, ikinci dairede yüzde 10 ve üçüncü dairede yüzde15 indirim uygulaması başladı.

DOĞA ALP LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, KARACA markasında yüzde25 + yüzde10, JAKAMEN markasında yüzde10 indirim uygulaması başladı.

ANIL SPOR, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, PUMA mağazasında ve diğer tüm ürünlerde yüzde10 indirim uygulaması başladı.

TUNGA MEDYA (Kıbrıs’ta Promosyon (www.kibristapromosyon.com)  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada,  promosyon ürünlerinde yüzde10 oranında indirim uygulaması başladı.

CELAL CİN CENTER, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada,  KONFOR mobilya markasında, oturma odası gruplarında, yemek odası gruplarında ve yatak odası gruplarında yüzde20 indirim uygulaması başladı.

HALSON LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada UNDER ARMOUR markasında ikinci üründe yüzde 40, FLO markasında ikinci üründe yüzde 40, Petrol ofisi madeni yağlarında ise yüzde10 indirim uygulaması başladı.

SHOE GAR, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, yüzde15 ile yüzde40 arasında indirim uygulaması başladı.

OLGUN STORE, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, KUKA, COASTAL HOMES, NORD, YATSAN, B&T markalarında yüzde10 indirim uygulaması başladı.

DOMİNO’S PİZZA,  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, internet siparişlerinde yüzde10 indirim uygulaması başladı, öğlen saatlerinde 12.00 – 14.00 saatleri arasında verilen siparişlerde küçük boy pizza menüsü içecek fiyatı 1 TL olarak belirlenmiştir.

MÜNİR HÜSEYİN LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, BOMPANİ, SEVERİN, OCEAN GROUP, FERRE COOKING, LAMINOX, HOHNER ve EKO markalarında yüzde 10 indirim uygulamasına başladı.

MY ISABELLA SHOES,  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, yeni sezon ürünlerde yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

NECİPOĞLU LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada seramik ve mobilya ürünlerinde yüzde 5 ve yüzde10 oranlarında indirim uygulamasına başladı.

CHINA BAZAAR, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada cam, porselen, oyuncak, tekstil, ayakkabı, giyim, küçük ev aletleri ve teknoloji ürünlerinde yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

CAFE SUMİ. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

ŞAH MARKET,  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada Foodies Corner’da sıcak yemekler, Salad Bar’da taze salata çeşitleri, Pasdacı’da tatlı ve tuzlu çeşitlerinde yüzde 10 indirim uygulamasına başladı.

BAYRAMOĞLU SHOES, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında Girne Mete Adanır Caddesi ve Lefkoşa Osman Paşa Caddesi şubelerinde geçerli olacak kampanyada, yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

COOKIES BAKE SHOP, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada COOKIES WINGS, CHEESE BURGER ve CHICKEN LOVERS menülerinde indirim uygulamasına başladı.

PACKSEL LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, tüm ürünlerde peşin fiyatına yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

RAVMEN ve EMA Butik. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada tüm ürünlerde yüzde20 indirim uygulamasına başladı.

SERENA GROUP 01 – 30 Kasım tarihleri arasında ROMAN, AVVA, PIERRE CARDIN markalarında yüzde 20 indirim uygulamasına başladı.

AKAY OPTİK.  01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada gözlük ve saatlerde mevcut indirim oranına ek yüzde5 indirim uygulamasına başladı.

BOZTUNA TRADING. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, TREND, MONDİ, İSTİKBAL ve BELLONA markalarında yüzde 20 ile yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

CMS GÜVENLİK. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, HD kamera sistemlerinde yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

ÇUVALCIOĞLU & SONS LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, ZİBRO gaz yağlı Japon sobalara kredi kartına yüzde 5, peşin satışlarda yüzde8 indirim uygulamasına başladı.

ARMAR ELECTRONICS LTD. - TEPE HOME, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada mobilya, aksesuar ve küçük ev aletlerinde yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

SEMRA LTD. 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak ASLAN YAPI KİMYASALLARI marka boya, elektrikli ev aletleri, sıhhi tesisat çeşitleri, tüm hırdavat çeşitlerinde yüzde 10 uygulamasına başladı. (Kampanyaya inşaat demiri, profil, çim, tuğla, demir ürünleri dahil değildir)

DENİZ PLAZA, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, tüm ürünlerde yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

TANSU ERCANTAN TİC. ŞTİ. LTD, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada,  TOYOTA marka araç yedek parçalarında yüzde 15 indirim uygulamasına başladı.

STILEVS, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada aşağıda belirtilen ürünlere indirim uygulanacaktır.

MUSTAFA HACIALİ YEM SANAYİ, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, fabrikanın ürettiği yemlerde 5yüzde, KIRNI PİLİÇLERİ tüm ürünlerde 5 yüzde indirim uygulamasına başladı.

ÇELİKSAN & CO. LTD. 01-30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanya da, tüm Elektrik Malzemelerinde yüzde 30 ve Aydınlatma Malzemelerinde ise yüzde15 indirim fırsatı peşin satışlarda geçerli olacak şekilde uygulanmaya başladı.

SUNSEL ENTERPRISES 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, MİELE markasında yüzde 10indirim uygulamaya başladı.

MAMÜLCÜOĞLU, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada tatlı ve tuzlu kuru pasta çeşitlerinde ve mayalı ürünlerde (poğaça, zeytinli, pizza) yüzde 10 indirim uygulamaya başladı.

ÖZTİNOKS, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, endüstriyel mutfak ve çamaşırhane ekipmanlarında yüzde 10indirim uygulamaya başladı.

AVON, 01 – 30 Kasım tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, tüm ürünlerde yüzde10 indirim uygulamasına başladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 10:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER