Fonlar cebimizden çıkıyor

banner37

Öztürk &Özel DenizalpAliminyum Tic. Şir. direktörlerinden Özel Denizalp, hibe ve kredilerin takip sürecinden şikayetçi

banner87
Fonlar cebimizden çıkıyor
banner99

Ali ÇATAL

Yatırımcıya Küçük Orta Boy İşletmeleri Geliştirme Merkezi (KOBİGEM) tarafından verilen yüzde 50 oranındaki hibe ve devlet tarafından düşük faizle sağlanan uzun vadeli kredi sürecinin sonuçlarının irdelenmediğini savunan Öztürk &Özel Denizalp Aliminyum Tic. Şir. direktörlerinden Özel Denizalp, “Yatırımcı kişiye ve/veya firmaya hiçbir merci ‘Süreç sonunda 1 TL’lik malın 90 kuruşa satışını sağlayabilecek misin’ diye sormuyor ve hibeyi veya krediyi kullananların koydurduğu fon da vatandaşın ve diğer işletmelerin cebinden çıkıyor” sözleriyle mevcut durumu eleştirdi.

Sanayi bölgesindeki park yeri sıkıntısıyla eleştirilerine devam eden Denizalp, çeklerle ilgili yasadan kur farkı nedeniyle yaşadıkları kayba, kalifiye eleman eksikliğinden bazı yatırımcılar tarafından ‘koydurulan’ fonların olumsuz etkilerine, sorunlarını KIBRIS Ekonomi’ye anlattı…

“Çeklerle ilgili yasa değiştirilmeli”

   “Yeni hükümetten ilk beklentimiz, çeklerle ilgili yasayı değiştirmesi” diyen Denizalp, “Genelde vadeli çalıştığımızdan, TL çeki alıyoruz ve kur farkından da çok ciddi bir zarar ediyoruz. Karşılıksız çekin tahsilatı -o da tahsil edilebilirse- 6 yıl sürüyor ve alınabilen para da zaten avukata gidiyor. Yeni bir yasayla, devlet bizi korumalı” ifadeleriyle, hem çeklere yönelik mevcut mevzuattan memnuniyetsizliğini vurguladı hem de kur farkı nedeniyle uğradıkları zarara dikkat çekti.

“Kalifiye eleman yok, işi bilende çoktan gitti”

Denizalp, “Kıbrıs vatandaşı kalifiye eleman yok, Türkiyeli yetişmiş çalışanlar da zaten yurdu terk etti. Bu nedenle, üçüncü ülkelerden personel bulmak zorundayız” derken, hükümetin, yurt dışından iş gücü getirmeyi daha da zorlaştıracağı gibi bir duyum da aldıklarını söyledi.

   “Halbuki biz firma sahipleri, çalışan elemana yönelik talebimizi Çalışma Dairesi’ne iletsek, daire de aradığımız vasıftaki elemanı/elemanları bizlere ‘bütün yasal düzenlemeleri yapılmış şekilde’ sağlasa –ki bütün sektörlerdeki arkadaşlarımızın talebi de budur- ne personel sıkıntısı yaşanır ne de işverenler, çok ciddi cezai yaptırımlara tabi ‘kaçak işçi çalıştırma’ topuna girer” diyen Denizalp,vasıflı eleman temini ve yurt dışından yetişmiş personel getirme gibi konulardaki yasal düzenlemelerin ‘işverenin işini kolaylaştıracak mahiyette’ yapılmasını talep etti.

   “Bu yapılmadığı sürece kaçak iş gücünün önüne geçmek de zaten mümkün değil. Yasal prosedür, buna uygun şekilde düzenlenmeli” ifadelerini kullanan Denizalp, hem kalifiye elemana duydukları ihtiyacı vurguladı hem de bu ihtiyaca ve kaçak işçi çalıştırılması sorununa yönelik bir çözüm önerisi sundu.

“Dövizdeki dalgalanma ciddi anlamda sarsıyor”

   Dövizdeki ani ve sürekli dalgalanmanın da kendilerini ciddi anlamda sarsıp,sektöre hasar verdiğini de söyleyen Denizalp, “Merkez Bankası, bizim gibi işletmelere, ithalat sürecimizde sabit kurdan döviz satarsa, maliyet girdimizle birlikte maddi gücümüz de farklı olur. Hatta söz konusu mallar, devlet ikinci bir kur belirleyene kadar, vatandaşa TL üzerinden de satılabilir” sözleriyle, ‘KOBİ’lere verilen dövizin, Merkez Bankası tarafından sabit kurdan sağlanması’ talebini dile getirdi.

“Fonlar cebimizden çıkıyor”

Denizalp, “Firmaların ve vatandaşın aslında en büyük kaybı, fonlardan kaynaklanıyor” ifadelerini kullanırken,“Yatırımcıya KOBİGEM’den yüzde 50’lik hibe veya devlet bankalarından düşük faizli ve uzun vadeli kredi veriliyor fakat devletten hiçbir merci, yatırımcı kişiye ve/veya firmaya ‘Süreç sonunda 1 TL’lik malın 90 kuruşa satışını sağlayabilecek misin’ diye sormuyor ve hibeyi veya krediyi kullananların koydurduğu fon da vatandaşın ve diğer işletmelerin cebinden çıkıyor” sözleriyle, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek için verilen kredilerin takibinin yapılmadığını savundu.

   “Bazı yatırımcılar tarafından alınan uzun vadeli kredilerin de çoğu zaten ödenmiyor. Yatırımın sonunda ilgili yatırımcı gidip bir de fon talep ediyor. Bu fonu da söz konusu meslek grubundaki diğer yatırımcılar ve vatandaş ödüyor. Böylesi bir durum, etik de değil. Devlet hem parayı veriyor hem fon koyulmasına izin veriyor hem de yatırım sonunda satılan malların fiyatını kontrol etmiyor” iddiasında bulunan Denizalp, fonların tamamen kaldırılması gerektiğini de savundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96