Geleceğin meslekleri neler olacak?

banner37

İhtiyaçların değişmesi ve teknolojinin gelişmesi, birçok mesleğin kaybolmasına neden olurken, meslek seçiminde bu unsurlar yanında, iyi bir getirisinin olup olmadığı da en önemli noktalardan biri

Geleceğin meslekleri neler olacak?

Meslek seçiminin bir insanın hayatının en önemli kararlarından biri olduğu bilinen bir gerçek. Günümüzde eğitim alan çocuk ve gençler iyi bir üniversiteye girebilmek dolayısıyla da iyi bir mesleğe sahip olmak için büyük bir çaba içinde. Ailelerin büyük çoğunluğu da neredeyse yoktan var ederek, çocuklarının iyi bir eğitim alıp, kazancı yüksek iyi bir işe sahip olmasını sağlamaya çalışıyor.

Ancak, çoğu insan tercih ettiği meslek dallarında ileride çok büyük mutsuzluklar yaşayabiliyor.

Birçok meslek gelişip-değişen ihtiyaçlar ve teknoloji nedeniyle kaybolurken, birçok meslek ise dönüşerek, geçerliliğini koruyor. Bunların yanında, meslek seçiminde önemli noktalardan biri de bu mesleğin günümüzde ve gelecekte iyi bir getirisinin olup olmayacağıdır.

İşte gelecekte popüler olacak mesleklerin bazıları

Epidemiyolog

Epidemiyoloji bir tıp bilim dalıdır. Epidemiyolog ise bulunduğu toplum içerisinde hastalık, sağlık ve kazalar ile ilgili araştırmaları yapan kişidir. Bu araştırmayı yapan kişi gerçekleşen olayların hangi sıklıkla olduğunu, toplumun hangi kısmında ve ne şekilde olduğunu da araştırır. Epidemiyologun amacı topladığı veriler sonrasında gerçekleşen olumsuz olayları azaltmaktır. Uzmanlar epidemiyologların gelecek 10 yılda en çok kazandıran mesleklerden biri olacağı konusunda hemfikir.

Aktüerya uzmanlığı

Aktüerya uzmanları insanların yaşamını etkileyen ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi durumlar için ve bununla birlikte mal varlığını etkileyen hırsızlık, yangın, kaza, sel ve deprem gibi öngörülemeyen durumlar için risk analizi yapar. Yaşanan olayların finansal etkilerini gidermek için güvenlik önlemi olan programlar hazırlar. Gelecek yıllarda da finans sektörünün önü oldukça açık gözüküyor.

Geriatri ve gerontoloji uzmanlığı

Gelişen teknoloji ve tıp sayesinde insan ömrü her geçen gün biraz daha uzuyor.

Bu nedenle yaşlılık hastalıkları ve fizyolojik anlamda yaşlanma olgusu sosyo-ekonomik, biyolojik ve sosyolojik bağlamda ele alınarak inceleniyor. Her gün gelişen bu bilim dalı uzman ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Finans yöneticisi

Bu meslek dalında finans ve yöneticilik kavramları bir bütün oluşturuyor. Herhangi bir kurumda finans yöneticisi olarak çalışan kişi, o kurumun tüm finansal işlemlerini gerçekleştiren kişidir. Finans yöneticisi, kurumun parasal ve kredi gibi ihtiyaçlarını yönetir. İlerleyen yıllarda finans sektörünün daha da gelişeceğini düşünürsek finans yöneticiliği de gözde meslekler arasında yerini alacak.

3D yazıcı mühendisliği

3D yazıcılar bilgisayarlarda çizilmiş objeleri tabir-i caizse elle tutulur hale getiren cihazlar.  Bu cihazların yaratıcısı 3D yazıcı mühendisleri önümüzdeki yıllarda en çok aranan meslek gruplarından biri olacak.

Yapay zeka uzmanlığı

Gelişen teknolojiyle birlikte robotların hayatımıza dahil olması artık kaçınılmaz. Önümüzdeki 30 yılda bu alanda büyük bir ilerleme kaydedileceğini düşünürsek robot yazılımları ve modelleme yapmak için yapay zeka uzmanlarına ihtiyaç doğuyor.

Robot mühendisliği

Robot mühendisleri düşük maliyetli, daha hızlı ve teknolojiyi yakalayan robotlar yaratırken onların bakım ve onarımlarını da unutmamak gerek. Bu nedenle robot bakım teknisyenlerine de ileride ihtiyaç duyulacağına kesin bir gözle bakılıyor.

Robot koordinatörlüğü

Gelecekte hayatımızın büyük bir kısmını kaplayacak gibi gözüken robotların hayatımıza yeni meslekler de dahil edeceği öngörülüyor. Robot koordinatörlerinin de gelecekteki görevi robotların tamir ve bakımlarını yapmak, yeni robot ihtiyaçlarını belirleyerek, robotlara yeni yetenekler kazandırmak olacak.

Web tasarımcılığı

İnternetin bu derece gelişip yaygınlaşması daha çok web tasarımcısı ihtiyacını doğurdu. İlerleyen yıllarda da bu ihtiyacın daha da artacağı öngörülüyor.

Bulut hesaplama uzmanlığı

Bulut hesaplama, bilişim teknolojileri kaynak ve kabiliyetlerinin servis olarak sunulmasıdır. Bu işlemi yapacak olan kişiler de bulut hesaplama uzmanları olarak karşımıza çıkıyor. En çok para kazandıracak mesleklerden biri olması bulut hesaplama uzmanlığını cazip kılıyor.

Veri analiz uzmanı

Üretim yapan şirketler, fabrikalar ve tedarik zincirleri “Büyük Veri”yi analiz edebilecek ve bilgi üretebilecek veri analiz uzmanlarına ihtiyaç duyacak. 5 yıl sonra veri analiz uzmanlığı sektörünün %20’ye varan bir artış göstermesi bekleniyor.

Veri güvenliği uzmanlığı

Teknolojinin gelişmesiyle sanal dünyada daha aktif olan yaşamlarımıza sanal dünyadaki siber saldırılar da dâhil oldu. Hal böyleyken veri güvenliği uzmanları hangi tip bilginin gizli olacağını belirleyip bilginin türüne göre bilgiyi gizleme ve imha etme işlevini üstlenecek.

Endüstriyel veri bilimciliği

Günümüzde veri bilimciliği e-ticaret şirketlerinde büyük önem kazanmış durumda. Endüstriyel veri bilimcileri veriyi çıkarıp hazırlamak, analizler oluşturmak ve elde edilen sonuç sayesinde ürünlerin üretim sürecini sağlamak gibi görevlerle yükümlü. Önümüzdeki yıllarda bu alanda yetkin kişilere daha fazla ihtiyaç duyulacak.

Mobil uygulama geliştiricisi

Mobil uygulama geliştiricileri mobil platformlar için uygulamalar ve oyunlar hazırlar. Günlük hayatta kişilerin masaüstü platformlardan çok mobil platformlar ile vakit geçirmesi bu meslek dalına olan ihtiyacı her geçen gün daha da artırıyor.

Giyilebilir teknoloji tasarımcılığı

Giyilebilir teknoloji terimi aksesuar olarak kullanabildiğimiz teknolojik aletleri ifade ediyor. Ürünlerin giyilebilir bir teknolojiye sahip olabilmesi için kablosuz bluetooth ile bağlanabilmesi gerekiyor. Günlük hayata pratiklik kazandıran bu ürünlerin tasarımcısı olmak geleceğin en ideal mesleklerinden biriyle buluşmak demek.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2018, 09:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER